Domů » Seriály » Komentář »
Je to takový nekonečný boj Microsoftu, přinést více a více aplikací na svou platformu. Já jsem tento systém používal před dvěma roky pár měsíců a nakonec jsem ho opustil, kvůli absenci pro mě klíčových aplikací. To bylo před dvěma roky. Nyní při testování Lumie 950 XL s novými Windows 10 Mobile jsem tajně doufal, že tomu již bude jinak. Je to lepší, ale stále to není ono. A tak se pojďme podívat proč.
Nejprve bych rád zmínil, že nerad používám klienty třetích stran a že mnohdy ani nejsou. Jedná se o můj komentář, můj názor, jakožto uživatele, co je zvyklý na plnohodnotné aplikace z Androidu/iOS. Níže si můžete prohlédnout porovnání vždy s verzí na iOS.
Začal bych asi těmi nejtypičtějšími aplikacemi, které používá většina lidí. Aplikace Facebooku byla nedávno aktualizována a zde musím vývojáře pochválit. Facebook je totiž dokonce univerzální a funguje i v rámci Continuum. Optimalizace na velký displej je také skvělá. Horší to je ale již s Messengerem. Ten zaprvé není přizpůsoben na velký 5,7 palcový displej Lumie 950 XL a pak také postrádá některé nové funkce z jiných platforem. Stále je však vcelku dobře použitelný.
Jen pro upozornění: rozhraní na Windows běhá na úhlopříčce 5,7 palce, na iOS na mnohem menší na 4,0 palcích a přesto rozdíl ve velikosti prvků není veliký:
Dále bych pokračoval Instagramem. Ten nabízí sice oficiální aplikaci, ta je ale stále v betaverzi a opět neumí některé věci z jiných platforem. Například musíte přidávat čtvercové fotografie a chybí Instagram Direct. Zde se to dá vyřešit kvalitní alternativou – aplikací 6tag, ale to již využíváte neoficiální verzi neznámého vývojáře.
Pokračujme Twitterem. Jeho oficiální aplikace sice také existuje, optimalizace na velký displej Lumie však chybí. Swarmu zase chybí tak dvě aktualizace oproti jiným platformám a také mu chybí pár nových funkcí.
Poznámky řeším přes Evernote. Ten na Windows mobile vypadá, že je ještě snad z éry Windows Phone 7. Z velké části však stále funguje, ačkoli oproti verzím na iOS/Androidu zaostává. Chybí mu třeba pracovní chat nebo možnost kreslit v poznámce.
Používám také Spotify, které mám předplacené. Opět úplně stejná situace, chybí funkce a navíc jsou zde chyby. Dále jízdní řády. To je docela problém, protože jsem našel pouze jednu bezplatnou aplikaci a ta vypadá a funguje naprosto příšerně. Navíc chybí možnost nastavit nějaké parametry. Zlatý bezplatný Pubtran či Jízdní řády od Idosu na Androidu/iOS.
No a nakonec nesmím zapomenout na pro mě zcela klíčové aplikace od Googlu, jako Google+, Hangouts nebo Google Disk. Ty svoji aplikaci nemají a to ani neoficiální variantu. A jelikož tyto služby používám již nějaký ten rok, nejde prostě jen tak najednou jim říci sbohem. Maximálně Google Mapy lze bez problémů nahradit Mapami od Seznamu nebo HERE. Ani na YouTube se oficiálně nepodíváte jinak než v prohlížeči. Za toto ale může především Google.
A to by bylo asi tak vše, aspoň z těch aplikací, které využívám dnes a denně. Většinou tedy trpí tím nedostatkem, že jsou několik verzí pozadu oproti Androidu/iOS. Vývojáři asi stále neberou mobilní Windows jako důležitou platformu a tak na ní „kašlou“. Běžný uživatel, který přejde tedy z iOS či Androidu si musí dát práci s hledáním alternativ nebo danou službu/aplikaci v některých případech přestat používat. A to prostě není ideální řešení.
Domů » Seriály » Komentář »
Martin Křížecký
1. 3. 2016, 17:37Raději budu mít Win 10 m než pitomej zasekanej android, kterému padají appky má občasné restarty.. Apkek je už celkem dost a zatím sem nenašel žádnou, která by mi chyběla. Je jasné, že děckám by tu chyběl snapchat a jiné takové kraviny… Já sem s windows 10 mobile naprosto spokojen :)
Pavel Kříž
1. 1. 2016, 0:49Mobily od Microsoftu bych právě proto vůbec nekoupil, ale dát do nich android 😀
stanislav jebavy
31. 12. 2015, 13:03V tom případě bych se zeptal autora článku, proč je dotekománie pro android a ne pro win mobile? A třeba kvalitní jako pro android?
Přemysl Vaculík
K tomu bych se měl vyjádřit já. Procento uživatelů je velmi malé a návratnost investice do aplikace by se nevrátila.
Jiří Pospíšil
31. 12. 2015, 18:23No a máme tady odpověď na článek: Málo uživatelů => nevyplatí se vyvíjet aplikace => málo aplikací, uživatelům chybí => málo uživatelů => nevyplatí se vyvíjet aplikace a tak pořád dokola.