reklama

Jak na off-line Google Mapy video

Jak na off-line Google Mapy [video]
2019-06-20T20:26:44+02:00
• 7. 7. 2011
19

Google-Maps-5.0

Google nedávno spustil bezplatnou hlasovou navigaci pro ČR. Krátce na to internetem kolovaly zvěsti, že Google na léto chystá off-line verzi svých map a navigace.

Léto je zde a Google se skutečně vydal off-line směrem. Zatím sice nedošel tak daleko, jak bychom si možná přáli, ale pokrok to je. Nová aktualizace Google Maps pro Android umožňuje stáhnout mapové podklady pro off-line použití. Jak na to si ukážeme v dnešním krátkém videu.

 

Zatím je tato možnost v Labs, ale jak je někdy zvykem, tak i tyto rozšíření se občas stávají nativními funkcemi aplikací Googlu. Třeba jednou přibude možnost stáhnout mapy pro danou zemi.

Aktualizováno: Možná i vás jako první napadne otázka, zda je možné s takto uloženou mapou navigovat. Odpověď je prostá: zatím ne. I když zadáte navigaci či vyhledání trasy mezi dvěma body uvnitř uloženého území, aplikace (Mapy i Navigace) se stále potřebují připojit k internetu.

Google zřejmě věděl, proč je doplněk schovaný v Labs a není plnohodnotnou součástí aplikace. Můžeme doufat, že bude vývoj tímto směrem pokračovat…

Aktualizováno II (z diskuze): Počet stažených oblastí (tedy 16km čtverců) je omezený na 10. Musíte tedy pečlivě vybírat, ale jak jste mohli vidět na videu, s uloženými soubory se dá pracovat a nepotřebné můžete smazat.

Aktualizováno III: Google se funkcí pochlubil také oficiálně na blogu. Nová je snad jen ta informace, že uložené mapové podklady se po 30 dnech automaticky smažou.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Štěně 10000003

VIP 10. 7. 2011, 21:30

VF 845 po aktualizavi neni polozka v Google laborce asi to chce chvilu pockat

S tim omezenim na deset dlazdic to neni uplne pravda.Dlazdice sice muzete spravovat z menu, ale ukladaji se normalne do mezipameti, takze dokud nevymazete tu, tak mapy zustanou nactene. Takze muzete stahnout 10 dlazdic, smazat je, a pokracovat opet ve stahovani. Vzdy po deseti. Testovano na Galaxy S2

JohnyAsbest

VIP 9. 7. 2011, 20:16

Google se třese strachy před Nokia Maps a jeho rozšířením i na WP, a to nejen v mobilech Nokia, ale i HTC a Samsung, které už oznámili a ukázali mobily s WP7. Nokia maps forever.

Ahoj. Bohužel mám stejné zkušenosti jako kolega Radek. Stáhl jsem si vybranou oblast pro zkoušku (2x 16km lehce se přesahující). Vypnul wifi a zkusil naplánovat trasu uvnitř stažených mapových podkladů. Bohužel navigace neustále informuje, že načítá trasu jízdy (nekonečně) a nic nenaplánuje. Jakmile, ale zapnu znovu wifi trasa se ihned naplánuje. Takže offline určitě není. Pro zkoušku jsem si nechal naplánovat trasu s připojením k internetu. Poté jsem wifi znovu vypnul a ukončil navigování k naplánovanému cíli. Bez připojení k internetu jsem dal znovu naplánovat trasu k původnímu cíli v naději, že si trasu uchová v paměti. Bohužel opět se tak nestalo a nekonečně dlouho na displeji svítí hláška “Trasa jízdy se načítá” …. navíc se mi navigace práskla sama a ženský hlas mi sladce oznámil, že “Bylo ztraceno datové spojení” ….

Bohužel musím říct, že to nefunguje ….. Snad na tom vývojáři zapracují a aplikaci doladí. Přece jen je to beta verze (funkce), ale pokud ji oznámili tak by aspoň nějak měla fungovat.

Další možnost je, že dělám něco špatně nebo jsem v nastavení zapomněl něco nastavit …. ale těch možností tam zase tolik není takže pochybuji.

Jediné co funguje je, že v rámci stažených oblastí si můžete mapu prohlížet aniž by jste měli zapnutý internet.

Ta lišta s WiFi, přetáčením displeje, ztlumením vyzvánění atd. je součástí Touchwiz od Samsungu…

muzu se zeptat, jak pridat ten widget na obsluhu wifi, bt apod. do listy s upozornenim?

Ani to kupodivu nezabírá moc místa v paměti telefonu (vzhledem k velké detailnosti při přiblížení)- plocha 32*32 km má 4,6 MB – tzn. že celá ČR by měla 354 MB…

to ze routing probehne online neni az tak zasadni minus, i pri roamingu to je minimum dat,ktere se daji 1x rocne zaplatit, podstatne je nacteni mapovych podkladu v klidu doma nebo v kavarne na wifi,coz resi velke objemy dat zadara.

taky to tam nemám v google labs na mém wildfiru.

Jakub Kotek

VIP 7. 7. 2011, 15:54

Aktualizaci mám stáhlou ale možnost aktivovat funkci v google labs nemám. Nějaký tip nebo mám jen počkat. Děkuji za odpověď.

Tak jsem to zkoušel, a je to omezené pouze na 10 oblastí. Což je trochu škoda, ale i tak je to dobré gesto od Googlu :-)

Jiří Batěk

7. 7. 2011, 15:03

oprava mam všechny mapy ve velkem meritku.Jen zlin a brno mam v malem,ale stahoval sem jen zlin

Jiří Batěk

7. 7. 2011, 14:48

ja sem nic nestahoval a mam tam všechny mapy.Jak je to možné?

Přemysl Vaculík

VIP 7. 7. 2011, 10:04

Díky za info, ale aspoň jde vidět, že si Google s tímto pohrává.

Pocet stiahnutych oblasti je obmedzeny na 10, takze cela republika asi stiahnut nepojde…

LukinM26

VIP 7. 7. 2011, 9:55

Mám to otestováno a mapové podklady běží, navigace bohužel ne :-(

Dobře, děkuji :)

Přemysl Vaculík

VIP 7. 7. 2011, 0:20

Je to novinka, k takovému testování jsme se ještě nedostali.

To ale znamená, že mapy můžeme vidět, ale nebude fungovat navigace? Dobře jsem to pochopil? Nebo pofrčí i navigace na offline mapách? Děkuji za odpověď. ;-)

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim