reklama

Chrome 54 Beta – aktualizace nového tabu, videa na pozadí

Chrome 54 Beta – aktualizace nového tabu, videa na pozadí
2016-09-16T17:42:58+01:00
• 16. 9. 2016

Již dříve jsme se bavili o tom, že Chrome Beta bude mít v příštích verzích aktualizovanou stránku nového tabu, s čímž i verze 54 přichází. Nicméně dočkáme se například i změny v podobě možnosti přehrávat videa na pozadí, což je velmi dobrá zpráva.

Aktualizovaná stránka nového tabu

nexus2cee_screenshot_20160915-152409 nexus2cee_screenshot_20160915-152456 nexus2cee_screenshot_20160915-152432

Chrome 54 tedy přináší přepracovanou stránku nového tabu. Prakticky byla přidána pouze jedna novinka – seznam doporučených článků. Někdo by mohl namítnout, že přepracovaná verze neobsahuje nejnavštěvovanější stránky, ale tomu tak není. Pouze po instalaci nové verze byla tato data zahozena. Co se seznamů doporučených článků týká, nenajdeme v něm ty samé, jako v Google Now. Očividně tak prohlížeč čerpá z jiných zdrojů nebo je poháněn jiným algoritmem.

K tomuto se komunita prozatím staví poměrně záporně. Přeci jen procházet dvě aplikace od „jednoho“ vývojáře, jen abych dostal články, které chci, je minimálně zbytečné. Po dalších novinkách, jako jsou záložky v dolní části nebo další užitečné informace, zatím není videu ani slechu. Je tudíž možné, že se jich dočkáme v dalších verzích.

Download manager

nexus2cee_screenshot_20160915-162133-1

V předchozí vývojářské verzi prohlížeče Chrome jsme mohli zahlédnout, že aplikace disponuje vlastním managerem pro správu stahování. Ve verzi 54 Beta ovšem zmizela i ikonka, jež by poukazovala na přítomnost této funkcionality. Nyní, pokud budete chtít cokoliv stáhnout, prohlížeč se vás zeptá na oprávnění pro přístup k úložišti. Poté se však do situace vloží předinstalovaný androidí správce stahování.

Je tak zřejmé, že Google část funkcí ponechal, ale zbytek je pryč. Bohužel nikde není psáno, proč by prohlížeč Chrome potřeboval vlastní manager, když ten systémový funguje dobře. Ani nevíme, proč vývojáři odstranili tuto funkci, ale vzhledem k její částečné implementaci lze říci, že se její plné verze dočkáme v blízké budoucnosti.

Přehrávání videa na pozadí

nexus2cee_screenshot_20160915-164103-668x432

Předchozí verze ani nenaznačovala, že se dočkáme podobné funkce. Zvláště, když Google u svých aplikací příliš nerad podobnou problematiku řeší. Nicméně Chrome 54 přináší možnost přehrávání videí na pozadí. To znamená, že i když prohlížeč není spuštěný jako hlavní aplikace, video se stále přehrává. Samozřejmě video pozastaví, pokud prohlížeč vymažete z naposledy spuštěných aplikací nebo úplně vypneme. Nicméně, pokud se video pozastaví, lze jej velmi rychle pustit z oznámení.

Totožné chování zaznamenáme i u zvukových souborů, kdy odejití z aplikace znamená pozastavení přehrávání. V tomto případě se však v oznámení zobrazí ikona webové stránky, přičemž by se měla použít vlastnost „apple-touch-icon“. Ačkoliv se může zdát někomu divná její přítomnost, vývojáři webových stránek ji velmi často používají. Proto bude mít tato ikonka v oznámení přednost před ostatními.

Musíme však podotknout, že i když momentálně lze využít tuto funkci například u webové aplikace YouTube, v budoucnu tomu tak již být nemusí. Užívejte si jí, dokud můžete.

Custom Elements V1

Chrome 54 napříč všemi platformami přidává podporu pro vlastní prvky V1 API. To umožní vývojářům vytvářet nové HTML prvky. Jedná se o velký krok směrem k Web Components. Umožní to využít více modulárních částí a zpříjemnit psaní i požitek z webových stránek a aplikací. U tohoto kroku však doporučuji se podívat na oficiální dokumentaci, kde je vše podrobně vysvětleno a ukázáno.

Komunikace mezi taby

Sami moc dobře znáte případy, kdy jedna karta (tab) v prohlížeči přestane reagovat. Lze ji zavřít a zbytek stránek bez problémů běží dále. Toto je od dávných dob výhodou prohlížeče Chrome. Až tedy ta oddělenost karet mezi sebou není 100%, ale Google si dává záležet na bezpečnosti. Nyní se vývojáři rozhodli, že dovolí komunikaci mezi různými kartami, má to však háček.

Aby byla dodržena určitá úroveň bezpečnosti, lze komunikovat jen mezi těmi, které jsou mezi sebou provázány. To znamená v praxi to, že pokud budete mí otevřeno více stránek jedné domény, stránky spolu budou moci nějakým způsobem komunikovat.

logo-app Chrome Beta Google Inc. Zdarma ANDROID

Zdroj: androidpolice.com

reklama
reklama

Student zabývající se tvorbou grafiky, a to jak webových stránek, webových či mobilních aplikací, tak i marketingových produktů. Ve volném čase píše články, testuje nebo recenzuje různá zařízení, která se mu připletou pod ruku. Kontaktní email - pavel.mares@dotekomanie.cz.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim