Nokia ve víru spekulací aneb MeeGo a Symbian nejsou mrtvé

Nokia ve víru spekulací aneb MeeGo a Symbian nejsou mrtvé 2012-4-14

Společnost Nokia držela dlouhou dobu štafetu ve světě mobilních telefonů. Někteří si ještě pamatují, že hlavními rivaly byli Ericcson, Siemens nebo Alcatel. V současnosti existuje pouze Alcatel, ale i ten se tak trochu potácí a točí na místě. Nokia se pustila do dramatické přeměny a vytvořila partnerství se softwarovým gigantem Microsoft. Reakce a výsledky jsou zatím vlažné, ale můžeme uznat, že se nejedná o úplný propadák.

Microsoft-Nokia

Podařilo se nám získat některé informace o budoucnosti a plánech Nokie. Již nyní vám řekneme, že nejsou jednoznačné. Původně se myslelo, že Nokia kompletně přesedlá u svých smartphonů na Windows Phone, ale není to zcela pravda. Minimálně do roku 2016 uvidíme u Nokie 3 systémy -Symbian(^3), Symbian S40 a MeeGo. Na Windows Phone jsme nezapomněli, ale ten zůstane zřejmě spojený s Nokií do konce.

MeeGo neumřelo s Nokií N9, zřejmě se dočkáme dalších modelů, a tak bude tento systém ještě nějakou dobu živ. Nikdo nám nic nepotvrdil ani nevyvrátil, a tak můžeme pouze spekulovat o tom, jestli se tento rok objeví nový mobil s MeeGo. Nokia s tímto systémem počítá jako s prémiovým, což znamená, že se milovníci MeeGo zajisté dočkají nějaké novinky.

N9-nokia-meego-580x411

Napadlo vás někdy, proč se 41MPx foťák objevil v Nokii PureView 808 se systémem Symbian Belle? Na internetu se proslýchalo, že je to poslední důstojné rozloučení s tímto systémem a díky tomuto foťáku se mu dostane patřičné pozornosti. Tak tomu ve skutečnosti není. Symbian byl použit právě proto, protože jej Nokia dokázala v rekordním čase uzpůsobit pro takovýto hardware. Díky tomu opět můžeme spekulovat o tom, jestli se objeví nějaká Lumia PureView.

nokia-pure-view-808

Posledním mobilem Nokia se systémem Windows Phone 7 je zatím Lumia 900. Ještě tento rok se ale můžeme těšit na nové modely, tentokrát se systémem Windows Phone 8 Apollo. Tím vzniká i otázka, jestli současné Lumie dostanou aktualizaci na nejvyšší verzi systému. Ze spekulací a povídaček vám můžeme říci, že Lumia 900 a 800 získají WP8. U Lumie 710 to není jisté a Lumia 610 může kompletně zapomenout na Apollo.

Windows-Phone-8-Apollo


V Nokii rozdělují mobily na tři segmenty: mobilephone, featurephone a smartphone. Jaké systémy přiřadíte pod jednotlivé segmenty?

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

VVelda

15. 4. 2012, 21:46:45
reply

Asi vím, jak jste to myslel, ale Ericsson stále rivalem je, byť na trhu BTS a síťařiny, kdežto Siemens je spojenec (Nokia-Siemens Network) v tom samém trhu a Alcatel už není Alcatel, ale Alcatel-Lucent, mobily už nevyrábí (pod značkou Alcatel vyrábí telefony schenzenská TCL. Corp.), ale BTSky pokud vím taky furt dělá. :) Vím, jak jste to myslel, ale je to napsáno, tak ž eje to zavádějící a v případě Alcatelu neúplné. :)

uiqjirka

15. 4. 2012, 17:15:28
reply

Jsme na tom stejne,vlastnim oba systemy,Lumia 800 a Nokia N9 a WP se na MeeGo nechyta.Navic tento system ma spousty veci a moznosti jiz v zakladu a hlavne neomezuje.

jaroslavii

15. 4. 2012, 17:00:36
reply

Mám Nokii N9 s MeeGo a jsem s ním spokojenej. Má skvělé ovládání a není tak omezené v možnostech ovládání jako třeba Windows Phone 7.5, kde se musí vše instalovat a přesouvat přes Zune. Měl jsem telefon s Windows Phone 7.5 Mango, takže mohu objektivně posoudit možnosti. WP 7.5 má více aplikací, ale kdo potřebuje mít v mobilu třeba tisíc aplikací? Akorát si zaplácá telefon. Doufám, že MeeGo bude pokračovat, bylo by škjoda jen tak zahodit tento operační systém.

uiqjirka

15. 4. 2012, 16:34:31
reply

„Proč by lumia 710 nedostala WP8, když má stejný HW jako 800“

Proč asi,z marketingových důvodů..

giff

14. 4. 2012, 19:34:48
reply

1) Alcatel se soustredi na oblast budovani komunikacni infrastruktury a vytvoril spolecny podnik s cinany, ktery produkuje mobilni telefony pro koncove uzivatele.
2) S40 neni Symbian.
3) MeeGo Harmattan bude pokracovat v Maemo Meltemi alias MeeGo Lite, ktere ma nahradit S40, takze nic premioveho.
4) Lumia PureView se pry nejaka objevi, ale bude mit nejspis standardni optiku a jen lepsi snimac.

OrcusDei

14. 4. 2012, 13:00:25
reply

Proč by lumia 710 nedostala WP8, když má stejný HW jako 800 :D

ilfirin

14. 4. 2012, 12:30:36
reply

Meego umřelo marketingově.

Tak ho strhali, že už s nim nic nebude, že důvěra je ta tam.
Já osobně telefon s MeeGo chtěl, ale kupovat něco co zas můžou během týdne hodit přes palubu. Pche.

To samé Symbian.
Kdyby to s nim mysleli tak vážně, proooč ho odstranili z vlastního Qt?

Nokii se krom Windows Phone nedá nic věřit a to je ten problém.