Asus Transformer Pro 3 aneb hlavní konkurent pro Surface Pro 4 recenze

Asus Transformer Pro 3 aneb hlavní konkurent pro Surface Pro 4 [recenze]
2017-11-07T07:08:41+02:00
• 23. 10. 2017

Asus Transformer Pro 3 je nejnovější 2v1 tablet, který vyzývá Microsoft k boji na poli tabletového / laptopového hybridu. Ano správně, Asus se rozhodl konkurovat Surface Pro 4 od Microsoftu a daří se mu to opravdu skvěle. Od té doby, co tento trend hybridů dorazil na trh, řada výrobců se snažila nabídnout výkonný hardware v kompaktním těle, anebo nabídnout alternativu za nižší cenu.

Minulý rok se na trh dostal Asus Transformer T300 a byl to opravdu zajímavý kousek, neboť se jednalo o budoucího konkurenta řady Surface. Bohužel jej však výrobce zabil šetřením peněz na hardwarových součástkách – špatný displej, ještě horší životnost baterie a množství portů s malým rozměrem s omezenou použitelností.

Nicméně, nejnovější Transformer s označením T304UA nabízí výrazně vyšší prémiový pocit z užívání, podobný pocit získáte u Surface Pro 4. Tento konkrétní hybrid je k dispozici buď s procesorem Intel Core i5 6200U nebo i7 6500U, operační pamětí s kapacitou 4 či 8 GB a 256 nebo 512 GB vnitřním úložištěm. Námi testovaný model byl vybaven Core i7, 8 GB RAM a 512 GB vnitřním úložištěm.

Transformer Pro 3 lze na českém internetu sehnat od 20 000 korun, přičemž za tuto cenovku získáte nejnižší možné hardwarové specifikace. Pokud si připlatíte zhruba dalších 10 000 korun, získáte nejvýkonnější možné sestavení, které Asus u tohoto produktu nabízí. Oproti Surface Pro disponuje například větším displejem s širším rozsahem, vyšším rozlišením a lepší konektivitou.

Design

Na první pohled se někomu může zdát, že Asus Transformer Pro 3 jako by z oka konkurenčnímu Surface Pro 4 vypadl. Situace je samozřejmě při detailnějším zkoumání zcela odlišná. Zařízení disponuje diamantově řezanou konstrukcí, což ve finále působí fantasticky. Tablet naštěstí nenabízí mnoho zbytečných tlačítek, najdete zde pouze tlačítko pro vypnutí / zapnutí displeje a hardwarovou regulaci hlasitosti.

Dlouhou dobu se vedla na internetu diskuze, zda takové zařízení není zbytečné. Dle mého názoru má opravdu smysl. Microsoft a jeho Surface Pro 4 byl mezi širokou veřejností velmi kladně přijat, a tak není divu, že se jeho kroky snaží napodobit hned několik dalších společností. Pokud by se do této kategorie Asus neangažoval, mohl by ztratit krok.

Na trhu je samozřejmě spousta dalších zajímavých konkurentů, jako například Samsung Galaxy TabPro S. Jedná se o zařízení, které je často doporučované, ovšem nabízí klasické USB porty v plné velikosti, díky čemuž nebylo možné zeštíhlit konstrukci. Mezitím Huawei MateBook může na první pohled zaujmout, bohužel ale nabízí špatnou klávesnici a velmi špatnou výdrž baterie, tudíž se tak trochu ztrácí v davu mezi ostatními.

Nicméně, na pravé straně Transformeru najdete konektor USB 3.0, konektor HDMI v plné velikosti, port Thunderbolt a klasickou zdířku pro připojení nabíječky. Všechny tyto konektory jsem uvítal, protože podobné tablety buď žádnou konektivitou nedisponují, anebo obsahují pouze menší konektory vyžadující několik adaptérů.

Na opačné straně se nachází mikrofon, 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek, hlasitý reproduktor, prostor pro paměťové karty a samozřejmě také tlačítka pro regulaci hlasitosti. Horní část je pak vybavena hardwarovým tlačítkem umožňující vypnutí / zapnutí zařízení a velký chladicí prostor, který pomáhá udržovat výkonné interní součástky chladné. Asus zde naštěstí použil velmi tichý ventilátor, který téměř vůbec neuslyšíte. V mém případě začal být větráček hlučný ve chvíli, kdy jsem procesor a operační paměť zaúkoloval těžkými operacemi.

Pokud jde o displej, Asus uvádí, že Transformer Pro 3 je nejlepším možným řešením pro kreativní jednotlivce. S tímto tvrzením musím opravdu souhlasit. Displej dokáže zobrazovat až 86 % barevného spektra Adobe RGB a celého barevného gamutu sRGB – stejně jako několik barev.

Výrobce se zde rozhodl nasadit 12,6palcový dotykový displej s rozlišením 2 880 x 1 920 pixelů, což má za následek hustotu těsně pod 275 pixelů na palec (ppi). V praxi jsem ale s displejem nebyl stoprocentně spokojený. Na přímém světle není displej tak jasný, tudíž jej bylo trochu obtížnější používat venku. Co se týká celkového barevného podání, musím výrobce pochválit. Zde totiž odvedl perfektní práci, až mě to samotného překvapilo.

Transformer Pro 3 váží 795 gramů a disponuje konstrukční velikostí 289 x 211 x 8,35 mm. Samozřejmě je o něco širší, zato ale kratší a výrazně tenčí než Surface Pro 4.

Asus Transformer Pro 3: dotyk, klávesnice nebo kreslení

Asus Transformer Pro 3 toho v balení nabízí opravdu mnoho. Nejen, že dostanete perfektní 2v1 tablet, ale také hardwarovou klávesnici, či dokonce stylus. To mě opravdu velmi mile potěšilo. Ze začátku jsem se bál především klávesnice, na první pohled nedělala dobrý dojem. Postupem času jsem ale dospěl k závěru, že je na velmi vysoké úrovni a hodí se ke psaní i delších textů.

Stylus mě samozřejmě také mile překvapil, ale ještě více mě zaujalo jeho chování v praxi. Jakmile jej jednou vyzkoušíte, začnete stylus používat v rámci celého operačního systému. Paradoxně je komunikace mezi displejem tabletu a stylusem mnohem spolehlivější, než s klasickým lidským dotykem. Celkově se i systém chová mnohem stabilněji při použití stylusu, k tomu se ale vrátím v další části článku.

Klávesnice

Klávesnice, která je mimochodem součástí balení, maximálně využívá dostupného prostoru, který je už tak velmi omezený. Často se vám tak bude stávat, že budete psát jiná písmenka než ve skutečnosti chcete. Na rozložení a velikost si však postupem času zvyknete. Jednotlivá tlačítka jsou navíc podsvícené, což využijete hlavně v podmínkách, kde není takové světlo.

Hardwarová klávesnice je samozřejmě také vybavena trackpadem. Z toho jsem byl ale bohužel velmi zklamaný, neboť disponuje velmi malou plochou. To by se vzhledem k podmínkám dalo ještě překousnout. Co jsem však nepřekousl byl fakt, že trackpad často nedokázal rozpoznávat klasická gesta, a tak si dělal, co chce. Ale nejedná se o nic hrozného, používání dotykového displeje bylo pro mě mnohem komfortnější.

Stylus

Díky stylusovému peru a obrazovce s vysokým rozlišením, které pokrývá plný barevný gamut sRGB, budete mít v rukou opravdovou mocnou a užitečnou zbraň, tedy pokud jste grafický designér či ilustrátor.

Aktivní stylus je velmi dobře vyvážený, což pocítíte hlavně při delším používání. Ihned na první pohled si všimnete dvou hlavních tlačítek, která si můžete libovolně nastavit – jinými slovy jim můžete přiřadit vámi vybrané funkce. Bohužel jsem se setkal s tím, že si zadání funkcí stylus neuloží někam do mezipaměti. Jakmile totiž stylus odložíte na delší dobu stranou, veškeré nastavení ztratíte. Velká škoda.

Nicméně, pero využívá technologii stylus tech od společnosti Wacom a podporuje až 1 024 úrovní tlaku, což ocení především profesionálové. Jeho hlavní konkurent – Surface Pro 4 – používá technologii N-trig stylus, která je skvělá pro rychlé zaznamenávání.

Asus Transformer Pro 3: specifikace

Ačkoliv se jedná o hybridní 2v1 tablet, nabízí nejen skvělé dílenské zpracování, ale také výkonnou hardwarovou výbavu. Asus na trhu nabízí dvě varianty modelu Transformer Pro 3 – jeden s horší, druhý s lepší výbavou. Pojďme si trochu detailněji představit první zmíněnou variantu.

Srdcem základního modelu Pro 3 je procesor Intel Core i5-6200U. O dočasně spuštěné aplikace se stará operační paměť s kapacitou 4 GB. K ukládání souborů a dalších dokumentů je zde připravené interní úložiště s kapacitou 256 GB (jedná se o SSD). Samozřejmě, tento typ procesu nezvládne takovou zátěž, jako námi testovaná vyšší verze, ke klasickému použití ale poslouží dobře – maily, internet, kancelářské práce.

Pokud rádi ve volném čase hrajete hry, či dokonce stříháte videa, zkuste se základnímu modelu vyhnout obloukem. Na druhou stranu je tento model vhodný například pro studenty, neboť disponuje velmi dlouhou výdrží baterie na jedno nabití. Skvělé je, že i v základní verzi dostanete k balení stylus. Cena tohoto typu zařízení startuje na 20 000 Kč s DPH.

Pro ty, kteří čekají od hybridního tabletu více, pravděpodobně byste sáhli po nejvýkonnějším Transformeru Pro 3. Námi testovaný model byl vybaven nejen procesorem Core i7-6500, ale také operační pamětí s kapacitou 8 GB či rychlým 512 GB SSD. Velké úložné prostory využijete především při editaci videí či fotografií.

Asus Transformer Pro 3: životnost baterie

Baterii u tohoto modelu musím bohužel hodnotit velmi negativně. Zatímco se Asus snažil do tabletu zahrnout nejrůznější moderní technologie a funkce, tak nějak zapomněl implementovat rozumnou životnost baterie. A to je obrovská škoda. Zahrnutá 39 Wh baterie je totiž mnohem horší, než nabízí Samsung u svého Galaxy TabPro S. Podle veškerých testů je dokonce i mnohem levnější varianta, v podání konkurenčního Aceru, Switch Alpha 12 v této kategorii výkonnější.

Během testování jsem měl v rukou hned několik hybridních kousků, bohužel musím baterii Asusu Transformer Pro 3 označit jako nejslabší na trhu. Tak například oproti konkurenčnímu HP Spectre x36é vydrží pouhou polovinu času.

V průměru testování mi baterie na jedno nabití vydržela zhruba 3 hodiny. Pokud jsem však připojil drátová sluchátka a odpojil hardwarovou klávesnici, dostal jsem se zhruba na 5 hodin používání. Asus o tabletu tvrdí, že na jedno nabití vydrží celý den. Toto tvrzení však musím vyvrátit, protože je až příliš daleko od reálné výdrže.

Asus Transformer Pro 3: jedná se o dobrou koupi?

Díky svému původnímu tabletu Transformer s podporou operačního systému Android byl Asus vůbec první společností, která s hybridním tabletem typu 2v1 přišla na trh. Tranformer Pro 3 je pro změnu prvním 2v1 modelem Asusu, který nabízí výkonné hardwarové specifikace v kompaktním těle.

Model T304UA nabízí opravdu vysoký výkon, decentní foliovou klávesnici a opravdu perfektně zpracovaný displej. Co se vzhledu týká, Asus se více než okatě inspiroval u konkurenčního Surface Pro 4. To ale nemám výrobci za zlé.

Co se mi líbilo:

Musím Asus velmi pochválit, a to především za dílenské zpracování displeje. Firma dokázala do tabletu implementovat 12,6palcový displej s vysokým rozlišením 2 880 x 1 920 pixelů a má 100 % sRGB barevný gamut. Takový displej nemá ani konkurenční Surface Pro 4, za mě tedy velký palec nahoru.

Díky procesoru Intel Core i7 je zde dostatek výkonu. V průběhu testování jsem se nesetkal s žádným výrazným zpomalením, a to i při použití mnoha aplikací včetně Photoshopu na cestách.

Výrobce tak chválím za velký výběr portů a za standardní hardwarovou klávesnici, jenž je součástí balení. Podsvícení kláves je kvalitní, to se však nedá říci o trackpadu. Skvělým pomocníkem pak byl také samozřejmě stylus, se kterým si Asus dal velkou práci.

Co se mi nelíbilo:

Implementace mnoho zajímavých technologií a funkcí si vzala svou daň, a to u životnosti baterie. 39Wh baterie není dostatečně velká na napájení přístroje T304UA po dostatečně dlouhou dobu. To je však velká škoda, protože z přenosného zařízení se stane tablet neustále připojený na kabelu.

Ačkoliv je součástí balení stylus, není možné jej nikde bezpečně uložit či přichytit. Bylo by skvělé, kdybychom se v příští generaci dočkali magnetického systému, podobný, který se nyní nachází u Surface Pro 4. Dále nejsem spokojený s cenou hybridu. Ta se totiž pohybuje v rozpětí 20-35 000 Kč v závislosti na vybraném modelu. Nicméně, za 35 000 Kč je možné zakoupit výkonný notebook či MacBook.

Za zapůjčení Asus Transformer Pro 3 za účelem této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat