reklama

Nový typ malwaru ohrožuje více než polovinu zařízení s Androidem

Nový typ malwaru ohrožuje více než polovinu zařízení s Androidem
2016-03-09T07:30:31+01:00
• 9. 3. 2016
1

Již dlouhou dobu je známo, že Android je díky své otevřenosti mnohem náchylnější na viry a jiná další rizika. Společnost Skycure přišla na nový typ malwaru, který v současnosti ohrožuje více než polovinu zařízení s Androidem. Dobrou zprávou je, že majitelé, kteří mají na svých zařízeních operační systém ve verzi 5.0 a vyšší jsou potenciálně v bezpečí.

android-malware

Nový druh chyby nese označení accessibility clickjacking. Jeho nebezpečí tkví především v tom, že uživatelé na obrazovce klikají většinou na elementy, které se na obrazovce vůbec nevyskytují. To může znít trochu podivně, ale ve skutečnosti se jedná o poměrně jednoduchý způsob, jak napálit uživatele. Stačí pouze překrýt tlačítka povolující přístup k citlivým datům jinou vrstvou, například obrázkem, videem apod.


Video ukazuje, jak malware může fungovat, zdroj: www.skycure.com

Uživatel si může myslet, že hraje zábavnou hru, ve skutečnosti ale povoluje nebezpečné aplikaci přístup k citlivým údajům. Malware může přistupovat ke všem textovým informacím, ale může také kooperovat a pracovat s ostatními aplikacemi nebo samotným operačním systémem. To znamená, že může odcizit veškeré emailové konverzace, SMS zprávy, citlivá data z obchodních aplikací, atd.

Jak jsme uvedli v úvodu článku, problém ohrožuje až 61 % zařízení s operačním systémem Android. Pozor by si tak měli dát všichni uživatelé, kteří pracují se zařízeními, kde je Android mezi verzemi 2.2 Froyo a 4.4 Kitkat.

Zdroje: androidcommunity.com, skycure.com

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Jiří Pleskot

9. 3. 2016, 20:03
Android aplikace

V článku mi chybí informace jak se proti tomu bránit nebo co nedělat.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim