reklama

Daydream aneb virtuální realita od Googlu postavená na Androidu N

Daydream aneb virtuální realita od Googlu postavená na Androidu N
2016-05-18T21:25:59+01:00
• 18. 5. 2016

Dlouhou dobu se o něčem podobném spekulovalo a nyní jsme se dočkali oficiálního představení. Daydream, přesně tak se totiž jmenuje platforma virtuální reality od Googlu. Jejím základem je Android N, přičemž s ní budou fungovat rovněž jen telefony s novým systémem. Již dříve se spekulovalo o přítomnosti virtuální reality přímo v chystaném systému, nyní došlo na oficiální potvrzení. Dostupnost pak byla oznámena na letošní podzim.

Daydream kombinuje jak software, tak i hardware a jedná se v podstatě o mnohonásobně vylepšený Cardboard. Na rozdíl od kartonových brýlí však bude Daydream fungovat jen s vybranými telefony, v závislosti na jejich výbavě a specifických komponentách. Tím pádem nebude s největší pravděpodobností možné zprovoznit Daydream na současných telefonech, jelikož nedisponují potřebnými senzory.

controller_2.0

Pro telefony, které budou novou platformu virtuální reality podporovat, připravuje Google funkci zvanou Android VR Mode. Ta bude přímo součástí nového systému a zajistí lepší stabilitu a plynulý chod aplikací tak, aby bylo možné dané aplikace na virtuální realitě provozovat.

Základem uživatelského prostředí je prostor připomínající les. Zde lze vidět rozmístěné spouštěče aplikací a her. V základu jsou zde k dispozici speciálně upravené verze YouTube, Street View, Obchodu Google Play, Filmy Play a Google Fotky. V budoucnu přibudou například i aplikace třetích stran a jednou z nich by mohl být i Netflix.

Playstore_compostite.0 Daydream

Velkým rozdílem oproti Cardboardu je nutnost použití ovladače. Zatímco telefon poslouží pro zobrazení a výpočetní výkon, na hlavě vám jej bude přidržovat konstrukce pro podobné brýle typická. Ovladačem pak ovládáte celé prostředí, aplikace i hry. Prozatím nebyla zveřejněna finální podoba tohoto příslušenství a k dispozici jsou jen předběžné rendery, díky kterým lze alespoň získat částečnou představu.

Prozatím není jisté, kteří výrobci se pustí do výroby telefonů s podporou platformy Daydream, stejně tak zatím nebylo prozrazeno, na kolik vás vyjde pořízení brýlí a ovladače. Avšak Google myslel na co nejrychlejší rozšíření. Z tohoto důvodu poskytne výrobcům vše, co jim zjednoduší vytvoření takovýchto příslušenství. Postaral se tak o základ vývoje.

Nyní si budeme muset počkat na detaily, jako třeba seznam podporovaných zařízení a podobně.

Zdroj: theverge.com

reklama
reklama

David Pilař

Student IT, softwarový tester a nadšenec do technologií všeho druhu. Ve volném čase poslouchá hudbu, fotí telefonem a rád se projede na kole.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim