reklama

Česko je jednou z nejbezpečnějších zemí světa v boji proti malwaru na smartphonech

Česko je jednou z nejbezpečnějších zemí světa v boji proti malwaru na smartphonech
2016-12-11T09:15:57+02:00
• 11. 12. 2016

Podle výzkumu agentury Check Point se Česko oproti loňskému roku posunulo mezi nejbezpečnější země, co se týče obrany a rozšíření malwaru. Malware je škodlivý program, který se infikuje do systému a určitým způsobem ho poškozuje, či využívá. Agentura Check Point skrze mapu ukazuje jednotlivé útoky a útočníky v reálném čase.

malware-android

Bratři Slováci si pohoršili, častěji se nachytají na falešné aplikace

Počet hrozeb neustále roste. Podle říjnové analýzy dat vzrostl počet útoků o pět procent oproti předchozímu měsíci. Česká republika však v žebříčku stoupla na krásné 115. místo z původního 72. To značí větší bezpečnost a menší počet útoků. Bohužel bratři Slováci z 99. místa klesli až 61. příčku, jsou tedy více zranitelní. Ovšem tato čísla neukazují a nereflektují dlouhodobější trendy. V dalších měsících si tak můžeme opět pohoršit. Největším skokanem bylo Bělorusko, které spadlo ze 117. místa na 33.

Mezi nejrozšířenější malwarové rodiny pro systémy Android a iOS patří HummingBad, který si na zařízení sám instaluje škodlivé aplikace. Dalším je Triada, který si udělí super uživatelská práva a následně instaluje škodlivý software. Posledním je XcodeGhost, který škodí na iOS tím způsobem, že dokáže číst data, která uživatel v mobilu má, a následně je odesílá útočníkovi.

 Přes čtyři milióny útoků denně

Mezi deseti nejškodlivějšími malwarovými programy pro všechny platformy, rozšířenými v naší republice, není ani jeden pro systém Android. Z dat je patrné a pozoruhodné, že třetím nejrozšířenějším malwarem je Hecker Defender, který napadá operační systémy Windows 2000, XP a NT. Je zajímavé, že je zde stále tolik počítačů s tak starým systémem.

Díky Check Pointu je možné se podívat i na mapu, kde jsou v reálném čase zobrazována data útoků na jednotlivé cíle. Můžete vidět o jaký typ útoku jde a z jaké do jaké země je vysílán. Za celý den je vykonáno přes čtyři milióny kybernetických ataků. Mezi tři nejvíce cílené země patří Indie, Filipíny a Spojené státy americké. Spojené státy americké se navíc umístily na prvním místě zemí s nejvíce podniknutými útoky. Na druhém místě skončila Francie a hned za ní Izrael. Česko ani v jedné top desítce nefiguruje. Celkem se za den uskuteční přes čtyři milióny útoků.161208_check_point_rijen_mapa-1

Jak se napadení bránit?

Jednoduše. Nestahujte aplikace, které nepochází přímo z Google Play Store a vy nemáte jistotu, že aplikace je ověřená a bezpečná. Taktéž v samotném obchodě si dejte pozor na aplikace, které nemají jasný účel, anebo se tváří, jako že vám vyřeší veškeré problémy s telefonem, jako vybíjení baterie či získání hesel od WiFi sítí.

Častým omylem je, když se uživatel registruje do nové služby pomocí e-mailové adresy, použije stejné heslo, které používá pro přístup do e-mailové schránky. Poskytovatel dané služby má přístup k vámi zadanému heslu, a jelikož ví i vaše heslo, může se pokusit přihlásit do vaší schránky.

Přes milión telefonů po celém světě bylo nakaženo virem Googlian, devět procent všech zařízení se nachází v Evropě. Podívejte se, zda i váš systém nebyl nakažen.

Zdroj: tisková zpráva

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim