Co používá redaktor – Zdeněk Koutský

Co používá redaktor – Zdeněk Koutský
2017-05-11T07:49:40+02:00
• 11. 5. 2017
11

Milí čtenáři, připravili jsme si pro vás sérii článků, ve které vám postupně představíme, jaké technické vybavení jednotliví redaktoři využívají při své práci psaní článků i při běžném životě. Každý z redaktorů vám jako stěžejní techniku představí svůj mobilní telefon, základní aplikaci, popřípadě aplikace, bez kterých se neobejde. Dále se dozvíte, jaké další technologické vymoženosti využívá a u jakého operátora má telefonní číslo a jaký má datový tarif. Každý článek nebude nijak sponzorován výrobci produktů, které se v každém představení objeví.

Mobilní telefon

Mým vůbec prvním chytrým telefonem byl Samusng Galaxy Mini, který na svou dobu a cenu nabízel širokou škálu možností, o kterých se mi nikdy nezdálo. Jen dodám, že ještě před chytrým telefonem jsem používal Nokii 5300 (srdcovka). Nicméně, druhým telefonem bylo HTC Desire X, které na mě zapůsobilo především svým designem a nízkou cenou. Stále se však ale nejednalo o telefon, na který bych se mohl spolehnout.

Rukou mi taktéž prošel Samsung Galaxy S3, který jak rychle přišel, tak také rychle odešel. Bylo tedy na čase zkusit konkurenční operační systém, tedy ten jablečný pochopitelně. Opravdu dlouhou dobu jsem váhal nad telefonem s Windows Phone, nakonec mě systém nepřesvědčil a skončil jsem u iOS.

Jsou tomu již tři roky, co jsem si koupil svůj první iPhone, jednalo se o model iPhone 5. Ihned za dva měsíce jsem přešel na vyšší verzi, tedy 5s, neboť se mi naskytla nabídka, která se neodmítá. A to je mimochodem i můj aktuální mobilní telefon, na který jsem patřičně hrdý. Po třech letech jsem se setkal jen s malými problémy, které zapříčinily rozbitá tlačítka v podobě Home buttonu a Power buttonu. Dlouhou dobu mi také trvalo, než jsem se rozhoupal k celkové opravě všech důležitých komponentů – Home button a baterie.

Nejsmutnější na všem je fakt, že už se jeho pobyt na zemském povrchu blíží ke konci. S největší pravděpodobností ho Apple velmi brzy pošle k vodě, a tak se budu muset rozhoupat k přechodu na vyšší verzi. A to se mi nechce hned z několika důvodů – nové iPhony jsou „brutálně“ drahé a disponují velkou konstrukcí.

Co se však týká přechodu na Android, to bych zřejmě nezvládl. Skvělých telefonů s Androidem je opravdu velké množství a jistě bych si vybral, každopádně samotný systém mi nevyhovuje, a to už i z bezpečnostních důvodů. Vzhledem k tomu, že se iOS nabízí jen na iPhonu a iPadu, a stará se o něj pouze jedna firma, můžu se vždy spolehnout na okamžité bezpečnostní aktualizace. To je bohužel velký problém Androidu. Jakmile Google představí novou verzi, ostatním výrobcům může trvat i rok, než novou aktializaci zpřístupní i pro své telefony.

Powerbanka

Musím se přiznat, že s vyšší závislostí na sociálních sítích jsem byl donucen k zakoupení powerbanky od Sony. Telefon mi díky nové baterce vydrží skoro celý den. Když mám však náročnější aktivity, musím sáhnout po powerbance. V mém případě jsem nehledal přenosnou dobíjecí stanici, která by nabízela 10 000 mAh. Potřeboval jsem něco, co mohu v klidu uložit do své kapsy od kalhot. Nakonec se mi poštěstilo a svého „Red Bulla“ jsem našel u firmy Sony. Bohužel vám neprozradím, o jaký přesný typ se jedná, snad vám tedy pomohou přiložené fotografie produktu.

Ochrana telefonu

S ochranou telefonu jsem nikdy v životě problém neměl. Vždy jsem se ke svému „miláčkovi“ choval ohleduplně. A právě díky tomu na mém iPhonu nenajdete žádné škrábance, i když jej používám tři roky. Je pravda, že velkou roli na tom také mají různé ochranné kryty a tvrzená skla, kterých jsem za ty roky vyzkoušel stovky. Dovolím si zmínit e-shop Tvrzenýsklo.cz, kde jsem před rokem a půl ochranné sklo zakoupil a stále drží – vypadá jako nové.

Před několika měsíci jsem si také pořídil svůj vůbec první ochranný kryt od Applu. Byl jsem v tu dobu zřejmě zasažen bleskem, když jsem se rozhodl za kožený obal vyhodit 1 500 Kč. Každopádně jsem za něj opravdu rád, neboť už několikrát mě ochránil před drahými opravami.

Vychytávky k telefonu

Před nějakým časem jsem se díky Dotekománii dostal k bezdrátovému reproduktoru pod názvem Lamax Beat Sentinel SE-1. Jedná se o takzvaný outdoorový reproduktor, jenž disponuje velmi bytelnou a odolnou konstrukcí. Jinými slovy, kdyby mi upadl z dvou metrů na zem, více méně by se mu nic nestalo. Podle výrobce je odolný také proti dešťovým kapkám, takže nikoho z vás zřejmě nepřekvapí, že jej používám především při sprchování.

Co se týká samotného zvuku, musím výrobce v tomto ohledu opravdu pochválit. Na svou cenu nabízí perfektní výkon – dobré vyvážení basů, hlasitý zvuk. A mimochodem, pokud vám bluetooth připojení nevyhovuje, můžete si své zařízení s reproduktorem propojit pomocí kabelu (uvnitř balení).

Dalším příslušenstvím jsou také přenosná sluchátka, pochopitelně bezdrátová. Jedná se o stejného výrobce, neboť jsem s jeho produkty nad míru spokojen. Nicméně, jedná se o Elite E-1 by LAMAX Beat a svým designem jako by z oka Marshallu vypadl. To však ve výsledku vůbec nevadí, protože právě inspirace u takového výrobce není na škodu – vypadají prostě skvěle.

Co mi však vadí, a to u každých takových sluchátek, je bolest v oblasti uší, tedy pokud mám na sobě dioptrické brýle. Zvuk je opět na velmi dobré úrovni, za cenu kolem dvou tisíc korun si nemohu vůbec stěžovat. Výhodou je mimo jiné taktéž dlouhá výdrž – na jedno nabití hrají až 20 hodin.

(Ne)chytré hodiny – mají význam?

Už je to nějaký pátek, co se nám tu rozmohl takový nešvar – chytré nositelné zařízení. Já jsem zásadně proti takovému výrobku. Člověk se například s chytrými hodinkami cítí opět v pasti a stává se tak trochu otrokem technologie, ve skutečnosti by to mělo být naopak. Při nošení Apple Watch, jež jsem měl vypůjčené, jsem se cítil svázaně. Ačkoliv jsem telefon odložil o několik metrů dál, i přesto jsem byl „otravován“ oznámením ze sociálních sítích, SMS zprávami a v neposlední řadě maily. To však není vůbec dobré, pokud si chcete alespoň trochu odpočinout.

Tak například, já mám na svém telefonu oznámení vypnuté – žádné zvuky, žádné vibrace. Ve chvíli, kdy pracuji a potřebuji opravdu klid, je to ta nejlepší cesta. Samozřejmě, chytré hodinky jdou taktéž podobným způsobem utlumit, v tom případě ale pak ztrácejí svůj smysl. Zřejmě tedy nikoho nepřekvapí, že jsem stále příznivcem klasických ručičkových hodinek, které vydrží na jedno nabití celý rok.

Aplikace, bez kterých by telefon neměl smysl

Když jsem vůbec poprvé ochutnal jablečný mobilní systém, vybavil jsem jej obrovským množstvím aplikací (přes 150). Postupem času však člověk přijde na to, že k životu potřebuje jen pár aplikací, které by napočítal na jedné ruce. Ve výsledku tedy přišla velká čistka úložného prostoru, a zde je můj výběr.

Spotify

Hudební streamovací službu používám opravdu rád. Jedná se o nízkonákladnou službu, díky které mám však přístup k tisícům interpretům, a to zcela legální cestou. Vzhledem k tomu, že mám rodinný tarif, platím měsíčně necelých 50 Kč. Musím vypíchnout především perfektní komunikaci mezi Macem a iPhonem.

logo-app Spotify Music Developer Zdarma iOS

Twitter

Každý ho zná, málokdo ho používá – takto bych definoval sociální síť Twitter. To je však věc, která se mi na ni nejvíce líbí. „Hloupé“ statusy z Facebooku zde nenajdete, zato najdete spoustu lidí, se kterými jste si podobní – ať už svými aktivitami, emočními stavy, politickými názory a tak dále. De facto se dá říct, že se jedná o mírumilovnou síť, kde nenávist neexistuje. Navíc jej můžete používat pro rychlé zprávy z celého světa.

logo-app Twitter Developer Zdarma iOS

Lightroom

Další aplikací je Lightroom od Adobe. Pomocí této „appky“ velmi jednoduše a rychle upravuji své amatérské fotografie, které následně publikuji na Instagramu.

logo-app Adobe Lightroom CC Developer Zdarma iOS

Mail

Ke komunikaci používám především oficiální aplikaci od Applu, tedy Mail. Jedná se o velmi slušně vybaveného e-mailového klienta, kterého si zamilujete ve chvíli, kdy používáte iOS a macOS. Mail, který mám rozepsaný v iPhonu mohu dopsat na svém Macu, a to mě neskutečně baví.

Operátor a tarif?

Několik let jsem byl pod největším tuzemským operátorem, O2. Jakmile jsem však překročil věkovou hranici 18 let, přešel jsem k Vodafonu, jenž mi nabídl tarif, na který jsem ihned přistoupil. Díky kartě ISIC mám 10 GB dat, volání a SMS zprávy do všech sítí zdarma, a to za 499 Kč měsíčně.

V případě jakýchkoli dotazů mi nebojte napsat svoje připomínky do komentářů.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Tomáš Poddaný

6. 1. 2020, 20:42

Dobrý den,
s žádostí o pomoc trochu odbočím z diskuse na téma Apple nebo Android.
Dne 7.12.2018 jste publikoval (a s vámi několik dalších zdrojů) článek o chystaném zahájení prodeje Sony Xperia XZ4 Compact.
Uběhl více než rok a já stále nejsem schopen jej někde na českém trhu dohledat. Myslíte, že by se dalo nějakým způsobem zjistit aktuální stav věci? Mám dosluhující Z5 Compact a rád bych si pořídil jeho nástupce.
Díky za případnou pomoc.
S pozdravem, Tom

Přemysl Vaculík

VIP 6. 1. 2020, 20:47

Nakonec se tento model objevil jen na japonském trhu, ale pod označením Xperia Ace (zřejmě).

Jakub Sobotka

VIP 14. 5. 2017, 7:45

Reci o bezpecnosti jsou klasicke klise. Ano, bezpecnost je dulezita, ale prechazet na iOS kvuli bezpecnosti je hloupost a autor to doufam vi. Spis v tom heaje velkou roli to, ze Apple je proste in a to hlavne u mladych lidi a studentu. Platforma Android je do urcite miry „nebezpecnejsi“ ale diky jejimu masivnimu rozsireni a pak v neposledni rade diky chovani uzivatelu. Dnes uz totiz jak je znamo neni potreba si stahnout zavirovanou aplikaci, ale staci se chovat duverive a klikat na kdejaky odkaz na webu ci emailu a to pak uz neochrani zadna platforma. Ssmozrejme s rychlosti aktualizaci u konkretnich vyrobcu ma autor pravdu.

Zdeněk Koutský

VIP 14. 5. 2017, 12:05

Přecházet na iOS kvůli bezpečnosti je hloupost? Nevím, jak jste na tom vy, ale pro mě je bezpečnost na prvním místě. Řeči o tom, že je Apple in, a to hlavně u mladých, je klasické klišé…

Radim Stehlík

11. 5. 2017, 13:00

Tyhle řeči typu „musel jsem přejím na iOS, kvůli bezpečnosti.. Android bych nemohl mít..“ mě nyní začaly neskutečně bavit.
Také jsem odešel z androidu – k WP8. Ale rozhodně to tenkrát nebylo kvůli bezpečnosti, ale kvůli plynulosti. Po tom co mi WM10 MS defacto umrtvil jsem se vrátil k Androidu a zajímalo by mne, jaký bych měl řešit problém s bezpečností systému? Nainstalováno pár aplikací ze Store…

Zdeněk Koutský

VIP 11. 5. 2017, 14:01

A já snad někde píšu, že jsem na iOS přešel jen kvůli bezpečnosti? Ne, nepíšu. Na iOS jsem přešel hlavně taky kvůli spolehlivosti a optimalizaci OS.

Vy si zřejmě neuvědomujete fakt, že jakmile vyjde nová aktualizace, přináší opravy bezpečnostních děr, které se nacházely v předchozí verzi. Google většinou seznam oprav zveřejňuje, takže telefony se starší verzí Androidu jsou mnohem více náchylné na útoky hackerů. Hackeři díky seznamu, jenž Google zveřejní, zjistí díry, na které následně útočí. A právě proto jsou starší kousky méně bezpečné, než iPhony.

A ve výsledku může být jedno, jestli výrobce zveřejňuje aktualizace Androidu. Problém může být také v Obchodu Play, kde Google aplikace zase tolik nekontroluje. Apple v tomhle prostě kraluje.

– můj názor :)

Ján Valkovič

11. 5. 2017, 16:37

Google zverejnuje zoznam oprav, ktore sa odkazuju na prislusne CVE alebo inu databazu zranitelnosti. A tyka sa to len Pixel a Nexus zariadeni.
Samusung ma vlastny security bulletin, kde zverejnuje opravy tykajuce sa telefonov Samsung. Pretoze Android je open-source a vyrobca telefonu si do istej miery moze system upravit.
Zverejnene zranitelnosti casto neobsahuju exploit (sposob, akym sa da zranitelnost vyuzit), cize aby hacker vyuzil takuto informaciu o zranitelnosti musi byt dostatocne zrucny … ale ak je dostatocne zrucny, k tejto informacii je dostane skor a z ineho kanala ako security bulletin nejakej spolocnosti.

Ano, App Store a Apple platforma su vnimane ako bezpecnejsie, do istej miery je to pravda a do istej miery iluzia. Niektore veci sice nie su vidno, ale to neznamena, ze neexistuju. Je chybou slepo verit bezpecnosti urcitej platformy ;-)

Radim Stehlík

12. 5. 2017, 7:39

„…samotný systém mi nevyhovuje, a to už i z bezpečnostních důvodů“
Jako samozřejmě nic proti iOS, kdyby byl nějaký DualSIM, tak bych jej pravděpodobně také někdy zkusil. Ale přijde mi to s tou bezpečností tak trochu klišé z minulosti. Naopak když se dnes podívám, jaké vychází články o chybách v iOS, tak si jak Google, tak Apple nemají co vyčítat. Pokud uživatel použije orig. aplikace, nebál bych se

Ján Valkovič

10. 5. 2017, 0:30

Nie som bezpečnostný expert, ale tá časť o bezpečnosti ma … zaujala :-)
iOS má určité výhody oproti Androidu, celkovo je asi bezpečnejší ako Android. Ale nie kvôli bezpečnostným aktualizáciam.
Google Pixel dostáva novú​ verziu OS v priebehu pár dní od vydania, dostáva pravidelné mesačné aktualizácie systému a popri tom ešte nad rámec systémových aktualizácii ešte aktualizácie systémových aplikácií a knižníc z obchodu Play.
Vo všeobecnosti je to v Androide s aktualizáciami horšie, ale je na mne čo si vyberiem. A ak mi aj výrobca telefónu nedá najnovšiu verziu Androidu krátko po vydaní, väčšinou stačí ak pravidelne vydáva bezpečnostné aktualizácie (čo už našťastie nie je zriedkavé)

Inak dobrý článok :-)

Zdeněk Koutský

VIP 10. 5. 2017, 19:02

iOS má výhodu v tom, že Apple poskytuje svůj systém jen sobě. Nemusí se tedy spoléhat na ostatní výrobce. Nicméně, i tak je úctihodné, že iPhony podporuje až 5 let. Je pravda, že výkonem neoslní, na druhou stranu se pořád bude jednat o zabezpečené přístroje. To je v mém případě naprostá priorita. Google vydá aktualizaci, která je vybavena bezpečnostními dírami. Ovšem než se dostane na všechna zařízení, vydává se další update. Google tedy dokáže zabezpečit pouze určité procento telefonů a tabletů – jen Google devices. Ostatní produkty s Androidem jsou závislé na výrobci, kteří se s tím patlají až neuvěřitelnou dobu. Důkazem je toho především statistika, jenž dokazuje, že Android 7.0 není ani na 10 % zařízení. :/

Ján Valkovič

11. 5. 2017, 0:29

Android nie je závislý na zariadení, závislý je kernel (Linux), ktorý obsahuje ovládače. V tom výhoda Apple nie je. Výhodu má v tom, že si robí vlastný HW, čiže mu odpadá veľká časť problémov s ovládačmi. Cca 2 ročná podpora telefónov s Androidom je vraj hlavne kvôli ovládačom Ron Amadeo z Ars mal o tomto zaujímavú diskusiu na G+). Problému nepomáha ani kernel samotný, ja na Nexuse 6P mám kernel 3.10, ktorý je z roku 2013. Pixel má tuším 3.18 (2015, podpora mu skončila vo februári tohto roku).
(pri tomto dáva Fuchsia o čosi väčší zmysel :-) )
Telefóny s Androidom, ktoré sa oplatí kúpiť majú už všetky aspoň Android 6 a výrobca ich pravidelne aktualizuje. Od Androidu 6 je popri informacii o verzii OS aj informácia „Security patch level“, je tam dátum ku ktorému boli opravené známe chyby. Čo sa týka bezpečnosti, tak je to dôležitejšia informácia ako verzia OS. Android 6.0.1 s patch levelom 1.5.2017 je v zásade bezpečnejší ako Android 7.0 s patch levelom 1.11.2016. A okrem samotnej úrovne opráv to čosi hovorí aj o výrobcovi.
Tých necelých 10% hovorí o rozšírení Nougatu, nie o tom, či výrobcovia aktualizujú alebo nie.

Ďalšia vec je, že sa daný problém nafukuje. Dosť sa o tom píše, tak to budí dojem, že je problém väčší ako v skutočnosti je. Nepomáha ani otázna existencia antimalware pre Android, aplikácie, ktoré nemajú dostatok oprávnení, aby mohli efektívne plniť svoju úlohu :-)

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat