reklama

Nejen ZTE, Archos a myPhone mobily infikovány adwarem, odstranění není jednoduché

Nejen ZTE, Archos a myPhone mobily infikovány adwarem, odstranění není jednoduché
2018-05-24T14:51:43+01:00
• 24. 5. 2018

Společnost Avast nás informovala o problému, který se vyskytuje nejen na smartphonech značek ZTE, Archos a myPhone (většina infikovaných zařízení není certifikovaná Googlem). Mobily těchto výrobců jsou infikovány škodlivým programem všeobecně označovaným jako dropper, který tak vytváří zadní vrátka do smartphonu. Toho bylo využito k propašování adwaru do těchto zařízení.

AdWare Cosiloon

Avast informuje, že za tímto problémem nestojí výrobci zařízení. Odhaduje se, že se do mobilu dostal dropper, než si jej zákazník koupil. Skrze dropper se do mobilu nainstaluje adware Cosiloon, který zobrazuje reklamu nad webovými stránkami. Avast již informoval poskytovatele řídícího serveru Cosiloon. Ti hbitě reagují a odstavují servery, bohužel poskytovatel domény nereaguje.

Samotný dropper je velmi těžké odstranit, jelikož je na úrovni firmwaru. V podstatě by stačilo, kdyby uživatel provedl flashnutí systému za neinfikovanou verzi. Bohužel se jedná o náročný proces pro běžného uživatele a navíc ani nemusí být k dispozici potřebné verze Androidu.

Deaktivování Adwaru

Avast spíše doporučuje deaktivaci konkrétních aplikací v mobilním telefonu, díky čemuž by se mohlo problém s adwarem částečně vyřešit, respektive pozastavit fungování škodlivého programu:

UĹľivatelĂ© najdou dropper v nastavenĂ­ telefonu (pod názvy „CrashService“, „ImeMess“ nebo „Terminal“ s obecnou ikonkou Android). Potom musejĂ­ kliknout na tlaÄŤĂ­tko s deaktivacĂ­ přímo na stránce aplikace, pokud je k dispozici (toto se liší podle verzĂ­ systĂ©mu Android). TĂ­m deaktivujĂ­ dropper.

V tuto chvíli také zasahuje Google Play Protect, což se prokázalo na zmenšujícím se počtu infikovaných zařízení.

Zdroj: Tisková zpráva

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

TmavĂ˝ reĹľim