reklama

Daydream aneb virtuální realita od Googlu postavená na Androidu N

Daydream aneb virtuální realita od Googlu postavená na Androidu N
2016-05-18T21:25:59+01:00
• 18. 5. 2016

Dlouhou dobu se o něčem podobném spekulovalo a nyní jsme se dočkali oficiálního představení. Daydream, přesně tak se totiž jmenuje platforma virtuální reality od Googlu. Jejím základem je Android N, přičemž s ní budou fungovat rovněž jen telefony s novým systémem. Již dříve se spekulovalo o přítomnosti virtuální reality přímo v chystaném systému, nyní došlo na oficiální potvrzení. Dostupnost pak byla oznámena na letošní podzim.

Daydream kombinuje jak software, tak i hardware a jedná se v podstatě o mnohonásobně vylepšený Cardboard. Na rozdíl od kartonových brýlí však bude Daydream fungovat jen s vybranými telefony, v závislosti na jejich výbavě a specifických komponentách. Tím pádem nebude s největší pravděpodobností možné zprovoznit Daydream na současných telefonech, jelikož nedisponují potřebnými senzory.

controller_2.0

Pro telefony, které budou novou platformu virtuální reality podporovat, připravuje Google funkci zvanou Android VR Mode. Ta bude přímo součástí nového systému a zajistí lepší stabilitu a plynulý chod aplikací tak, aby bylo možné dané aplikace na virtuální realitě provozovat.

Základem uživatelského prostředí je prostor připomínající les. Zde lze vidět rozmístěné spouštěče aplikací a her. V základu jsou zde k dispozici speciálně upravené verze YouTube, Street View, Obchodu Google Play, Filmy Play a Google Fotky. V budoucnu přibudou například i aplikace třetích stran a jednou z nich by mohl být i Netflix.

Playstore_compostite.0 Daydream

Velkým rozdílem oproti Cardboardu je nutnost použití ovladače. Zatímco telefon poslouží pro zobrazení a výpočetní výkon, na hlavě vám jej bude přidržovat konstrukce pro podobné brýle typická. Ovladačem pak ovládáte celé prostředí, aplikace i hry. Prozatím nebyla zveřejněna finální podoba tohoto příslušenství a k dispozici jsou jen předběžné rendery, díky kterým lze alespoň získat částečnou představu.

Prozatím není jisté, kteří výrobci se pustí do výroby telefonů s podporou platformy Daydream, stejně tak zatím nebylo prozrazeno, na kolik vás vyjde pořízení brýlí a ovladače. Avšak Google myslel na co nejrychlejší rozšíření. Z tohoto důvodu poskytne výrobcům vše, co jim zjednoduší vytvoření takovýchto příslušenství. Postaral se tak o základ vývoje.

Nyní si budeme muset počkat na detaily, jako třeba seznam podporovaných zařízení a podobně.

Zdroj: theverge.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

David Pilař

Student IT, softwarový tester a nadšenec do technologií všeho druhu. Ve volném čase poslouchá hudbu, fotí telefonem a rád se projede na kole.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat