Domů » Články »
Ve specifikacích smartphonů můžete najít, že podporují IEEE 802.11 plus nějaké písmeno. Právě poslední znak nebo znaky značí, jakých maximálních rychlostí můžete dosáhnout na WiFi a jestli vaše zařízení umí pracovat jen na 2,4 GHz nebo i 5 GHz. Nejvybavenější mobily nabízí 802.11 ac, díky čemuž se dá dosáhnout rychlosti 867 Mbit/s, případně i vyšší, ale to záleží na výrobcích.
Nově se budete setkávat se zkratkou IEEE 802.11 ad, což není nějaká žhavá novinka, ale WiFi Aliance nyní oznámila, že začíná certifikovat i smartphony. Díky tomu se objeví během příštího roku mobily a tablety s tímto standardem.
Oproti 802.11 a/b/g/n/ac je zde jeden podstatný rozdíl. Standard „ad“ pracuje na 60 GHz a z toho je jasné, že nemůže konkurovat současným normám, aspoň ne z pohledu dosahu. Zatímco běžná WiFi dosáhne i na stovky metrů a nevadí ji některé překážky, tak s 802.11 ad docílíte maximálně 10 metrů a nejlépe bez jakýchkoliv překážek.
Tento standard má také pojmenování jako WiGig, což je odvozeno od jeho přenosové rychlosti. Ta se pohybuje kolem 7 Gbps. WiGig se navíc vyznačuje nízkou spotřebou energie a malou latencí. Sice se nám nabízí vysoká rychlost, ale dosah je poměrně malý. Z toho vyplývá otázka, k čemu je zapotřebí takový standard.
WiGig byl vytvořen zejména pro přenos multimediálního obsahu. Například si budete moci posílat video ve vysokém rozlišení přímo do televize. Dále lze použít pro bezdrátové dockování, streamování, hry a také pro rozšířenou a virtuální realitu.
WiFi Aliance uvádí, že první zařízení se objeví v roce 2017 a do roku 2021 bude na trhu přes 1,5 miliardy zařízení s podporou WiGig.
Zdroj: anandtech.com
Domů » Články »
Rostislav Pokorný
29. 10. 2016, 17:57I s 60 GHz lze dosáhnout na stovky metrů, běžně se na této frekvenci provozují bezdrátová pojítka s dosahem jednoho a více kilometrů. S rostoucí frekvencí neklesá dosah, jen je signál náchylnější na nepřímé šíření odrazem.
Přemysl Vaculík
Ano, jsou takové možnosti, ale WiGig je v tomto případě charakteristický, zejména pokud jde o mobilní zařízení.
Jirka Dittrich
29. 10. 2016, 13:14Do roku 2021, to bude pro můj mobil dlouhá štreka