Xiaomi 13 Pro; zdroj: Dotekománie
Domů » Recenze »
Xiaomi letos v únoru představilo dva nové top modely Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro. První zmíněný model jsme otestovali hned se startem prodeje (recenze), na druhý větší se podíváme v dnešní recenzi. Jaké je v současnosti nejlepší Xiaomi na trhu? Čím se snaží výrobce zaujmout? A bude to nový král mobilní fotografie?
Konstrukce
Zatímco menší Xiaomi 13 přineslo letos hranatý design a kompaktní tělo, Xiaomi 13 Pro následuje předchůdce a ponechává si zaoblené tělo včetně zaobleného displeje. Svým způsobem je to možná škoda, jelikož design už za mě osobně působí maličko okoukaně a menší Xiaomi 13 je pro mě zajímavější. Celkem překvapivě vypadá novinka zepředu třeba úplně stejně jako vivo X90 Pro a dost připomíná především starší zaoblené Samsungy Galaxy S.
Xiaomi 12 Pro (recenze) nabízelo matné záda a matný rám, nástupce má pak tyto části lesklé, takže otiskům se nevyhnete. Záda jsou nově keramická, což není úplně běžné. Na první pohled si toho ale asi nikdo nevšimne, vypadá to skoro stejně jako sklo. Výhodou by měla být větší odolnost vůči poškrábání. V realitě na mě celý telefon působí opravdu luxusním dojmem, čemuž jistě pomáhají i zmíněná keramická záda.
My testovali elegantní temnou černou, k dostání bude ale také bílá. Bohužel je mobil celkem těžký, takže o něm v ruce a kapse budete vědět. Oproti předchůdci o stejné velikosti přibralo Xiaomi 13 Pro něco málo přes 20 gramů.
Kvůli masivnímu modulu fotoaparátu se už na stole ani moc neviklá. Velmi potěšující zprávou je voděodolnost s certifikací IP68, kterou ještě předchůdce nenabízel a v jeho recenze jsem to kritizoval. Teď se konečně nemusíte bát nějakého toho polití nebo ponoření do vody (do hloubky 1,5 metru na 30 minut).
Samozřejmostí jsou stereo reproduktory, které ale přišly o jeden výdech na horní straně. Na druhou stranu jsou při přímém porovnání hlasitější a hrají velice pěkně. Nově tak stejně jako u většiny mobilů je druhý výdech z telefonního reproduktoru. Jeho škvíra je pak opravdu miniaturní, což je dobře, alespoň se v ní nedokáže zachytit žádná nečistota z kapsy.
Čtečka otisků prstů je optická v displeji. Její umístění je ideální a pochválit musím jak její rychlost, tak spolehlivost.
Displej
Zobrazovací panel patří jednoznačně mezi to nejlepší na trhu. Máme tu 120Hz LTPO AMOLED displej s rozlišením 1440 x 3200 pixelů a maximálním jasem 1900 nitů. Viditelnost na slunci je výtečná. Adaptivní frekvence je samozřejmostí, zde pak dokonce od 1 Hz do již zmíněných 120 Hz.
Vždy při testování také zapínám zobrazení aktuální frekvence ve vývojářských možnostech. Pokud se na obrazovce nic nehýbe, tak u Galaxy S23 Ultra klesla frekvence na 24 Hz. Zde na Xiaomi 13 Pro klesá dokonce na 1 Hz, čímž se více šetří baterie. Navíc jas je opravdu mnohem více variabilní a frekvence se neustále mění – samozřejmě při pohybu je zde chtěných 120 Hz, ale již při zpomalování animace frekvence klesá. Vy si toho ale ani nevšimnete, stále je vše perfektně plynulé.
Hardware
Hnacím motorem je osmijádrový Snapdragon 8 Gen 2, který je vyráběn s využitím 4nm procesu. Tento procesor je doplněn 12GB operační pamětí a 256GB úložištěm. V současné době není v Česku k dispozici jiná varianta. S ohledem na velikost úložiště není podpora paměťových karet microSD příliš žádoucí. Grafickým čipem použitým v tomto zařízení je Adreno 740.
V praxi je výkon jednoznačně dostatečný a všechno je skvěle optimalizované. Nalezneme tu pak také třeba infračervené port pro ovládání domácí elektroniky. Drátově se telefon samozřejmě připojuje přes konektor USB-C. Co je ale tak trochu schované ve specifikacích je pomalé USB 2.0, stejně jako u menšího Xiaomi 13. Kopírování fotek z telefonu tak trvá. Přitom konkurenční top modely běžně mají rychlé USB 3.2.
Specifikace Xiaomi 13 Pro
- displej: 6,73 palců, 3200 x 1440 pixelů (Quad HD+), E6 AMOLED, HDR10+, 120Hz, až 1900 nitů, Dolby Vision
- procesor: Snapdragon 8 Gen 2
- RAM: 12 GB LPPDDR5x
- úložiště: 256 UFS 4.0
- Dual SIM (nano + nano)
- Android 13 + MIUI 14
- Foťáky:
- zadní – 50 MPx, f/1.8, OIS
- 50 MPx, 115°
- 50 MPx, 3x, zoom, OIS
- přední – 32 MPx
- zadní – 50 MPx, f/1.8, OIS
- čtečka otisků prstů v displeji, infra
- USB Type-C audio, Hi-Res audio, stereo, Dolby Atmos+
- IP68
- 5G SA/NSA,Dual 4G VoLTE, Wi-Fi 6E 802.11 ax, Bluetooth 5.3, GPS (L1 + L5), NavIC, USB Type-C, NFC
- rozměry: 162,9 x 74,6 x 8,38mm; 229 gramů
- baterie: 4820 mAh + 120W USB C, 50W bezdrátově
Baterie
Uvnitř Xiaomi 13 Pro se ukrývá akumulátor o velikosti 4820 mAh. V reálu je výdrž skutečně skvělá a osobně jsem s telefon většinou dokázal fungovat dva dny. Xiaomi má pak tradičně celkem agresivní uspávání aplikací na pozadí, takže doporučuji vypnout spořič baterie třeba pro Messenger (notifikace vám pak budou chodit vždy okamžitě).
Nabíjení probíhá s dodávaným adaptérem v balení maximálně výkonem 120 W. V praxi za 10 minut se z 1 procenta dostanete na 63 procent, což je krásné. Telefon se přitom jen mírně zahřál. Na 99 procent jsem se dostal za 20 minut.
Nabíjet lze i bezdrátově s výkonem 50 W, na to ale nemáme v redakci nabíječku. Potěší i možnost reverzního bezdrátového nabíjení se slušným výkonem 10 W.
Fotoaparát
Na zádech nalezneme celkem tři 50MPx fotoaparáty. Máme tu ultra širokoúhlý snímač, hlavní a pak teleobjektiv s 3,2násobným přiblížením. Celkem škoda, že teleobjektiv nemá alespoň 5násobné přiblížení, které běžně top modely jiných výrobců nabízeli již před lety a Samsung má dnes u Ultra modelu dokonce 10násobný zoom. Na druhou stranu toto je jen Pro model, Xiaomi již chystá svůj Ultra model a ten hádám nabídne ještě větší přiblížení.
Poprvé tu pak máme větší spolupráci Xiaomi s Leicou, tomu jsme se již nedávno věnovali v samostatném článku zde. Ve stručnosti máte na výběr mezi barevným profilem Leica Vibrant a Leica Authentic. Jelikož jsem tyto režimy již porovnával v recenzi Xiaomi 13, zde jsem u Pro modelu fotil již jen do profilu Leica Vibrant, který mi více vyhovuje a nemá třeba úmyslnou vinětaci.
Jaká je spolupráce Xiaomi s Leicou?
Hlavní snímačem je senzor 1” typu IMX989. Jedná se o největší senzor, který dnes můžeme v telefonech nalézt a stejný používá třeba také vivo X90 Pro (recenze). Stejně jako právě na tomto telefonu má telefon malou hloubku ostrosti a nemá možnost změnu clonu, jak jsem popisoval právě v recenzi u viva.
Výsledné snímky Xiaomi 13 Pro jsou jednoduše skvělé, jednoznačně patří mezi to nejlepší na trhu. Líbí se mi především barevné podání, které je velmi věrné realitě. Občas jsem si říkal, že některé fotky jsou možná na můj vkus tmavší, na druhou stranu to vlastně reflektuje realitu.
Teleobjektiv pak také fotí skvěle a především umí ostřit již od 10 centimetrů. Můžete ho tak použít i na makro snímky. Ty zde dávají smysl oproti dedikovaným nekvalitním makro snímačům s nízkým rozlišením u levných telefonů kolikrát bez autofokusu. Zde na novince si s tím můžete krásně vyhrát, jak můžete vidět níže.
V noci jsou výsledku hlavního snímače vynikající a snímaní v nočním režimu ani netrvá nijak dlouho. Výsledky ostatních snímačů již tak skvělé nejsou, ultra širokoúhlý snímač je logicky kvalitou o řád níže. Překvapilo mě také rozdílné barevné podání.
Mírným zklamáním skvělé zadní sestavy je pak přední selfie fotoaparát. Ten jsem během testování několikrát použil i za horšího světla, a fotky byl rozmazané a nepoužitelné. Navíc nahrává video maximálně ve FullHD a nemá ani autofokus. Na tomhle by měl výrobce ještě rozhodně zapracovat.
Video je možné nahrávat s rozlišením až 8K. Nicméně v tomto rozlišení bude počet snímků omezen na 24 za sekundu, což není ideální. V případě nahrávání ve 4K můžete dosáhnout rychlosti až 60 snímků za sekundu a to platí i pro Full HD. Na rozdíl od Xiaomi 13, je zde možné ve 4K přepínat mezi fotoaparáty při nahrávání. Pokud si ale zapnete HDR, tak už to z nepochopitelného důvodu nejde.
Software
Systémem je u obou modelů Xiaomi 13 nové MIUI 14, přičemž výrobce slibuje podporu 3 roky velkých aktualizací a 5 let bezpečnostních. To je o rok méně velkých aktualizací než nabízí například Samsung a na tomto by tak výrobce mohl ještě zapracovat. Celkově vidím systém jako ten nejslabší článek celého telefonu. Je sice perfektně optimalizovaný a vše šlape jak hodinky, ale chtěl by pročistit.
Vadí mi spoustu předinstalovaných aplikací i třetích stran, jako je TikTok, Booking nebo LinkedIn. Zatímco u telefonu střední třídy otravné notifikace na tapety, témata nebo vestavěnou video aplikaci ještě zkousnu, u top modelu za 30 tisíc už ne. Jasně, dají se zakázat, ale vůbec by tu neměly být.
Zhodnocení
Xiaomi 13 Pro je povedený telefon, který se mi velmi příjemně používal. Radost jsem měl především ze skvělého fotoaparátu, který mě zaujal skvělým barevným podáním a rád jsem si hrál také s teleobjektivem, který umí ostřit od 10 cm (čímž ho můžete využít na krásné makro fotky). Zpracování je prvotřídní, keramika je rozhodně zajímavý materiál a celkem by mě zajímalo, jak vydrží z dlouhodobého hlediska roky používání.
Nevýhody se hledají těžce, spoustu záporů předchůdce výrobce napravil. Vloni jsem vytýkal absenci voděodolnosti IP68, slabší výdrž baterie nebo jen 2x zoom. To vše ale výrobce letos napravil, výdrž baterie je pak skvělá. Stále ale nepotěší jen pomalé USB-C standardu USB 2.0 nebo systém MIUI, který vás z počátku bude spamovat nechtěnými systémovými notifikacemi. Některé uživatele také nepotěší vyšší hmotnost nebo ne tak kvalitní selfie fotoaparát (speciálně za horšího světla).
Xiaomi 13 Pro to ale nebude mít vůbec jednoduché. Již brzy to totiž nebude to nejlepší Xiaomi, výrobce totiž letos chystá model Xiaomi 13 Ultra, který má dorazit i do Evropy. Pokud tak chcete to nejlepší Xiaomi, možná bych ještě počkal na Ultra model. Pokud naopak nechcete dávat za Xiaomi tolik peněz, nabízí se tu skvělé kompaktnější Xiaomi 13 se zajímavějším designem. Nemá sice tak velký senzor, ale stále fotí skvěle.
No a pak tu máme samozřejmě celou řadu konkurence od jiných značek, jako je již zmíněné vivo X90 Pro, které má sice stejný senzor, ale má slabší teleobjektiv a softwarovou podporu. A nebo můžete mít za podobné peníze Galaxy S23+ či s menším příplatkem Galaxy S23 Ultra. Přesto vše Xiaomi 13 Pro také rozhodně nezklame.
Klady
- Vynikající fotoaparát
- Teleobjektiv ostřící už od 10 cm
- Luxusní zpracování s keramikou
- Výborný displej a adaptivní frekvencí
- Skvělá výdrž baterie
- Bleskurychlé 120W nabíjení
Zápory
- Slabší selfie fotoaparát
- Má jen pomalé USB 2.0
- MIUI nemusí vyhovovat každému
Domů » Recenze »
Studio stojící za Angry Birds pohlceno společností Sega
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Komentáře