reklama

Souhrn novinek z Google Apps for Work za měsíc září

Souhrn novinek z Google Apps for Work za měsíc září
2015-10-03T13:00:19+01:00
• 3. 10. 2015
1

CO JE TO GOOGLE APPS FOR WORK?

Google Apps je skupina aplikací od Googlu, které jsou určeny zejména pro organizační prostředí, jako jsou firmy, školy apod. Google u této služby dává určité výhody, které v sobě zahrnují zejména garantovanou dostupnost, prostor zdarma navíc, rozšířenou funkcionalitu a hlavně pokročilou administraci. Služba je zpoplatněná, ale ne pro všechny. Zdarma ji mohou využívat především školy a neziskové organizace. Další informace o této službě naleznete v následující krátké prezentaci.

Dali jsme si za cíl vás pravidelně jednou měsíčně informovat o novinkách této zajímavé služby, která prochází neustálým vývojem.

Možnost webhostingu na Google drive skončí

Google drive poskytoval možnost web hostingu, nicméně nyní se Google rozhodl tuto funkci zrušit.
Tvrdí, že existuje mnoho lepších možností, kam umístit vaše stránky. Pro zákazníky Google Apps nicméně ponechá webhosting přes googledrive.com/host/doc id funkční do 31. 8. 2016.

EML přílohy

V Gmailu se přeposlané zprávy z jiných klientů mohou zobrazit pouze jako příloha .eml, u které nefunguje náhled. Je nutné ji stáhnout a otevřít v něčem, co si s EML přílohami rozumí.
Nedávný update Gmailu přináší pro tyto emaily změnu k lepšímu. Gmail se pokusí tuto přílohu dát v citaci za doručený text. Takže vám tím poskytne komplexnější email, ve kterém už žádný text není skryt.

01

Log událostí nově podporuje i skupiny uživatelů

Jak jistě víte, v Google Apps můžete vytvářet skupiny, do kterých pak své uživatele řadíte.
V logu událostí však náhled nad skupinami chyběl. Nyní však dochází ke změně a tento náhled s možností filtrování skupin již je pro administrátory k dispozici.
Nechybí také možnost nastavení vlastního upozornění na určité události z tohoto nového logu nad vybranými skupinami.

Výzkum v dokumentech pro Android

V nové verzi aplikace Dokumenty můžete nyní při editaci využít technologii Google vyhledávání schovanou v menu pod slůvkem Výzkum. Když na něj klepnete, budete moci přidat obrázky, fakta a text, aniž byste opustili dokument.

Hlasové zadávání v dokumentech na desktopu

Výraznou novinkou pro Google dokumenty je podpora hlasového diktování v prohlížeči Chrome. Aktivuje se v nabídce nástroje pod volbou Hlasové zadávání.
Jak ale píše server zive.cz, který novinku hlouběji vyzkoušel, podpora češtiny je prozatím velmi omezená, respektive jde prostě o doslovný přepis toho, co je slyšet. Nemůžete tedy jako v angličtině dávat příkazy na tečku, nový řádek apod.

Tlačítko s odkazem na nové změny v dokumentech

Google dokumenty dostaly ještě jednu nezanedbatelnou novinku. Jedná se o upozornění na poslední změny v dokumentu. Je to užitečné u tvorby ve více lidech. Pracujete v klidu na své části a pomocí nového tlačítka, které se objeví v případě jiných změn, elegantně projdete vše, co se změnilo.

02

Zbrusu nové formuláře

Jedná se zcela o přepracované rozhraní ve stylu Material designu. Kromě zdokonaleného přívětivého mobilního rozhraní se vám představí možnost výběru z nových témat a barevných palet. Formulář lze přizpůsobit pomocí vlastní fotografie nebo loga. Můžete rovněž vkládat pohyblivé GIFY a videa. Odpovědi se nyní mohou zobrazit ve stejném okně jako editor.
Je to zbrusu nové rozhraní, které je stále ve fázi vývoje. Zadávání otázek na datum nebo čas prozatím nefunguje. V brzké době budou doplněny i další funkce.
Na nové formuláře se dostanete pomocí tohoto odkazu. Novinkou je také jejich nový domov na adrese https://docs.google.com/forms/

03

Prozkoumejte svá data v tabulkách

Pokud máte šéfa, kterému plníte tabulku s ekonomickými daty jeho firmy, pak mu touto novinkou jistě uděláte radost.
V pravém rohu ve svých tabulkách můžete nyní zahlédnou novou ikonu s názvem Prozkoumat. Pokud máte v tabulce relevantní data nebo kliknete na oblast, ze které tabulky zjistí, že ji lze hlouběji analyzovat, pak ikona zezelená. Po rozkliknutí se vysune boční panel, který vás provede různými možnostmi, jak vaše data analyzovat, a to jak pomocí grafů, tak i menšího textového povídání. Novinka funguje velmi dobře. Jednotlivé grafy můžete přiblížit nebo je rovnou vložit do tabulky. Vše je navíc velmi dobře přeloženo do češtiny.

Formátujte v buňkách i po částech

Ano, je to konečně tady, nyní už i v Google tabulkách můžete v jedné buňce formátovat každé písmeno či slovo odlišně. Novinka je navíc dostupná nejen na webu, ale také v nové aplikaci pro Android.

04

Nové šablony pro dokumenty, tabulky a prezentace

Brzy budete moci využít nabídku nových šablon pro dokumenty, tabulky i prezentace. Jejich nabídku najdete na jejich domovských stránkách.

Novinka je bohužel dostupná prozatím pouze pro jazyk angličtina. Kdy se dočkáme u nás, bohužel nevíme.

Nová témata v prezentacích

Kromě nových šablon výše, můžete vybírat i z nových témat v prezentacích. Celkem je jich 22 a některá jsou přepracovaná ta původní. Vybírat je můžete z nového bočního panelu, jehož pomocí získáte rychlý náhled na změnu. Stará témata již nejsou v nových prezentacích dostupná.

06

Sdílení do učebny

Pro Google učebnu bylo vydáno nové rozšíření s názvem „Sdílení do učebny“. Pokud toto rozšíření bude nainstalováno všem, tedy učiteli i studentům, může učitel jednoduchým způsobem sdílet stránku všem ve třídě. Studentům se stránka automaticky otevře.

07
Zajistit instalaci všem povinně mohou administrátoři Google Appsu skrze Admin konzoli.
Novinka je dostupná skupinám Google Apps pro vzdělání a Google Apps pro neziskové organizace.

Hangouts služby skrze hangouts.google.com

V návaznosti na uvedení nové domovské stránky https://hangouts.google.com/ bude do budoucna veškeré webový provoz směrován přes tuto adresu.

08

Nová mobilní aplikace Google Admin

Aplikace Google Admin umožňuje spravovat účet Google for Work, ať jste kdekoli. Můžete přidávat a spravovat uživatele a skupiny, kontaktovat technickou podporu a zobrazovat protokoly auditů pro vaši organizaci.

Nová verze 2.0 přináší následující novinky:

  • Uživatelské profily s více funkcemi – podpora skupin a několik nových atributů.
  • Hromadné akce s uživateli a skupinami – přidání více uživatelů do skupiny apod.
  • Odesílání textových zpráv (SMS, Whatsapp atd.) uživatelům při jejich přidání nebo při obnovení hesla.
  • Nové uživatelské rozhraní vycházející z principů vzhledu Material Design. Uživatelé tak nyní mohou aplikaci a její funkce používat daleko jednodušeji.
  • Opravy chyb včetně zranitelnosti u zásady stejného původu pro WebView.

09

logo-app Google Admin Developer Zdarma iOS logo-app Google Admin Google Inc. Zdarma ANDROID

Zcela nový Google Apps Marketplace

Google zpustil zbrusu nový web Google Apps Marketplace sloužící pro nákup a instalaci aplikací třetích stran pro Google Apps. Nový vzhled dává důraz na zobrazování nejoblíbenějších aplikací a také nově uvedených. Vyhledávání a navigace bylo vylepšeno tak, aby vás co nejlépe navedlo k takové aplikaci, kterou opravdu potřebujete.

pasted image 0

Google disk pro iOS se naučil výběr více položek

Novinka, na kterou Google disk pro iOS dlouhou čekal, je tu. Již nyní je zprovozněna možnost výběru více položek najednou. Stačí podržet prst na jedné položce a objeví se modrá fajfka. Pak už jen po jednom vybíráte další položky. Hromadně je pak můžete označovat hvězdičkou nebo přesouvat do složek.
Mezi další novinky patří rychlejší sdílení, přejmenování a prohlížení detailů.
Celkově pak bylo zapracováno na výkonu aplikace.
drive-ios-multi
logo-app Google Drive – online backup Developer Zdarma iOS

Nová verze alikace Moje firma na Googlu přináší řadu novinek

Se službou Moje firma na Googlu můžete ověřit údaje o své firmě, spravovat recenze zákazníků, získávat personalizované statistiky ohledně interakce zákazníků s vaší firmou online a budovat svou značku.

ap_resize
Novinky:

  • Aktualizujte své údaje v editoru inspirovaném Vyhledáváním a Mapami Google. Je jednodušší, rychlejší a mnohem elegantnější. (Podporuje i firmy s nepřetržitou otevírací dobou.)
  • Sloužíte zákazníkům v jejich bydlišti? Lokality zobrazíte zadáním města, PSČ či okruhu.
  • Firmu si můžete zobrazit ve Vyhledávání a Mapách Google či na Google+ pouhým klepnutím.
  • Získejte statistiky o tom, koho oslovujete příspěvky na Google+.
  • Prohlédněte si podrobnější zpětnou vazbu k firemním údajům.
logo-app Moje firma na Googlu Google Inc. Zdarma ANDROID

Spravujte aplikace zaměstnanců i na iOS zařízeních skrze Admin konzoli

Na začátku tohoto roku Google spustil možnost spravovat aplikace pro Android zařízení uživatelům Apps a nyní tuto funkci zprovoznil i pro iOS. Administrátor Google Apps nyní tedy může spravovat vaše iOS aplikace skrze Admin konzoli.
Uživateli v Apps doméně pro začátek postačí, pokud si nainstaluje aplikaci Google Device Policy skrze App store. Následně právě v této aplikace najde ty, které jsou pro něj administrátorem doporučeny.
Správu aplikací najdete schovanou v administraci zde: Správa zařízení > Mobilní zařízení > Správa aplikací pro zařízení iOS.

Výstřižek (1)

V základu je předvybráno 6 aplikací: Gmail, Google Kalendář, Google Disk, Google Dokumenty, Google Tabulky a Google Prezentace.

pasted image 0 (1) (1)

pasted image 0 (2)
Jakmile se některá aplikace nachází v seznamu povolených, uživatel ji v aplikace Device Policy lehce najde a nainstaluje. Stejně tak, pokud se bude zaměstnanec s firmou loučit, ale tablet či telefon mu zůstává, pomůže mu tato služba všechny firemní aplikace odinstalovat.

Pár obrázků přímo z aplikace: https://goo.gl/photos/nr19QZFXWswrUaSi6

Další informace můžete nalézt v následujících odkazech:

Blokujte méně zabezpečené aplikace v Admin konzoli

Minulý rok vydal Google pro vývojáře nový standard zabezpečeného přihlášení pomocí Google účtu s názvem OAuth 2.0.
Za tímto účelem je nyní zprovozněno nové nastavení v Admin konzoli (Zabezpečení > Základní nastavení > Méně zabezpečené aplikace), které má používání těchto méně zabezpečených aplikací zabránit.

Less Secure Apps - AC Setting
Pro již existující účty Google Apps je toto nastavení ve stavu povoleno. To znamená, že tato novinka nebude mít žádný dopad na vaši práci.
Pro nové uživatele domény však bude přístup k těmto aplikacím v základu vypnut a musí je každý, i přes povolení v admin konzoli, povolit ještě v nastavení svého účtu („Můj účet“).

Less Secure Apps - User Control
Pokud se váš administrátor rozhodne přes nastavení v Admin konzoli zrušit přístup všem, zobrazí se doménovým uživatelům při pokusu o použití takové aplikace chybová zpráva. V tomto případě už ani nenajdete dodatečné povolení v nastavení vašeho účtu.
Je nutno také podotknout, že zamítnutí méně zabezpečených aplikací ovlivní i nativní aplikace pro zprávu pošty na iOS a Windows Phone zařízeních. Synchronizace pošty přestane fungovat.

Migrujte do Google Apps už i události z kalendáře

Nástroj pro migraci dat v Admin konzoli nedávno dovolil migrovat pouze poštu, později přibyly kontakty a nyní se přidává migrace události z kalendáře.
Tato možnost nachází využití, pokud daný uživatel nebo uživatelé dříve využívali Microsoft služeb zahrnující Office 365 a Exchange verze 2007 a vyšší.

Výstřižek (2)

Prezentujte snadněji v nové aplikaci pro Android

Jak asi víte, nedávno přibyla možnost prezentovat skrze Chromecast, AirPlay nebo Google Hangouts. Následující aktualizace usnadní život nejednomu prezentujícímu.

Pokud prezentujete, musíte udržet pozornost publika. Nemůžete proto koukat stále do telefonu, aby se vám nezamkl. S novou verzí Google Prezentací se bát uzamčení displeje už nemusíte. Přímo na zamykací obrazovce se vám zobrazí ovládací panel pro probíhající prezentaci. Její pomocí můžete přepínat slajdy dopředu či zpět a nebo můžete prezentaci zcela odpojit.

Artboard 1 Copy 6
Další novinka se týká prezentací, které provádíte přes Hangouts. Jestliže potřebujete něco konzultovat s publikem, pak oceníte, abyste dotyčné osoby mohly i vidět. V nové aplikaci se tudíž nachází možnost přepnout zpět na kameru a následně udělit slovo účastníkovi Hangoutu.

Screenshot_2015-08-20-14-26-30 Screenshot_2015-08-20-14-26-45 Screenshot_2015-08-20-14-26-50

logo-app Prezentace Google Google Inc. Zdarma ANDROID

Snadná cesta ke grafům v nové aplikaci Tabulky Google

Na webu pomocí funkce Prozkoumat můžete rychle vložit vhodný graf. Stejná možnost nyní přibyla i do mobilní aplikace.

image-blog

logo-app Tabulky Google Google Inc. Zdarma ANDROID

API pro tvorbu vlastního nástroje na migraci dat

Google vydal hotové API, pomocí kterého můžete vytvořit vlastní nástroj na migraci dat. Prozatím to ale neznamená, že byste pomocí takovéhoto nástroje mohli migrovat data mezi různými doménami. API je určeno pro migraci obsahu Google disku a Google+ stránek od jednoho zaměstnance ke druhému.
Více informací zde.

Nová verze nástroje pro migraci dat z IBM Notes (GAMIN)

Nová verze s označením 5.0 je k dispozici ke stažení zde.
Co nová verze přináší najdete zde.

Více možností jak vkládat kopírovaná data do buněk

Pokud často kopírujete data z jedné buňky do druhé, pak vám možná přijde vhod následující vylepšení Tabulek Google na webu.

Výstřižek (3)
Po vložení kopírovaných nebo vyjmutých dat do jiné buňky se vám nyní objeví ikona viz obrázek, po jejímž rozkliknutí si můžete vybrat, jak se vložení dat zachová. Standardně (bez kliknutí na ikonu) je po vložení zkopírován například vzorec. Ale pokud chcete vložit pouze výsledek tohoto vzorce, bude se vám hodit první možnost s názvem Vložit pouze hodnoty. A jestliže chcete vložit pouze formátování, pak vyberte druhou možnost Vložit pouze formát.

Gmail – blokace emailových adres a odhlášení z odběrů

Gmail spustil novou funkci pro blokování konkrétních emailových adres. Pokud tedy hledáte způsob, jak některou emailovou adresu rychle umlčet, stačí ji od teď jednoduše zablokovat.

Nová funkce začíná na webu. Na Androidu se dočkáte později. Pokud vás zajímá, co se pak z takovým emailem stane, je to jednoduché, naleznete jej ve spamu. Zpětné odblokování pak najdete v nastavení. V aplikaci pro Android je pro změnu novinkou rychlé odhlášení odběrů, které již řadu měsíců funguje na webu.

Blokace emailových adres startuje od 22. 9. 2015 na webu. V aplikaci pro Android ji najdete do dvou týdnů.
Odhlášení odběrů v Androidu záleží na individuální dostupnosti nové verze aplikace, tedy zhruba také do dvou týdnů.

logo-app Gmail Google Inc. Zdarma ANDROID

Změna výchozí URL adresy pro Google kalendář

Google podruhé upozorňuje na změnu výchozí adresy pro Google kalendář. Tou se má stát calendar.google.com namísto google.com/calendar.
Změna přijde na začátku října pro kanál rychlého zavádění. O dva týdny později se projeví i u zbývajících uživatelů Google Apps.
1. října 2015 dojde také k updatu oficiální aplikace Kalendář Google pro Chrome, přičemž se doporučuje, aby poté její stávající uživatelé zkontrolovali nastavení offline synchronizace, jestliže ji využívají.

reklama
reklama

Jiří Bartál

Fanoušek Googlu, specialista na Google Apps

Komentáře

JanDovrtel

5. 10. 2015, 17:12

Krasny clanek diky, vic takovych..

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim