reklama

Reinkarnace Groovesharku aktualizováno

Reinkarnace Groovesharku [aktualizováno]
2015-05-05T19:25:22+02:00
• 5. 5. 2015
1

Aktualizováno 5. 5.

Před několika dny jsme se dozvěděli, že byla ukončena jedna z nejstarších hudebních služeb. Všechna data byla smazána a administrátoři jednoduše pohřbili projekt, který existoval na internetu takřka deset let. Avšak jeden z členů, který si nechává říkat Shark, obnovil Grooveshark. Sám totiž vytušil, že dojde ke kompletnímu zničení webu, a proto začal zálohovat všechna data. Než došlo k úplnému vypnutí, měl na svém kontě 90 % všeho, co obsahoval původní Grooveshark. Nyní pracuje na zbylých 10 %.

Reinkarnovaná hudební služba se nachází na nové adrese grooveshark.io, která je registrovaná na jednoho člověka z Ukrajiny. S využitím nestálé politické situace v zemi bude asi velmi těžké, aby hudební společnosti vymáhaly svá práva. I tak se nechává nový majitel slyšet, že hodlá pracovat na dodržování všech práv.

2015-05-05 17.26.51 2015-05-05 17.26.46 2015-05-05 17.27.37

Mobilní aplikace se nepřipravuje, ale samotné stránky a přehrávání hudby funguje na smartphonech.

Původní článek 1. 5.

PakliĹľe chcete legálnÄ› poslouchat hudbu, máte na vĂ˝bÄ›r z mnoha sluĹľeb – od placenĂ˝ch aĹľ po ty, co jsou zdarma (ale s reklamou) – Spotify, Deezer, Google Play atd. Jedná se o relativnÄ› mladĂ© sluĹľby a postupem ÄŤasu rostou, případnÄ› se objevujĂ­ novĂ©. Avšak k tÄ›m nejstarším patĹ™ila hudebnĂ­ sluĹľba Grooveshark.

Grooveshark-Blocked-in-Denmark-by-Court-2

Ta již od svého spuštění byla hodně kontroverzní, jelikož uživatelé na ni nahrávali písničky a ostatní je mohli poslouchat zcela zdarma. Grooveshark vydělával na běžné reklamě. Případně si uživatelé mohli předplatit prémiové funkce. I přes několik soudních přestřelek se podařilo službě vydržet 8 let. Spory probíhaly s nahrávacími společnostmi Universal Music, EMI Music Publishing, Sony Music Entertainment, Warner Music Group atd.

Poslední žaloba nevypadá dobře, jelikož majitelům Groovesharku hrozí za každou písničku pokuta 150 000 dolarů. Celkově by se tato částka mohla vyšplhat na 736 miliónů dolarů. V tomto případě má hudební svaz vytyčeného viníka. Ačkoliv Grooveshark mazal nelegální písničky na žádost majitelů práv, tak se většinou vrátily od jiného uživatele. Bohužel v tomto případě měli nahrávat obsah sami majitelé/správci služby. Následkem je výborné střelivo pro žalující strany.

Zřejmě z tohoto důvodu došlo k razantnímu rozhodnutí. Grooveshark oficiálně ukončil svou činnost. Před několika lety zmizely aplikace z obchodů pro Android a iOS, následně i z platformy Facebooku, nyní byl ukončen samotný web.

Na oficiálních stránkách služby najdete jen dopis od majitelů, v kterém se hluboce omlouvají za obrovskou chybu, kterou udělali na začátku působení. Samozřejmě se tím myslí nezajištění autorských práv, licencí atd. V tomto případě se nedá ani tak mluvit o pohřbení služby, jako spíš o totální kremaci. Veškerá data, aplikace, servery, prostě vše, co měli k dispozici, bylo nenávratně smazáno.

Dále nabádají uživatele, kteří zavítají na jejich stránky, aby vyzkoušeli jiné služby. Do textu vložili odkaz na stránky whymusicmatters.com/find-music, kde je dostatečný výběr.

Zdroje: theverge.com, bgr.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

áchjo, tak teda nevím, na co přesedlám :)
Vyhovovalo mi to designem, moĹľnostĂ­ streamu ÄŤistÄ› pĹ™es web, …

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

TmavĂ˝ reĹľim