Bezpečnost aplikací pro Android je žalostná

Bezpečnost aplikací pro Android je žalostná
2021-07-25T13:30:49+02:00
• 25. 7. 2021

Fotka od Pexels z Pixabay

Google zavedl bezpečnostní měsíční aktualizace pro Android, aby se dalo co nejrychleji předejít zneužívání zranitelností a chyb. Původně byly takové záplaty sporadické a většinou se muselo čekat i rok, než byla k dispozici nová verze systému. V případě aplikací ale není nutné na cokoliv čekat a vývojáři mohou provádět aktualizace dle libosti. Jak ale ukazuje nejnovější zpráva společností Atlas VPN a Synopsys Cybersecurity Research Center (CyRC), tak průměrně 63 % aplikací pro Android obsahuje bezpečnostní zranitelnosti.

39 chyb na aplikaci

Za první čtvrtletí tohoto roku bylo objeveno 3 137 jedinečných chyb v zabezpečení, přičemž se objevily 82 000 krát v aplikacích. Přibližně 73 % těchto chyb bylo objeveno před více než dvěma lety, takže bylo dostatek času k opravě nebo vyřešení problémů. CyRC analyzoval 3 335 aplikací, zdarma i placených. 98 % z nich obsahuje open-source komponenty, což není nic překvapivého.

Průměrně 63 % aplikací má aspoň jednu bezpečnostní zranitelnost, což je vskutku velké číslo a poukazuje na problémy v této oblasti. V kategorii her zdarma ale obsahuje zranitelnost 96 %, což je doslova alarmující. Do první pětky se dostaly i bankovní a platební aplikace. Jde tedy vidět, že bezpečnost v této oblasti pokulhává.

Screenshot 20 861x770x

Zdroj: Atlas VPN

Některé zranitelnosti jsou drobného charakteru, jiné jsou velmi závažné. Na větší procento z nich již existuje oprava nebo alternativní řešení. Bohužel se objevují zranitelnosti, které ještě nemají k dispozici opravu. U her je přibližně 6,3 % titulů bez možnosti opravy, u bankovních aplikací je zastoupení 5,1 %. Zde se ale předpokládá, že řešení se nabídne v průběhu času.

Samozřejmě je otázkou, jak tyto zranitelnosti jde využít a co dovolují případným útočníkům. Zde hraje roli i aktualizovaný operační systém, díky čemuž se snižuje riziko napadení zařízení nebo odcizení osobních informací. Z této analýzy vyplývá, že byste si měli dát pozor zejména na hry zdarma.

Zdroj: zdnet.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat