reklama

QR kódy šíří nebezpečný androidí malware

QR kódy šíří nebezpečný androidí malware
2011-10-02T18:32:04+01:00
• 2. 10. 2011
7

image

Mnozí z nás si zvykli stahovat aplikace do svého mobilního telefonu nebo tabletu prostřednictvím QR čtečky. Je mnohem pohodlnější nasměrovat čočku fotoaparátu na QR kód a pouze potvrdit stažení aplikace nebo hry do telefonu, než muset spouštět Android Market a tam ji ručně hledat.

Bohužel, kouzlo a jednoduchost QR kódů dnešním dnem končí. Hackeři totiž začali prostřednictvím těchto kódů šířit nebezpečný software. K tomu navíc využívají i sociální sítě Facebook, kde tyto kódy umísťují na zdi větších stránek nebo skupin.

rrrd

Jak stáhnout trojského koně ?

Na různých stránkách, sociálních sítích nebo fórech je umístěn QR kód slibující stažení nějakého úžasného obsahu (icq klienta, tapety, hry, filmu atd.). Nic netušící uživatel si tento kód naskenuje a domnívá se, že se mu na pozadí stahuje požadovaná aplikace. Místo toho si ale stáhne trojského koně, jehož projevy jsou různé:

image image

Např.: Při stahování údajného ICQ klienta jimm.apk se uživatelům stáhne soubor klasifikovaný jako Trojan-SMS.AndroidOS.Jifake.f:. Ten odešle z vašeho telefonu několik SMS zpráv na telefonní čísla se zvýšenou sazbou (6 USD za jednu).

Jak se bránit?

Prvním řešení je si stáhnout nějaký kvalitní antivirus pro androidí zařízení nebo se podívat po nějakém placeném např.. Kaspersky antivirus a nebo využít Free. Na Android Marketu jich je celá řada. Další možností je využívat pouze QR kódů z důvěryhodných stránek. Můžete také přestat využívat čtečku uplně. Každý je přeci strůjcem svého štěstí.

reklama
reklama

Roman Taliano

Zakladatel mobilního blogu Dotekománie. Stále věrný své značce HTC. Fanoušek dotykových tabletů, telefonů ale i her a počítačů. Sportovní nadšenec ( cyklistika, fotbal, florbal a plavání ), ale také fanoušek.

Komentáře

5: podívej se na datum publikace článku, pak do kalendáře a pak znovu na datum publikace článků, bohužel kopírování by patřilo na jiný web :)

Jan Pospisil

4. 10. 2011, 12:20

v komentari 1. je vyjadreno vse, co je potreba, jediny, co bych k tomuto clanku dodal je to, ze by stalo za to ho stahnout pryc ;)

nudaaaaa….
zaujimave ze toto iste sa preberalo vcera na mobilmania.sk, ktora ako vieme uz nepatri k MM.cz…
kopirujete clanky?

checheche

3. 10. 2011, 6:48

Ještě doplním, proč jsem zdravil do AVG http://www.mobilmania.cz/bleskovky/avg-vydala-prvni-strikeantivirusstrike-spyware-pro-wp7-glosa/sc-4-a-1317195/default.aspx (Pro hnidopichy: ano, týká se to WP7, ale věřili byste podvodníkovi v Brně, když mu bylo prokázáno, že podváděl jen v Praze?)

PS můj komentář byl ke čláínku ne k předřečníku č.1 s níž se plně stotožňuji.

zase blábol redmondskýh záškodníků, a naháněčů anitivirivých firem ?

Na to může skočit jen začátačník.

checheche

3. 10. 2011, 0:06

To je ale blábol.

1) Odkaz vás nasměruje na stažení souboru. Nikoliv na market.
2) V nastavení musíte mít povolenou instalaci z cizích zdrojů
3) Instalaci aplikace musíte zahájit ručně
4) Uvidíte výpis požadovaných oprávnění (na co potřebuje ICQ klient posílat placené SMS?)
5) Pokud projdete předchozí 4 kroky a nedojde vám, že je něco špatně, zasloužíte si oty prachy za SMS přijít, protože jste DEBIL, kterému smartphone do ruky nepatří!

6) Antivir pro Android je z principu blbost, protože bez rootovských oprávnění je na stejné úrovni jako ostatní aplikace a jediné, co může dělat je porovnávání seznamu instalovaných aplikací s databází + může odesílat hromadu vašich dat, oprávnění na to má (zdravím do AVG).

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim