Novinky v Androidu N – 1. díl

Novinky v Androidu N – 1. díl
2016-03-10T08:35:22+02:00
• 9. 3. 2016
6

Zčistajasna Google zveřejnil Android N, k čemuž také vydal možnost instalace vývojářské verze, přičemž jsme se dočkali nového beta programu. Jakmile bude spuštěn, bude možné se přihlásit a následně získáte aktualizaci skrze OTA na svém zařízení.

O prvních novinkách v rámci Androidu N jste si již mohli přečíst, ale je jich daleko více. Samozřejmě se nyní budeme bavit o těch, které uveřejnil sám Google na svých stránkách. Je možné, že v den vydání finální verze budou k dispozici další zajímavosti a novinky.

Novinky v Androidu N – 2. díl

Multi-Window

Nejzajímavější novinka Android N se skrývá v možnosti spuštění více aplikací na jedné ploše. Konkrétně Android N umožní spustit jen dvě aplikace vedle sebe, nebo jednu nad druhou. Android TV získává vylepšený mód – možnost zmenšení aplikace do rohu displeje a procházet další. V podstatě se jedná o podobný princip jako u minimalizace videa v aplikaci Youtube.

mw-portrait

Naštěstí se nejedná jen o možnost spuštění dvou aplikací. Jestliže vývojáři zapracují na aplikacích a implementují novinky, bude možné mezi aplikacemi přesouvat obsah – i jednoduchým gestem podržení a přesunutí. Třeba takto budeme moci jednoduše přesunout fotografii z aplikace Google Fotek rovnou do emailu.

Notifikace

Další větší kapitolou jsou notifikace. Ty se změnily nejen designově, ale získávají také nové funkce. Zajímavou, ale ne neznámou novinkou je seskupování notifikací. Tento systém je znám z Android Wear, kdy se více notifikací, například od jedné aplikace, seskupí.

Ačkoliv si Google již pohrával s možností odpovídání na notifikace, tak jsme se nyní dočkali přímé integrace. Tudíž svou odpověď budete moci psát přímo v notifikaci. Kromě toho vývojáři se dočkali možností dekorace notifikací.

notifications-2 notifications-1 notifications-3

Je nutno dodat, že Google zapracoval i na přizpůsobení a vývojáři nebudou muset dělat výrazné změny pro implementaci novinek.

Rychlé nastavení

I rozšířená možnost notifikační roletky se dočkala změn. Nyní získává více stránek, přičemž jednotlivé ikony lze přesouvat pouhým podržením a tažením. Vývojáři také budou mít k dispozici možnost vytvoření vlastního rychlého nastavení.

quicksettings

Úspora dat

V rámci Androidu N byla přidána možnost úspory dat. V tomto případě nejde o stejnou funkci, jakou najdeme v Chromu nebo podobných prohlížečích. Spíše by se dala přirovnat k funkci úspory energie. Po aktivaci úspory dat dojde k omezená aktivit aplikací na pozadí.

datasaver (1)

Kromě toho dojde k omezení rychlosti pro streamování, obrazovou kvalitu, přednačítání dat a podobně. Uživatel bude moci upřednostnit aplikace, kterých se tato novinka nebude týkat.

Podpora jazyků

Android N nyní podporuje přes 100 jazyků včetně 25 variant angličtiny, španělštiny, francouzštiny a arabštiny. Ale to není tou hlavní novinkou. Uživatelé si budou moci v systému vybrat více hlavních jazyků. Jestliže vývojáři zapracují na této podpoře, umožní lidem nastavit konkrétní jazyk pro danou aplikaci.

Například budete mít v nastavení Androidu N češtinu a angličtinu a následně v aplikaci s podporou si budete moci zvolit, v jakém jazyce má být konkrétní aplikace.

Android TV

Novinky se týkají i Android TV. Nově budou moci uživatelé nahrávat obsah, naplánovat nahrávání a jak se má záznam ukládat. To vše je součástí rozšířeného API.

Blokování čísel

Součástí Androidu N je i novinka blokování telefonních čísel, respektive vytváření seznamu s blokovanými čísly. K tomuto seznamu mají přístup jen nativní aplikace pro SMS a volání, přičemž jsou zahrnuty aplikace od operátorů.

Jestliže si takovýto seznam budete vytvářet a přejdete na nové zařízení, tak díky obnovení nastavení o něj nepřijdete. Zálohuje se totiž s vašimi daty.

Android pro Práci

V rámci Androidu pro Práci (Android For Work) došlo na přidání možnosti vypnutí tohoto režimu. Jestliže se uživatel rozhodne vypnout tento režim, je o tom informován ikonou v notifikační liště. Navíc jsou aplikace v rámci Android pro Práci deaktivované a nelze je spustit, dokud nedojde k zapnutí.

Doze

Původní Doze mód šetřil energii v momentu, kdy bylo zařízení položeno například na stole. Nově bude tento režim zapnut v okamžiku vypnutí displeje, tudíž zařízení bude šetřit energii i například tehdy, pokud jej budete mít v kapse.

Další novinky

V rámci Androidu N jsme se dočkali implementace OpenGL ES 3.2 API, Just in Time (JIT) kompilátoru, APK signature scheme v2 a dalších úprav. Současné změny jsou určeny zejména pro vývojáře, aby se mohli připravit na nadcházející systém a upravit své aplikace. Čeho všeho se nakonec dočká běžný uživatel není známo. To se dozvíme až později při oficiálním uvolnění.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Ján Valkovič

10. 3. 2016, 2:34

Zaujimave je este ‚Emergency Info‘, obsahuje celkom podrobne zdravotne informacie (vratane liekov a informacii o darcovstve organov), ktore bude dostupne bez nutnosti odomknutia telefonu. Som celkom zvedavy co s tym google planuje, samotna informacia by nebola prilis uzitocna a zaroven chyba motivacia vyplnit tieto informacie.

Rýchle nastavenia z viacerými stránkami mám už dávno CM, je haluz, že to dali do Stock Andoridu (potešilo) a potešilo aj to, že si môžem vybrať a preusporiadať rýchle nastavenie… za chvíľku už nebudem CM potrebovať… to je pecka

David Košťál

9. 3. 2016, 20:53

Díky za brzký článek, ale z Androidu N jsem trochu zklamaný. Notifikace nevypadají vůbec jako Material Design – vypadají hnusně, více stránek je vykrádačka CM, ale za ten malý řádek s rychlými nastaveními jsem rád. Multiwindow je logické, ale když jsem měl TouchWiz, tak jsem to nikdy nepoužil (5″). Nastavení vypadá pěkně. Doze bude dávat mnohem větší smysl.
Zajímalo mě, proč si to nenechali na I/O, možná málo novinek.

Přemysl Vaculík

VIP 9. 3. 2016, 21:25

Jedná se o vývojářskou verzi, kde záleží na API a na vývojářích, aby se přizpůsobili novinkám. Je možné, že finální podoba bude jiná.

K uvolnění se možná rozhodli proto, aby měli více času na zapracování na základě zpětné vazby.

Petr Matula

9. 3. 2016, 22:23

Nebo že by ho chtěli cpát hned v září nebo možná i dřív. Uvidíme.

Ján Valkovič

10. 3. 2016, 2:26

Pre OEM bude vraj dostupna finalna verzia v lete

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat