reklama

Analýza od IDC uzavřela loňský rok propadem

Analýza od IDC uzavřela loňský rok propadem
2023-01-27T16:34:04+02:00
• 28. 1. 2023

Zdroj: IDC

Mobilní trh se nenachází v optimálních číslech z pohledu výrobců a potvrzují to nejnovější analýzy od společnosti IDC. Statistika přináší výsledek jak za poslední čtvrtletí loňského roku, tak i za celý rok 2022. Poslední čtvrtina roku 2022 byla ve znamení dvouciferného propadu u všech producentů, přičemž ani druhá statistika příliš nevybočuje ze zajetých kolejí.

Velký podprůměr

Největší propad ve čtvrtém čtvrtletí se týká společnosti Xiaomi, která ze třetího místa dodala meziročně o 26,3 % méně zařízení. Naopak propad dokázal nejlépe ubrzdit Apple na první pozici s poklesem 14,9 % odpovídajícímu 12,7 milionům kusů. V konečném součtu se k prodejcům dostalo o 67,3 milionů méně zařízení s celkovým propadem 18,3 %.

Q4 2022 IDC 2098x894x

Zdroj: IDC

Co se týče celoročního výsledku, tak první Samsung s druhým Applem mají za sebou podobný propad pouze okolo 4 %. Před daleko větší problém byla postavena značka Oppo a Vivo z korporátu BBK Electronics, kteří dohromady dodali téměř o 60 milionů méně telefonů. Oproti roku 2021 došlo k poklesu o 11,3 % a v číselném vyjádření to odpovídá 154,3 milionům.

2022 IDC 2100x898x

Zdroj: IDC

Nakonec podle analytiků mezi hlavní příčiny snížené poptávky patří stoupající inflace, klesající ochota spotřebitelů vynakládat částky za nové telefony a také hlavně prodloužená frekvence nákupu. Ta údajně nyní odpovídá 40 měsícům. Firma IDC nemá dobré vyhlídky ani do budoucna, přičemž prodejci budou hledat cesty, jak zákazníky přimět k nákupu třeba skrze propagační akce.

Zdroj: idc.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Antonín Horňáček

Členem Dotekománie od samotného založení a tato věrná podpora trvá více než 10 let. Oblíbeným výrobcem je jednoznačně kalifornský Apple, ale velmi rád vzpomíná na BlackBerry.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat