reklama

Gmail změnil kabát a přidal nové funkce

Gmail změnil kabát a přidal nové funkce
2018-04-25T15:17:10+02:00
• 25. 4. 2018
1

Posledních několik let byl Gmail v podstatě pořád stejný, v určitých ohledech možná i zastaralý. Nyní však Google přichází s radikální změnou, která webové rozhraní převlékla do Material Designu a nabízí zcela nový uživatelský zážitek. Kromě nasazení moderního vzhledu totiž došlo i na implementaci několika nových funkcí a důraz byl kladen i na větší bezpečnost, jelikož hrozeb, které proudí skrze elektronickou poštu, je čím dál více.

Aplikace Gmail získává možnost odložení emailu

Novinek si lze všimnou hned v hlavní složce s doručenou poštou. Nezobrazují se již jen základní informace o zprávách, ale například lze rovnou odsud otevřít přílohy. Se zprávou lze také provádět určité operace bez nutnosti jejího otevření. Pouhým najetím kurzoru se zobrazí možnosti pro archivaci, smazání, označení za přečtené, či odložení na později. Tato funkce je již běžná i na jiných emailových službách a do Gmailu si našla cestu z Inboxu.

Odkaz na animaci

Zároveň Gmail hlídá nepřečtené zprávy a následně graficky upozorní, před kolika dny zpráva dorazila a zda na ni nechcete odpovědět. Pokud vám tedy chodí větší objem emailů, neztratí se důležitý obsah mezi ostatními.

Důraz na bezpečnost

Z funkčního hlediska je spousta novinek cílená na bezpečnost a ochranu uživatelů. Mezi důležité změny patří důraznější upozornění na phishing, jehož detekce je nyní mimo jiné řízena strojovým učením a probíhá na každé přijaté zprávě.

Hlavním pilířem všech bezpečnostních změn je však takzvaný „confidental mode“, česky můžeme přeložit jako „důvěrný režim“. Součástí něj je například nastavení expirace emailu. Princip je podobný, jako například expirace platnosti odkazů na sdílení obsahu. Odesílatel si může nastavit třeba sedmidenní platnost, po uplynutí této doby již nebude obsah zprávy dostupný.

Aby toto bylo použitelné nezávisle na emailovém klientu adresáta, neposílá se přímo obsah zprávy, ale jen odkaz, na kterém je obsah dostupný. K obsahu lze přistoupit buď skrze Gmail přímo, nebo právě v případě jiného klienta přes https.

Odkaz na animaci

Kromě sebedestrukčních emailů je novinkou i možnost zablokovat přeposílání, kopírování, stahování a tisknutí zpráv. Nelze samozřejmě jednoduše obejít, aby si uživatel obsah zprávy někam zkopíroval. Google se tímto krokem spíše snaží zamezit situacím, kdy uživatelé náhodou nebo nevědomky přepošlou informace nesprávným osobám, což může v business sféře představovat velké riziko úniku citlivých informací.

U emailů lze nově nastavit i dvoufaktorové ověření. V praxi to znamená, že adresát dostane SMS zprávou kód, jehož pomocí lze ke zprávě přistoupit. Bez kódu zůstane zpráva nepřístupná, pokud například uživatel zůstane někde přihlášen, cizí osoba se i přesto k takovýmto zprávám nedostane.

Gmail má pár novinek i pro smartphony

Mobilní aplikace Gmail je novým redesignem nedotknutá, přesto i zde narazíme nyní na pár nových chytrých funkcí. Mezi ně patří například notifikace s vysokou prioritou, které vás upozorní přednostně na důležité zprávy, místo upozorňování na každou novou.

Aplikace rovněž sleduje váš zájem o příchozí newslettery, a v případě detekce obsahu, o nějž již nemáte zájem, nabídne jeho odhlášení.

Celkově jde od roku 2011 o největší změnu, kterou Gmail jako takový prošel. Oficiální jsou změny od středy 25. dubna a některým uživatelům se již nový design nabízí k vyzkoušení, v nabídce pod ozubeným kolečkem. Pokud zde zatím možnost přechodu na nový design nevidíte, dočkáte se pravděpodobně v následujících dnech či týdnech. Stejně tak několik funkcí, jako dvoufaktorové ověření či blokace určitých akcí prováděných na emailech, se kvůli větší složitosti dočká implementace až později.

Zdroje: blog.google, theverge.com

reklama
reklama

David Pilař

Student IT, softwarový tester a nadšenec do technologií všeho druhu. Ve volném čase poslouchá hudbu, fotí telefonem a rád se projede na kole.

Komentáře

Je škoda že to Googl nevzal od základu. Protože dokud nezmění zobrazení seznamu odeslaných emailů, tak je to pro mne pořád jen jako druhý email pro zálohu androida…

V seznamu odeslaných, zobrazuje gmail na místo jména adresáta pouze odesilatele jako „já „…
takže to vypadá asi takto:

A pokud posíláte deset emailů denně, různým lidem, a časem se k něčemu potřebujete vrátit, a najít obsah konkrétních emilů, tak je to dost vopruz…

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim