Apple HomePod – hloupý, nebo chytrý reproduktor? recenze

Apple HomePod – hloupý, nebo chytrý reproduktor? [recenze]
2018-08-26T09:44:59+02:00
• 26. 8. 2018
2

Chytré reproduktory jsou na vzestupu a ani Apple nechtěl zůstal pozadu, a tak jsme se dočkali Apple HomePod. Ten dbá především na kvalitu zvuku, přesto nabízí chytrou asistentku v podobě Siri. Jaké jsou chytré funkce a zvukový výstup tohoto reproduktoru? Na to se podíváme podrobněji v dnešní recenzi.

Konstrukce

Hned po prvním uchopení reproduktoru do ruky mě zaujala jeho velmi vysoká hmotnost. Na svoji velikost, která není příliš velká a třeba jeho výška je podobná dnešním velkým smartphonům, váží 2,5 kilogramu. To ale vlastně vůbec nevadí, jelikož se jedná o nepřenosný reproduktor.

Ačkoliv hudbu do něj pouštíte bezdrátově, nemá žádnou baterii. Vždy vyžaduje zapojení do zásuvky přes drát. To je menší nevýhoda, jelikož při umisťování musíte myslet na to, že poblíž musí být právě zásuvka. Když už hovoříme o zásuvce, tak je nutné zmínit, že v současné době se HomePod oficiálně neprodává v Česku, a tak ho koupíte pouze s britským adaptérem.

Samotný reproduktor je vzhledem jednoduchý a elegantní. Jeho povrch pokrývá síťovaná měkká struktura. Svým designem příjemně zapadne mezi ostatní nábytek či elektroniku. K dispozici pak máte na výběr z bílé a nebo černé verze.

To hlavní se odehrává na jeho svršku. Zde se totiž nachází dotyková plocha s jednoduchým zobrazovačem. Při komunikaci s hlasovou asistentkou Siri displej ukazuje jednoduchou barevnou animaci. Během přehrávání hudby se pak zobrazují tlačítka plus a mínus pro ovládání hlasitosti.

Ve středu této horní plochy pak můžete dlouhým podržením vyvolat Siri a klepnutím pozastavit přehrávanou hudbu. Dvojím poklepáním přeskočíte aktuálně přehrávanou skladbu a trojím se vrátíte na předchozí. V praxi jsem ale spíše používal hlasové ovládání přes Siri.

 

Zvukový výstup

Nejdříve trocha teorie. Zvukový výstup zajišťuje jeden velký woofer (hlubokotónový reproduktor) a celkem sedm po obvodu rozmístěných výškových reproduktorů, přičemž každý z nich má vlastní zesilovač. Tuto sestavu pak doplňuje celkem šest mikrofonů pro komunikaci se Siri.

Zvuk, který se z HomePodu line, je jedním slovem fantastický na tak malý reproduktor. Vychválit musím především neuvěřitelné basy, které zvládá vytvořit. Maximální hlasitost je velmi vysoká a dokážete s ní ozvučit i velkou místnost. Samotná Siri vás při povelu o nastavení hlasitosti upozorní, že je to opravdu velmi hlasité. Přesto i při této maximální intenzitě je zvuk stále čistý.


Uvnitř je nahoře velký woofer, dole pak výškové reproduktory

Zajímavou funkcí je pak přizpůsobení se okolnímu prostředí. Mám tím na mysli to, že pokud dáte HomePod ke zdi, ví o tom a dle toho bude směrovat zvuk do volného prostoru. Ačkoliv zvukový výstup je opravdu vynikající, stále se jedná jen o jeden reproduktor a stereo efekt s ním nevytvoříte. Na to byste potřebovali dva HomePody.

Uvnitř tepe procesor z dílny Applu a to vlastní Apple A8, který se nacházel třeba v iPhonu 6. Možná si říkáte, že se jedná již o starší čip, pro potřeby HomePodu ale plně dostačuje. HomePod totiž sice běží na upravené verzi iOS, ale v podstatě nemá ani displej.

Procesor se stará především o výsledné přizpůsobení zvuku a také o to, aby vás Siri i při puštěné hudbě nahlas slyšela. A opravdu musím uznat, že i při hlasité hudbě nebo pokud jsem byl daleko od reproduktoru, hlasová asistentka slyší a korektně vyhodnotí můj příkaz. Bohužel se mi občas stávalo, že na můj příkaz „Hey Siri“ vůbec nezareagovala.

Konektivita

Pro přehrávání hudby je nutné vlastnit Apple zařízení s iOS 11.4 a novějším. Bez něj HomePod ani nenastavíte. Nejedná se tak o klasický Bluetooth reproduktor, ačkoliv komunikace s iPhonem probíhá přes tuto technologii. Reproduktor má pak také vlastní WiFi 802.11ac, jelikož hudbu nemusíte streamovat jen z vašeho dalšího zařízení.

Hudbu můžete jednoduše pouštět pouhým řečením například příkazu „Play some music“. Příkazů ohledně hudby je dostatek, můžete spustit konkrétní skladbu, tvůrce, playlisty k určité situaci a nebo jen hudbu, která by se vám mohla líbit. V tomto případě je nutné vlastnit předplatné služby Apple Music. Pokud používáte třeba Spotify bude vždy nutné spustit hudbu přes telefon, kde zvolíte jako výstup přes AirPlay právě HomePod.

Siri a propojení s telefonem

A co vlastně Siri krom pouštění hudby zvládne v případě HomePodu? Bohužel moc toho není a vše je v angličtině. Může vás ráno vzbudit a již si umí uložit i více budíků najednou. Zároveň ji můžete požádat o odpočet a samozřejmostí jsou informace o počasí. Pokud ji dovolíte přístup k vašemu telefonu, můžete ji diktovat SMS zprávy, přidávat připomínky nebo poznámky a telefonovat. Hovory ale nelze zahajovat.

  

Důležité je zmínit, že HomePod na rozdíl od iPhonu může přes příkaz „Hey Siri“ probudit a ovládat každý. Takže kdokoliv za vás může posílat třeba právě zprávy anebo je číst. Správa celého zařízení probíhá přes aplikaci Home v iOS. Zde můžete změnit jeho název, místnost, nastavovat budíky, aktualizovat jej a provádět další nastavení.

Jistou potěšující zprávou je nezávislost přehrávání hudby na vašem iPhone, pokud pouštíte hudbu z Apple Music. Můžete mít spuštěnou hudbu na HomePodu a zároveň poslouchat jinou na svém iPhonu.

  

Pokud používáte nějaké HomeKit zařízení, tedy chytrou domácnost od Applu, může HomePod sloužit jako hub (domácí centrum). Díky tomu můžete své chytré žárovky a další HomeKit příslušenství ovládat odkudkoliv. Přes HomePod a Siri pak lze třeba rozsvítit světla, měnit jejich barvu a další příkazy závislé na tom, co doma máte.

  

Zhodnocení

Chytrý reproduktor od Applu je opravdu zaměřen v první řadě na hudbu, a jako by už nic jiného pomalu neuměl. Siri zkrátka není tak dobrá hlasová asistentka jako třeba Google Asistent, a je to škoda. Na druhou stranu je to něco, co by se mohlo v budoucnu s aktualizacemi zlepšit. Samotný hardware a zvukový výstup je totiž perfektní. Velké basy, čisté výšky a to i při vysoké hlasitosti.

Určitých ústupů, které v podstatě Apple udělal schválně, je ale hned několik. V první řadě je HomePod plně svázaný na iOS zařízení. Hlavní streamovací službou s hlasovým ovládáním je pak Apple Music, což je naprosto logické a bez něho ztrácí reproduktor potenciál chytrého reproduktoru úplně. Přesto mnoho lidí používající dnes Spotify nebo jinou službu může tento fakt zklamat.

Jako určitou nevýhodu lze vidět také absence baterie a nutnost připojit HomePod vždy do zásuvky, která zatím není ani česká. Pokud jste fanoušek Applu, tak budete s novým repráčkem pravděpodobně spokojeni. Za cenu okolo 11 tisíc korun se nejedná o nejlevnější koupi, ale u Applu s tímto musíte počítat. Osobně bych radši viděl cenu poloviční, abyste si mohli koupit dva HomePody za stejný peníz a vytvořit stereo efekt. Pokud nebudete chtít chytrý reproduktor určitě koupíte kvalitní velkou HiFi soustavu za cenu HomePodu, která ale nebude třeba tak jednoduchá a elegantní.

Klady

  • fantastický zvukový výstup
  • podpora HomeKitu jako hub

Zápory

  • Siri občas neslyší
  • propojení jen s Apple ekosystémem

Za zapůjčení Apple HomePod pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Senior Editor zaměřující se primárně na recenze, tvorbu obsahu na sociální sítě a náš podcast PZL. Nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Matěj Vondráček

2. 9. 2018, 11:38

A pořád ničí nábytek nebo to už nějak vyřešili?

Petr Štěpánek

26. 8. 2018, 9:52

Starší Chip A8. Iphone 6 se pořád prodává a to za ceny i silně nad 10tis. a pořád jsou lidi co to kupují, přestože to je X let starý model.

Samozřejmě do repráku má výkonu na rozdávání.

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat