Niceboy Pay aneb pravý hák na platební terminál recenze

Niceboy Pay aneb pravý hák na platební terminál [recenze]
2024-06-09T15:00:43+02:00
• 9. 6. 2024

Zdroj: Dotekomanie.cz

9

Do Česka zamířila nová platební služba nazvaná Niceboy Pay, která je zatím úzce spojena s prstenem Niceboy One. Právě kategorie chytrých prstenů se bude hodně rychle rozvíjet, zejména se vstupem velkých společností jako Samsung a možná časem i Apple. Niceboy One ale nechce naskočit na stejné koleje. Nenabízí možnosti měření, sledování, ani nemá baterie. Slouží jen pro placení a má navíc ještě jednu funkci.

Jeden vládne všem? Platební prsten přichází do Česka se službou Niceboy Pay

Niceboy One

Samotný prsten je velmi jednoduchý, tedy co se týče funkčnosti. V sobě má zabudovanou anténu a také čip, přičemž vše pracuje na technologii NFC. Nenašel jsem podrobnosti kolem materiálu, ale asi se jedná o nějaký kompozit. V porovnání s běžnými chytrými prsteny není robustní a dalo by se říci, že pokud byste nevěděli, že se s ním dá platit, nepoznali byste rozdíl od běžného prstenu.

PXL 20240601 103908620 2247x1797x

Zdroj: Dotekomanie.cz

V tuto chvíli se nabízí ve třech provedeních. Můžete si vybrat mezi matným nebo lesklým černým prstenem, případně je k dispozici v bílém provedení. Samozřejmě se nabízí i v několika velikostech, ale zde si jednoduše budete muset skočit někam přeměřit prst, případně někde na prodejně.

Spárování

K prstenu potřebujete aplikaci. V ní si prvně vytvoříte účet, což je otázka několika kliknutí a vyplnění informací. Následně zaregistrujete prsten v aplikaci a pak následuje proces přidání platební karty. Ten je obdobný jako u jiných podobných služeb, jako je Apple Pay nebo Google Pay. Na konci procesu budete muset znovu přiložit prsten, aby došlo k nahrání tokenu do něj. Tím v podstatě končí celý proces a můžete ihned začít platit.

S prstenem se platí stejně jako s běžnou platební kartou, což znamená, že do 500 Kč nic neřešíte, cokoliv nad tuto sumu vyžaduje PIN. V tomto případě se jedná o PIN k platební kartě, kterou jste si registrovali.

Screenshot 20240603 085742 1080x2400x Screenshot 20240603 085801 1080x2400x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Kromě přidání platební karty je možné také integrovat osobní vizitku. Lze si vyplnit kontaktní informace, sociální sítě a také profilovou fotku. Do prstenu se následně nahraje speciální webový odkaz. Pokud tedy prsten přiložíte k mobilu, dojde k přeposlání odkazu a druhá strana se může podívat na webovou stránku s vašimi informacemi.

Více možností zde není a po absolvování tohoto procesu již ani aplikaci nemusíte otevřít. Nic mě k tomu nenutilo, ale lze například zrušit deaktivovat kartu nebo ji odebrat. V takovém případě dojde k znemožnění placení skrze servery služby, takže prsten může mít v sobě stále token, ale už jednoduše nebude platný. Lze tak vzdáleně deaktivovat jeho možnosti bez toho, aniž byste jej museli mít u sebe.

Placení s Niceboy Pay

Celý proces placení je jednoduchý, v podstatě podobný s tím, co absolvujete při placení běžnou kartou. Jen tedy v tomto případě musíte pokrčit prst a přiložit k platebnímu terminálu tak, aby byl vodorovně k němu. Dá se říci, že se stačí dotknout kloubem. Samotná technologie funguje do vzdálenosti dvou centimetrů. Nestačí ale, abyste jen tak přiblížili prsten k terminálu, případně jen položili ruku na něj. Je prostě nutné mířit.

Placení není okamžité, zabere tak dvě sekundy, ale to spíš záleží na terminálu a jeho rychlosti. Když jsem jej poprvé použil, tak se personál prodejen celkem divil, co používám na placení, ale reakce byly pozitivní a zajímali se. Během testování se mi nestalo, že by nedošlo k platbě.

Je zde ale zatím podstatné mínus. V tuto chvíli jsou podporovány jen platební karty Mastercard a jen banka mBank. Co se týče ostatních bank, tak by mělo dojít na rozšíření. Neočekávám ale, že by došlo k podpoře Visa karet.

Video můžete také zhlédnout na:

Jedna podstatná nevýhoda

Prsten je jednoduchý, funguje dobře a celá služba nemá nějaké podstatné mínusy. Jde ale o NFC technologii a mobilní telefony umí reagovat na kdejaké NFC tagy, a to včetně prstenu. Pokud máte tedy aktivní NFC na mobilu a prsten máte na stejné ruce, kterou používáte pro ovládání telefonu, tak dochází k interakci.

To se dělo v mém případě neustále. Prsten jsem nosil na pravé ruce, a jak jsem chytl mobil, mobil zaregistroval NFC a nabídl mi vizitku, případně jen pípnul. Postupem času mě to začalo otravovat. Řešení je samozřejmě nosit prsten na druhé ruce, ale i tak může sem tam dojít k interakci.

PXL 20240601 104046676 2316x1654x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Konkurence? Vyplatí se?

Konkurenční služby existují, ale nejsou oficiálně v Česku, takže se dá říci, že Niceboy Pay je první službou lokalizovanou pro náš trh. A jestli se vyplatí? Tuto otázku si musí položit každý sám. Nejde o spásné řešení, ale například se může Niceboy One zamlouvat těm, co nechtějí chytré hodinky, i tak chtějí mít možnost placení bez plastových kartiček nebo mobilního telefonu.

Prsten na placení si najde své uplatnění třeba na dovolené nebo nějaké rekreaci. Vzhledem k tomu, že se nenabíjí, je stále připraven. Můžete tedy fungovat i jako nouzové řešení. Ale zde bude záležet na každém, jestli v jeho případě se jedná o vhodný produkt. Rozhodně stojí za vyzkoušení, jen tedy cena není nejnižší. Běžná cena je 1 990 Kč, u mBank bude k dispozici za 1 249 Kč. Pokud budete rychlí, lze jej u banky získat za 1 Kč.

Jeden vládne všem? Platební prsteny přicházejí [podcast]

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Josef Utěkal

13. 6. 2024, 14:43

zkoušel jste, jestli dochází k rušení, i když je prsten nošen na prsteníčku? Na fotce a videu vidím, že ho máte na prostředníčku a ukazováčku a ty jsou přece jen blíž NFC čipu v horní části mobilu (hlavně ukazováček) při jeho držení

Přemysl Vaculík

VIP 13. 6. 2024, 16:50

Zkoušel jsem na všech prstech, co šlo a vždy to vzalo. Nesetkal jsem se se situací, kdy by to prsten nevzalo.

Martin Jeřábek

VIP 12. 6. 2024, 11:47

Tak koupím Ženě a uvidím :D ale design nic moc.

Milan Matejka

10. 6. 2024, 13:19

NFC gadget za 2 tisíce je dost i pro fandy technologických novinek. Myslím, že skončí podobně jako kdysi platební nálepky – a ty byly víceméně zdarma.

Přemysl Vaculík

VIP 10. 6. 2024, 14:22

Co jsem tak zjišťoval v okolí, tak se to hodně zamlouvá ženám. Takže bych to možná neházel do koše, ani cena jim nevadila.

Jak jako rychlej? Nechápu.Čtu že je za korunu jen pro vylosované.

Přemysl Vaculík

VIP 10. 6. 2024, 7:06

Tam je to: prvních 1000 stávajících a 1000 nových. Losování nebude, podle toho, co mi bylo řečeno.

Hana Žďárská

9. 6. 2024, 16:58

Jak je to s bezpečností? Když platím hodinkami, musí být odemčené, když je sundám z ruky, automaticky se zamknou. Když platím telefonem, musím ho odemknout. Co když se dostane prsten do ruky někomu jinému? Krádež, ztráta..

Přemysl Vaculík

VIP 9. 6. 2024, 18:50

Jde o jinou verzi běžné platební karty. Bez znalosti PIN jde platit jen do částky 500 Kč. Pokud se něco stane, tak lze v aplikaci Niceboy Pay deaktivovat kartu v prstenu, případně stačí zablokovat kartu u banky.

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat