Telefonní hovory budou prostorové, Nokia ukázala první technologii

Telefonní hovory budou prostorové, Nokia ukázala první technologii
2024-06-10T16:35:41+02:00
• 10. 6. 2024

Zdroj: Nokia

Běžné telefonní hovory jsou nedílnou součástí běžného života. I dnes velmi dobře poznáte, pokud jde o běžný hovor nebo o HD, tedy hovor přes digitální síť, přičemž je potřeba podpory ze stran mobilů. Rozdíl je velmi znát, zejména na čistotě a kvalitě samotného zvuku. I tak se nejedná stále o nějaký standard. I tak firmy pracují na značném vylepšení.

3D prostorové telefonní hovory

Společnost Nokia (neplést se značkou mobilů Nokia) se pochlubila technologií umožňující posunout telefonní hovory na novou úroveň. Konkrétně se nabídne prostorový 3D zvuk, který má být nejen kvalitnější, ale také budete moci slyšet konkrétní osoby z nějakého směru, respektive z místa, kde se nachází.

Pekka Lundmark, prezident a generální ředitel společnosti Nokia, prezentoval novinku tak, že udělal první takový hovor, přičemž se spojil s Stefanem Lindströmem, finským velvyslancem pro digitalizaci a nové technologie. Samotná technologie se jmenuje Immersive Voice and Audio Services (IVAS), tedy jde o kodek, který bude implementován v rámci 5G Advanced.

msbfjj7mpng 672x378x

Zdroj: Nokia

Samotná podpora ale ještě nic neznamená, jelikož je potřeba, aby výrobci zařízení nabídli potřebnou výbavu u zařízení. Na tomto projektu spolupracuje mnoho subjektů, mezi kterými jsou firmy jako Ericsson, Huawei, Qualcomm a další.

Novinka si má zejména najít uplatnění u XR, tedy rozšířené a virtuální reality, ale dokážeme si představit i praktické využití u přednášel, konferencí a podobně. Na druhou stranu jsou zde ale jiné služby, které mohou nabídnout podporu pro prostorové hovory skrze stávající služby. U IVAS bude spíše přednost v tom, že se bude jednat o standard, který bude dostupný pro většinu hráčů na trhu. Kdy se novinka objeví u komerčních produktů, není zatím jasné.

Zdroje: phonearena.com, reuters.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat