Meego je mrtvé, Tizen jej nahradí

Meego je mrtvé, Tizen jej nahradí 2011-9-28

gsmarena_001 (1)

Další menší náhrobek ve světě mobilních operačních systému, Meego je definitivně mrtvé a fandové tohoto systému jsou zklamáni. O této zprávě opět informoval Eldar Murtozin. Naštěstí tu je jedno velké “ale”. Ze systému Meego aspoň něco přežije a jeho nástupce se bude jmenovat Tizen, aspoň prozatím.

image

Tizen je nový počin společností Intel a Samsung, má se jednat o odpověď na operační systém Android. Samotný Tizen má být kombinací Meego a Limo. Důvodem pro vznik tohoto nejmladšího systému má být trvající kontrola Googlu nad Androidem, zjevně dalším důvodem jsou i patnety, které se týkají samotného Androidu.

Linux Foundation a Limo Foundation zjevně nakonec zaštítí také vývoj systému Tizen. Za samotným Limo Foundation stojí i další společnosti: Panasonic Mobile, NEC Casio, NTT DoCoMo, Samsung, SK Telekon,Telefonica a Vodafone.

Podle agentury Reuters bude uveden Tizen v prvním kvartálu roku 2012 a prvního zařízení s tímto nejmladším systémem by jsme se mohli dočkat v polovině roku 2012.

Tizen-logo-600

Co se zatím ví o Tizenu

Neobjeví se pouze v mobilech, ale měl by se také dostat do tabletů, netbooků, smart TV a taky do zařízení určených pro auta. Aplikace budou postaveny na webových standardech a HTML5. Vývojářům bude nabídnut kompletní Tizen SDK a prakticky kompletní systém bude nabídnut téměř každému (i zdrojové kódy).


Je zde dost prostoru pro další multiplatformní systém, hlavně pod dohledem Samsungu a Intelu?

KategorieČlánky
Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Cheetah007

1. 10. 2011, 22:08:20
reply

Důvodem pro vznik tohoto nejmladšího systému má být trvající kontrola Googlu nad Androidem, zjevně dalším důvodem jsou i patnety, které se týkají samotného Androidu.

Kolik tech systemu zase bude? iOS,skomirajici symbian,Android,WP7,Bada OS za chvili se v tom nikdo uz nevyzna..

Exacto

29. 9. 2011, 14:56:41
reply

Tak MeeGo „zabila“ změna strategie Nokie, která se chce zaměřit na jeden směr. To je ale dost riskantní.

drgoo

28. 9. 2011, 14:57:34
reply

Veselé. Prvně Nokia vyvíjí Maemo, udělá jeden telefon, potom se spojí s Intelem a udělají MeeGo, o rok později udělají MeeGo mobil a dev verzi, hned po představení MeeGo zabijí a Intel se spojí se Samsungem. Snad z toho vypadne víc, než jen jeden mobil…