reklama

Malware Strandhogg se vrací a je ještě nebezpečnější

Malware Strandhogg se vrací a je ještě nebezpečnější
2020-05-27T22:51:49+01:00
• 28. 5. 2020

Zdorj: promon.co

Minulý rok se objevil poměrně nebezpečný malware Strandhogg, který dokázal podvrhnout aplikaci a získat potřebná oprávnění k odcizení dat a ovládnutí mobilu. Google nemusel v tomto případě vydávat opravu systému Android, jelikož je vše možné detekovat přímo v Obchodu Play, takže se nebezpečná aplikace nedostane do zařízení. Hackeři ale pracovali na nové verzi, která je ještě nebezpečnější.

Strandhogg 2.0

Nová verze Strandhogg 2.0 využívá zranitelnost v systému Android, která je vedená pod označením CVE-2020-0096 a je považována za kritickou hrozbu. Malware ji dokáže využít a v podstatě podvrhnout jakoukoliv aplikaci ve smartphonu. Můžete například kliknout na zástupce aplikace Gmail, přičemž se následně může objevit z ničeho nic obrazovka vyžadující přihlášení. Sice si budete myslet, že se přihlásíte, ve skutečnosti ale odevzdáte data třetí osobě, tedy hackerům.

covid19attack2 2157x859x

Zdorj: promon.co

Případně celý proces u napadeného mobilu může vypadat jednodušeji. Kliknete na ikonu foťáku, přičemž jste znovu dotázáni na udělení oprávnění. Strandhogg 2.0 útočí v podstatě na multitasking a dokáže detekovat, jaká aplikace se spouští a místo ní podvrhnout svou vlastní verzi.

Tentokrát ale Google nemůže upravit bezpečnostní systémy Obchodu Play. Hackeři vytvořili takovou verzi, která není detekovatelná, a dokonce neobsahuje jakýkoliv nebezpečný kód. Až dojde k rozšíření aplikace, může dostat příkaz pro stažení potřebných zdrojových kódů. Následně může začít škodit.

Naštěstí je chyba známá a Google stihl vydat bezpečnostní aktualizaci systému. Oprava se nachází v květnové aktualizaci Androidu, která se má nyní šířit. Výrobci ji mají již od dubna a je dostupná pro Android 8.0, 8.1 a 9.0. Navíc Strandhogg 2.0 nefunguje na Androidu 10, i tak ohrožuje přibližně 90 % zařízení na trhu.

Zdroj: arstechnica.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat