reklama

Pixel 4 – Androidů nový král? recenze

Pixel 4 – Androidů nový král? [recenze]
2019-11-24T19:19:32+02:00
• 17. 11. 2019
4

Má to být čistý představitel toho, co Android dokáže a co může nabídnout. Nejnovější vlajková loď Googlu se vším, co by podle něj měl uživatel potřebovat. Měl by udávat směr, kterým se odvětví smartphonů bude ubírat další roky. Je tomu ale opravdu tak? Bylo by troufalé tvrdit, že Google telefony neumí, ale Pixel 4 je přeci jen trochu sedící v rohu místo na trůnu.

Design

Ten, kdo sleduje alespoň okrajově, co se na trhu s telefony děje, určitě ví, jak Pixel 4 vypadá. Ale přeci jen, pojďme si to zopakovat. Telefon má na přední straně 5,7palcový OLED displej s obnovovací frekvencí 90 Hz. Dále pak sadu senzorů – od proximity po Soli radar, přední 8 MPx (ƒ/2.0) kameru a také hovorové sluchátko. To ale tvoří velký horní okraj, který se spoustě lidem nelíbí. Nemusí, ale jakmile člověk začne používat Soli senzor, nějaký ten větší okraj oželí.

Horní strana patří jedinému otvoru pro mikrofon. Levá obsahuje šuplík pro nano-SIM kartu. Ne, žádný šuplík na paměťovou kartu zde jako obvykle není. Pravá dvojici tlačítek pro ovládání zvuku a barevné na vypínání. Spodní strana skrývá tři otvory. Levý pro mikrofon, uprostřed USB-C konektor a vpravo hlasitý reproduktor. Na zádech najdeme už jen mírně vystouplý obdélník s dvojicí fotoaparátů, přisvětlovací LED a otvorem pro mikrofon.

Konkrétně 12,2MPx (ƒ/1.7) širokoúhlý foťák a 16 MPx (ƒ/2.4) teleobjektiv s 2násobným optickým zoomem. Telefon je tvořen vpředu i vzadu sklem, z povrchů tedy velmi, ale opravdu velmi snadno klouže. Na to si musíte dát obzvláště velký pozor, případný pád by znamenal velmi drahou opravu v našich končinách. A to je k designu vše.

Používání

Zvuk reproduktoru při telefonování je ucházející. Na nejvyšší hlasitost není problém slyšet i v hlasitém prostředí, ve kterém se běžně při svých pracovních povinnostech pohybuji. Spodní reproduktor společně s hovorovým je plně dostačující při poslechu hudby, koukání na videa a nebo hraní her.

Uvítal bych spíše možnost mít nižší hodnotu nejnižšího nastavení hlasitosti, ta je stále dost vysoká. Mikrofony slouží bez větší výtky. Jsou dva k tomu, aby dokázaly co nejlépe zachytit hlas a odfiltrovat tak okolní hluk. Jediné, co mi chybí a bude chybět, i případným zájemcům, je absence VoLTE v naší zemi. Bohužel tento nedostatek je opravdu smutný pro telefon za takovou cenu. Ušetřilo by to spoustu baterie a zvuk by byl mnohem lepší.

Displej je jedním slovem super. OLED panel přináší perfektní černou, skvělou vyváženost barev a není problém s čitelností na přímém světle. V noci neoslňuje a sledování videa je úžasné. Škoda jen Googlem nastavené omezení na použité 90Hz obnovovací frekvenci, která funguje jen v některých aplikacích a hrách, a to jen pod podmínkou nastaveného jasu na více než 75 % (s novou aktualizací došlo ke snížení, i tak jde zde omezení). Jinak displej běží na standardních 60Hz. Má to šetřit baterii a zabránit „nepříjemným zkušenostem“ z používání při nižším podsvětlení.

Displej má funkci Ambient, tedy neustále zobrazuje čas, počasí a datum, případně notifikace, pokud to nastavíte. Zároveň na něm lze nalézt i stav baterie, informaci o rychlosti nabíjení nebo aktuálně hrající hudbu v okolí. Také se vám bude zobrazovat aktuální událost z kalendáře. Dokáže ušetřit energii, pokud vám stačí takto základní informace a nemusíte kvůli tomu telefon probouzet. Ale na druhou stranu energii ubírá neustálým zobrazováním informací. Při testování jsem zjistil rozdíl mezi 5-10 % spotřeby baterie za den mezi zapnutým a vypnutým ambient módem.

Čistý android s velkým ale

Telefon přijde s předinstalovaným Androidem 10 v nejčistší podobě, jakou můžete v telefonu dostat. Systém běží ukázkově a bez jediného zaškubnutí.  Není zde žádná nadstavba a žádná podsunutá reklama. Nenajdete zde ale také žádné vychytávky v podobě printscreenu prodloužené obrazovky nebo ultimátní zabíjení nebežících aplikací.

Ale systém je čistý, přehledný a konečně černý. Na toto se čekalo dlouho a konečně jsme se dočkali „počernění“ všeho, co šlo. A to i startovací sekvence – dejte sbohem vypáleným zorničkám při nočním restartu telefonu. Dále pak zde máme zpřístupnění některých exkluzivních funkcí jako živé titulky do každého videa, které by se mělo s rozšířením nového minimalistického Google Asistenta dostat i na starší Pixel telefony.

Android 10 Black theme Android 10 Black theme Android 10 Black theme

Google Asistent je hodně podstrkován tak, abyste se ho naučili používat. Je to skvělý pomocník. Dokáže prohledat vaše fotografie, dokáže napsat zprávu, vytvořit připomínku, nastavit časovač, když zrovna máte upatlané ruce od jídla apod. Dokáže ohromnou spoustu užitečných věcí. Jen s námi nebude mluvit česky. To mi neuvěřitelně chybí.

A dokud se čeština nespustí, tak pro 90 % uživatelů postrádá smysl. České jméno v telefonu nevyhledáte (dá se obejít pomocí nastavení fonetického vyslovení u každého kontaktu, ale kdo by se s tím dělal). Nákup do seznamu si také musím diktovat v angličtině. Je to sice pěkné procvičení, ale manželce ho sdílet nemůžu. A to byla slíbená integrace češtiny do konce roku 2018.

Google Assistant Google Asistent v černém Google asistent v černém

Poslední velkou výhodou jsou teda okamžité aktualizace a záplaty. Ty jsou garantovány nejméně 3 roky od představení na trh. Pro někoho, kdo vyžaduje hlavně bezpečnost a aktuálnost je to ideál.

Výkon nemá na vlajkové lodě

Neznamená to však, že by telefon byl pomalejší. Výkonu pobral tak akorát. S čipem Qualcomm Snapdragon 855 ostudu neudělá, ale vlajkové lodě s 855+ jsou na tom lépe. A přihozených 6 GB RAM je prostě tak akorát. Žádné 16GB nesmysly. Takže v tabulkách hodnocení výkonu neatakuje první příčky, ale také není proč. Telefon nebude pro stříhání videa nebo pro výpočet složitých matematických funkcí nikdy dobrý, tak proč si na to hrát.

Zpracování fotek je super rychlé, takže hlavní věc, proč telefon dnes většina lidí používá, nikoho zdržovat nebude. Už jen tedy stačí dodat, že díky odladěnému systému neuvidíte problém nikde v systému. Nesetkal jsem se s žádným zásekem ani zpomalením. Ano, srovnání s novými iPhony a to, jak Pixel rozdrtily v testu rychlosti, jsem viděl, to ale neznamená, že telefon nedoporučím. Rozhodně se jedná o svižný stroj.

AnTuTu test

Focení a zase focení

Telefon už před představením vzbuzoval dojem, že půjde zase o vrchol v tom, co telefony dokáží v oblasti fotografie. Proslýchalo se, že půjde o top a opět Pixel 4 usedne na pomyslný trůn. Ale není tomu úplně tak. Tedy podle srovnávačů, které se této problematice věnují. Ale musím podotknout, že Pixel 4 je na focení úžasný. Nezklamal zatím ani v jednom případě. Noc, portrét, fotky krajiny ani mlha mu nedělala větší problém. Nastavení přímo při focení je skvělé a návykové.

Prostředí kamery Prostředí kamery Prostředí kamery

Optický zoom konečně dává možnost alespoň trochu přiblížit věci bez ztráty kvality nebo nutnosti později z fotek dělat výřezy. Kdo chce telefonem fotit hodně, ten s Pixel 4 určitě neprohloupí a mohu mu telefon vřele doporučit. Jediné, na co si člověk musí dát pozor, je velikost fotek a videí. Protože vestavěná paměť není nějak závratná, dokážou ji lidé, kteří rádi natáčí a fotí, velmi rychle zaplnit. Následně člověk musí řešit zálohu.

Ukázkový portrét 1 Ukázkový portrét 2

Největším lákadlem pro fotografy je bezesporu Astro režim pro focení nočních krajinek a hvězd. Režim vyžaduje stativ nebo položení na zem. Z ruky tento režim nejde spustit. Fotku můžete tvořit až několik minut. Stačí telefon namířit, zkontrolovat a stisknout spoušť. Doporučuji zapnout zpoždění pro spuštění focení. Zamezíte tím rozmazaným fotkám díky počátečnímu drcnutí do telefonu.

Ukázkové astro foto 1 Ukázkové astro foto 2

Hlavní bolest

Baterie je bezesporu největším a nejdiskutovanějším prohřeškem letošního modelu. Osobně jsem velmi ale velmi zklamán výdrží jeho 2800 mAh baterií. Prvních pár dní jsem měl problém vystačit s telefonem celý den. Poté se srovnalo nastavení adaptivní baterie a také jsem telefon přestal jen tak procházet a hrát si s ním. Hledáte-li telefon s dvoudenní výdrží plného použití, porozhlédněte se jinde. Pixel 4 by pro vás nebyl.

Zvláštností je to, že ať telefon používám nebo nepoužívám, víceméně končím den na podobném procentu nabití. Takže z toho pro mne vyplývá, že telefon umí perfektně šetřit baterii při používání, ale už ne tak dobře při jeho nepoužití. Velkým žroutem baterie může být jak adaptivní displej, tak radar hlídající přítomnost člověka v okolí. Ale bez těchto funkcí si telefon neumím představit. To je to, čím se odlišuje od ostatních.

Pixel 4 baterie

Jako celkem náhrada za tento přešlap nám Google naservíroval rychlé nabíjení – heč, rychlá nabíječka je rovnou v balení – a přibalil navíc i rychlé bezdrátové nabíjení. Doporučuji však být při nabíjení velmi opatrný. Telefon se při něm hodně zahřívá a to i díky skleněným zádům. Nikdy byste neměli nabíjet zakrytý telefon. A pozor také při jízdě autem a jeho umístěním před mřížkou topení, případně za teplého dne na umístění za sklem. Při běžném používání nebo hraní her se ale telefon nikterak nezahřívá.

Kam se poděla čtečka otisku prstu

Když jsem telefon viděl poprvé, ani mi to nedošlo. Ale ze zvyku jsem hledal prstem na zádech, ale nic jsem nenašel. Čtečka tam prostě není. Ale na to si člověk po pár dnech zvykne, a to hodně. Telefon jen zvednu ze stolu a můžu pracovat, prostě paráda. Rychlost s jakou odemykání funguje velmi příjemně překvapí a nakonec na to, že je telefon zamčený, vlastně zapomenete. Prostě jako by zámek neexistoval.

Nikdy jsem neměl takový dojem z propojení s telefonem jako teď. Velký problém ale přináší aplikace, do kterých se člověk otiskem přihlašoval. Kdo z vývojářů neaktualizuje API, ten nový způsob ověření neakceptuje. Proto se stane, že třeba bankovní aplikace, které prochází šíleným martyriem schvalování a ověřování ještě nějaký ten týden nebudou mít biometrické ověření dostupné a nezbude nic jiného, než se vrátit k ťukání hesla.

Popis senzorů Pixel 4

Radar v mobilu

To je další vychytávka, která neskutečně zpříjemní život. Dokud ji nemáte, tak o tom nevíte. Přijdete k telefonu, on se rozsvítí do ambient módu, aby ukázal základní informace. Sáhnete po telefonu, připraví telefon k odemčení. Tak jednoduché to je. Radar má ale i několik dalších vychytávek. Chcete přehodit hrající písničku? Není problém, mávněte rukou nad telefonem. Chcete utišit příchozí hovor? Není problém, stačí mávnout nad telefonem. Jako kouzelné sluchátko z Macha a Šebestové.

Opravdu rychle si člověk zvykne, že telefon se ztlumí, když k němu natáhnete ruku a tak vám nehuláká do obličeje, když zjišťujete, kdo volá. Nemusíte přitom nic mačkat. Nejhorší ale je, že když zvoní budík a chcete ho protáhnout o pár minut, tak stačí mávnout nad telefonem. Tak tuhle funkci bych zakázal, je až příliš lákavá a nebezpečná.

Soli v akci

Specifikace

 • Displej 5,7″ OLED, 2280 x 1080 pixelů, 90 Hz, 444 PPI, Corning Gorilla Glass 5
 • Procesor Snapdragon 855
 • GPU Andreno 640
 • Kamery
  • Zadní
   • 12,2 MPx (ƒ/1.7) širokoúhlý
   • 16 MPx (ƒ/2.4) teleobjektiv, 2x optický zoom
  • Přední 8 MPx (ƒ/2.0)
 • Úložiště 64 GB/128 GB, bez slotu na paměťovou kartu
 • RAM 6 GB
 • Baterie 2800 mAh, rychlé 18 W nabíjení, bezdrátové nabíjení 11 W
 • Barvy: černá, bílá, Oh-So-Oranžová
 • Rozměry 68,8 × 147,1 × 8,2 mm
 • Váha 162 g
 • Krytí IP68
 • WiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 LE, A2DP, aptX HD, NFC, GPS, A-GPS, Glonass, Galileo
 • nano-SIM, e-SIM (bohužel v našich končinách nefunkční)

Závěr

Telefon měl usednout na pomyslný trůn Android telefonů. Ale díky pár kompromisům, které Google udělal, se tomu tak pravděpodobně nestane. Jeho výdrž na baterii sráží celkově jinak super dojem. Displej, který se sice chlubí 90 Hz obnovovací frekvencí, je fajn, ale když následně zjistíte, že si ho užijete jen v určitém malém procentu používání, je to smutné.

Pokud se s tím ale dokážete vyrovnat, tak je to naprosto skvělý a návykový telefon. Perfektní pro každodenní žití. Ulehčuje život, skvostně fotí a dokáže dělat dobrý dojem. Jeho konstrukce je příkladná. Na ostrůvek na zádech si člověk zvykne, neviděl jsem v dnešní době moc telefonů, co by ho nemělo. A veškerou ostatní výbavou nadchne.

Plusy

 • Fotoaparát
 • Soli radar, celkové user-friendly používání
 • Aktuální Android
 • Super rychlé přihlašování pomocí Face Unlock

Mínusy

 • Slabá výdrž
 • 90 Hz displej funguje jen za určitých podmínek

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Ondřej Stehlík

Technologický nadšenec, horolezec, běžec a vůbec aktivní jedinec. Ve volném čase se rýpající v rozbitých telefonech a tabletech. Vždy beru technologie jako podpůrný prostředek a ne všelék.

Komentáře

Král?Určitě ne.

A pro zajímavost, kdo je král?

Ondřej Stehlík

17. 11. 2019, 17:59

Bohužel zatím umí v režimu dual standby pracovat jen se sim od GoogleFi, takže to bohužel nefunguje. Google slíbil, že podporu rozšíří, ale neupřesnil termín.

Jenda Čolák

17. 11. 2019, 17:38

Dobrý den. Opravdu je eSIM v ČR nefunkční, máte to vyzkoušené? Uvažoval jsem o Pixelu 4 jako DualSIM DualStandby telefonu.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat