Nové aukce o kmitočty se zúčastní 6 subjektů, jeden vypadl [aktualizováno]

Nové aukce o kmitočty se zúčastní 6 subjektů, jeden vypadl [aktualizováno] 2017-5-23

Aktualizováno 23. 5.

Původně projevilo zájem o aukci sedm subjektů, ale nakonec se přímo zúčastní šest. Konkrétně jde o společnosti:

  • Nordic Telecom 5G a.s.
  • O2 Czech Republic a.s.
  • PODA a.s.
  • Suntel Net s.r.o.
  • T-Mobile Czech Republic a.s.
  • Vodafone Czech Republic a.s.

Z aukce vypadla společnost Radio Spectrum CZ s.r.o., která nesplnila jednu z podmínek účasti v aukci. Firma totiž nesložila zálohu ve výši 29 miliónů Kč.

Nový zájemce může získat kmitočtový příděl až 80 MHz, zatímco pro stávající operátory platí spektrální limit 40 MHz. Souhrnná vyvolávací cena byla na základě analýzy dosažených cen obdobných kmitočtových bloků v jiných evropských zemích stanovena na 145 milionů korun.

Původní článek 18. 5.

Před čtyřmi lety jsme psali, že čtvrtého operátora se možná jen tak nedočkáme, a to proto, že ČTÚ zrušil aukci kmitočtů. Navíc se tímto omezením konkurenčního prostředí zpomalil růst a rozvoj LTE sítě v naší zemi. Tehdy, před čtyřmi lety, byla LTE teprve v začátcích a nová rychlejší síť teprve vznikala. Nový operátor měl právě zaručit rychlejší vybudování této sítě, ale nestalo se tak. Nyní ČTÚ vyhlásil aukci znovu.

čtú

Minulý týden se do konce podávání přihlášek zaregistrovalo celkem sedm zájemců o pozici čtvrtého operátora v české telekomunikační síti. Ne všichni jsou však zájemci noví. ČTÚ již nyní nově nehledá primárně nového operátora, který by zaručil rozproudění konkurenčního boje, ale hledá zájemce o 3,7 GHz pásmo. Do aukce se tedy přihlásili i všichni tři současní operátoři. Kromě nich zde figurují i čtyři nové subjekty:

  • PODA;
  • Suntel Net;
  • Nordic Telecom 5G;
  • Radio Spectrum CZ.

Pokud zájemci splní zadané podmínky, tak budou pozváni na aukční fázi. Samotná aukce kmitočtů se bude konat pravděpodobně v 13. června tohoto roku. Ovšem je též možné, že žádný operátor nesplní podmínky aukce a ta se konat nebude. Anebo podmínky splní jen stávající operátoři, a tak opět nebudeme mít čtvrtého operátora. A ještě je zde poslední možnost. ČTÚ aukci opět zruší.

„Předmětem výběrového řízení je celkem 5 kmitočtových bloků, každý o velikosti 40 MHz. Nový zájemce může získat kmitočtový příděl až 80 MHz, zatímco pro stávající operátory platí spektrální limit 40 MHz. Souhrnná vyvolávací cena byla na základě analýzy dosažených cen obdobných kmitočtových bloků v jiných evropských zemích stanovena na 145 milionů korun.“ uvedlo ČTÚ na svém webu.

zdrojctu.cz
Karel Čapka

Dvaadvacetiletý student třetího ročníku žurnalistiky na Filozofické fakultě na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně de všeho něco. A též jsem velký antikomunista.