reklama

Samsung Gear Fit – chytrý náramek pro sportovce recenze

Samsung Gear Fit – chytrý náramek pro sportovce [recenze]
2014-06-09T11:11:41+02:00
• 9. 6. 2014

S druhou generací chytrých hodinek Gear 2 a Gear 2 Neo přišel od Samsungu na svět také první náramek Gear Fit provázán obdobnými funkcemi. Samotnou premiéru si odbyl na letošním ročníku veletrhu MWC v Barceloně, kde v úvodu sklidil kladné hodnocení nejen z řad médií.

Ačkoliv se stále nachází tento rostoucí segment trhu v začátcích, tak největší výrobci jej nepřehlíží. Aktivně pracují na inovovaných příslušenstvích, které jim mohou v budoucnu vylepšovat finanční výsledky. Do naší redakce dorazila černá varianta Gear Fitu, a jak si obstál v naší recenzi, zjistíte následovně.

 Samsung Galaxy Gear Fit (1)

Úvod

Zařízení k nám dorazilo v líbivé krabičce nesoucí se ve stejném duchu jako všechny ostatní výrobky od Samsungu. Uvnitř prodejního balení čeká základní výbava v podobě malé dokovací stanice na nabíjení, nabíječka s microUSB koncovkou, uživatelská příručka a samozřejmě zařízení v černém pásku. Na první pohled zařízení vypadá opravdu nenápadně, ale to jen do té doby, dokud Gear Fit nespustíte. Plné očekávání může splnit nenáročnému uživateli, který chce mít stručný přehled jak o zdravotním stavu, tak i sportovních aktivitách, jako je běhání, jízda na kole nebo turistika.

Samsung Galaxy Gear Fit (5) Samsung Galaxy Gear Fit (8) Samsung Galaxy Gear Fit (13)

Vzhled

Zahnutý displej dostal po obvodu stříbrný rámeček, který působí velmi okázalým dojmem. Při vyšším jasu má skutečně vynikající podání a jemnost barev. Automatickou regulaci byste hledali marně, takže jas si musíte přizpůsobit sami s ohledem na potřebnou délku výdrže baterie. Reakce při dotyku jsou bezprostřední, bez jakýchkoliv prodlev.

Časový limit podsvícení je v základu nastaven na 10 sekund, což v začátcích vyžaduje trochu zvyku, neboť zhasne dříve, než jste zvyklí u jiného zařízení. Proto doporučuji přenastavit alespoň na 15 sekund. Po obou svislých bocích najdete zoubek na uchycení přibalené dokovací stanice. Pravý svislý bok disponuje jedinou hardwarovou klávesou, kterou zařízení rozsvítíte, uzamknete či kdekoliv v menu přejdete k hlavní obrazovce.

Delším stiskem zařízení vypnete/zapnete a dvojitým stiskem vyvoláte zvolenou zkratku v nastavení. V zadní části jsou umístěny piny pro nabíjení. Vedle něj zabírá místo měřič srdečního tepu měřící jen před nebo za výčnělkem kosti z horní části ruky. Ruku prosvětluje zelené světlo, aby bylo dosaženo co nejpřesnějšího výsledku.

Zařízení vysadíte z drážky kolem displeje mírným přitlačením dolů na displej. To zajistí, že zařízení nikdy nevypadne při ohnutí zápěstí. Pásek drží na ruce velmi dobře, ale přesnější měření vyžaduje těsnější utažení. Černé provedení v prodeji samostatně doplňuje další barevné varianty.

Samsung Galaxy Gear Fit (14) Samsung Galaxy Gear Fit (15) Samsung Galaxy Gear Fit (16)

Samsung dostatečným množstvím dírek myslel na lidi s úzkým zápěstím. Na druhém konci má kovová spona s názvem společnosti dva zoubky na provlečení a také vyražený název Gear Fit. Při monitorování spánku pásek velice příjemně překvapil, protože jej skoro necítíte, čímž vás ani nevyruší od usínání.

Jediným rušivým prvkem pro většinu může být funkce automatického probuzení, kdy stačí dát ruku před sebe a podívat se očima na displej. Ten se v 80 % případů automaticky rozsvítí. I když může odpoutat pozornost během řízení vozidla, tak při probuzení v noci hned znáte přesný čas. Každopádně funkci probouzení je možné vypnout, nicméně po několika dnech ji spíše oceníte. Nakonec za negativní postřeh lze označit absenci microUSB zdířky přímo na těle, jelikož potřebný nabíjecí dok bude jednoduché ztratit.

Uživatelské prostředí

Rozhraní budí velice dobrý dojem. Systém je přehledný, jednoduchý na ovládání, za což překvapivě nenese zásluhu platforma Android či Tizen, ale právě Operační systém reálného času známý pod zkratkou RTOS. Hlavní plochu včetně tapety si můžete libovolně přizpůsobit, kde kromě času kupříkladu zobrazíte počet ušlých kroků, aktuální počasí, světový čas apod. Nabídkou procházíte svislými tahy po displeji. Přitom z každé strany čekají dvě plochy po třech zástupcích ikon.

V jednotlivcích aplikacích jsou jen dva ovládací prvky, a to šipka pro přechod zpět a potvrzovací symbol. S nejnovější aktualizací náramek dostal možnost převracení obrazu z horizontální na vertikální polohu a naopak. Jediná výtka směřuje k chybějící automatické orientaci displeje, i přes přítomnost akcelerometru.

20140608_124447 20140608_124443 20140608_124413 20140608_124418 20140608_124430

Ze zcela základních prvků stojí za zmínku časovač, stopky, ovladač médii, kterým ovládáte spuštěný přehrávač ve svém telefonu. Ten umožňuje korigovat hlasitost, přeskakování skladeb a jejich pozastavení. S aplikací Najít zařízení snadněji najdete spárované zařízení. Po kliknutí na lupu začne telefon vyzvánět do té doby, dokud opětovným kliknutím nezastavíte hledání.

V nastavení nejen zkontrolujete stav baterie, ale také nastavíte hodiny, zmiňované pozadí. Modře zbarvený znak Bluetooth informuje o připojení k telefonu. V bohaté nabídce displeje upravíte jas displeje, použité zápěstí, otočení obrazovky nebo časový limit podsvícení. Co nejpřesnější měření se neobejde bez správného nastavení profilu, kde je potřeba zadat vaše pohlaví, datum narození, výšku, váhu a měřící jednotku délky.

Poslední nejdůležitější vlastností jsou notifikace. Náramek dokáže upozornit na příchozí hovor. Ten můžete odmítnout nebo na něj zpětně odpovědět SMS zprávou. V případě přijaté zprávy tomu je obdobně. Na výšku displej dokáže zobrazit jen 9 písmen, proto šipka na otočení do svislé polohy přijde vhod. Dále lze rovněž na zprávy rychle odpovědět předem nadefinovanými zprávami. Ty si ovšem musíte připravit v Gear Fit Manageru. V něm navíc nastavíte všechny aplikace, které mohou zasílat upozornění.

20140608_124801 IMAG0087 IMAG0089 20140608_124715

20140608_124719 20140608_124745 20140608_124727 20140608_124735

Sportovní funkce

Pro běžné uživatele si výrobce připravil jednoduchý krokoměr, který ke změřeným krokům zobrazuje počet ušlých kilometrů a spálené kalorie. V dalším nastavení zobrazíte historii, nastavíte cíl v podobě minimální hranice ušlých kroků. Náročnější uživatelé ocení režim Cvičení, kde nejprve definujete druh činnosti. Na výběr máte běh, chůzi, cyklistiku, turistiku. Jestliže půjdete do větší hloubky nastavení, tak například u cyklistiky zvolíte svůj cíl, vzdálenost, čas a spálené kalorie. Při startu náramek změří váš srdeční tep a až poté vyrážíte do terénu. Srdeční tep si můžete nechat měřit průběžně automaticky nebo ručně podle potřeby.

Samostatná aplikace pro změření srdečního tepu je samozřejmostí. Měření vyžaduje klid a správné umístění mimo výčnělek kosti, jinak jej neprovedete vůbec. Největší přesnosti údajně docílíte pěti po sobě jdoucích měřeními, které následně zprůměrujete. Monitoring vašeho spánku zajišťuje aplikace Spánek. Ta zaznamenává veškerý pohyb a počítá celkový čas spánku. Posbíraná data pro větší přehled doporučuji prohlížet v aplikaci S Health či jiné podporované aplikaci, jelikož ze samotného náramku toho moc nevyčtete.

 20140608_124633 20140608_124640 20140608_124647 20140608_124704 20140608_124611

Aplikace S Health

Veškerá data lze prohlížet v náramku, ale pro lepší přehled Samsung nabízí aplikaci S Health, kterou bohužel stáhnete jen do několika vybraných modelů Galaxy. Úvodní obrazovka vás v horní části informuje o aktuálním počtu ušlých kroků, spálených kalorií a přijatých kalorií z jídla. Po rozkliknutí máte také možnost nastavit denní cíle. Při splnění první poloviny náramek dostává upozornění. Za splnění druhé poloviny získáváte do sbírky zlatou medaili. V levém horním rohu vstupujete do hlavní nabídky, kde najdete posbírané informace od každé funkce.

1 2 3 4

V krokoměru zjistíte, kolik jste kdy ušli kroků, a v přehledných grafech porovnáte jednotlivé hodiny, dny nebo měsíce. Totéž například platí pro záložku Spánek s tím rozdílem, že z grafů vyčtete, jak jste na tom se spánkem během celé noci. Informace berte opravdu velmi orientačně, protože zdravotnické přístroje mohou naměřit daleko přesnější hodnoty.

   5 6 7 8

Baterie

Výdrž při nejvyšším jasu dosahovala na přijatelné dva celé dny. S méně jasným displejem jistě dochází k rapidnímu navýšení do začátku čtvrtého dne. U průměrného využívání můžete tedy přibližně počítat se třemi dny. Nabíjení probíhá přes nacvaknutý dok, který na zařízení drží pevně.

Teprve až do něj zapojujete klasickou microUSB nabíječku či stačí připojení přes USB k počítači. Otázkou zůstává, kolik takových nasazení opravdu miniaturní zobáčky vydrží. Pokud přihlédneme ke kapacitě baterie, tak vás zarazí doba, jakou potřebuje baterie na úplné nabíjení. Necelé dvě hodiny si počkáte, než jej opět budete moci navléct na zápěstí.

Samsung Galaxy Gear Fit - baterie (1) Samsung Galaxy Gear Fit - baterie (2) Samsung Galaxy Gear Fit - baterie (3)

Závěr

Vzhledem k tomu, že jde o vůbec první chytrý náramek od Samsungu určený ke sportování, od nás obdržel poměrně slušné hodnocení. Po stránce vzhledu si jednoznačně zaslouží slova chvály. K tomu můžeme dále přičíst větší odolnost nebo dobře padnoucí náramek. Pomocí něho změříte takřka všechny základní sportovní aktivity, kde plusem navíc je měřič srdečního tepu.

Do budoucna bychom v některé další aktualizaci ocenili rozšíření měřitelných aktivity o takové plavání nebo in-line brusle, automatickou orientaci displeje a v neposlední řadě větší dostupnost aplikace S Health. Příští generaci by mohlo ještě prospět nové řešení nabíjení bez dokovací stanice. Koneckonců dobrou vizitku nedělá vyšší pořizovací cena atakující hranici pěti tisíc korun, a tak pořízení zůstává na zvážení každého z vás.

Specifikace Gear Fit

  • Rozměry: 23,4 x 57,4 x 11,95 mm
  • Hmotnost: 27 gramů
  • Displej: 1,84palcový, zahnutý SUPER AMOLED
  • Rozlišení: 432 x 128 pixelů
  • Procesor (mikrokontrolér): ST-Microelectronics STM32F439, ARM Cortex M4, 180 MHz
  • Baterie: 210 mAh, Li-Ion
  • OS: RTOS
  • Konektivita: Bluetooth 4.0 Low Energy
  • Stupeň odolnosti: IP67
  • Další funkce: akcelerometr, gyroskop, snímač srdečního tepu

Poděkování Alza.cz

logo_se_sloganem-300x140

Za zapůjčení chytrého náramku Samsung Gear Fit pro účely této recenze děkujeme internetovému obchodu Alza.cz,

kde jej můžete momentálně zakoupit za prodejní cenu 4 990 Kč vč. DPH.

reklama
reklama

Antonín Horňáček

Členem Dotekománie od samotného založení a tato věrná podpora trvá přes dlouhých 9 let. Oblíbeným výrobcem je jednoznačně kalifornský Apple, ale velmi rád vzpomíná na BlackBerry.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim