Vzdělávací aplikace v Google Play obsahují trojského koně, krade přístupové údaje k Facebooku

Vzdělávací aplikace v Google Play obsahují trojského koně, krade přístupové údaje k Facebooku
2022-12-05T16:30:21+02:00
• 5. 12. 2022

Zdroj: Dotekomanie.cz

Společnost Zimperium Labs objevila hrozbu, které je zde již od roku 2018, ale nyní opět nabývá na aktivitě. Jedná se o trojského koně Schoolyard Bully, který se maskuje ve vzdělávacích aplikacích, které byly dostupné na Google Play a stále jsou dostupné v obchodech s aplikacemi třetích stran.

Zákeřný trojan krade účty na Facebooku

Podle analýzy společnosti Zimperium se hrozba dotkla zhruba 300 000 uživatelů ze 71 zemí. Počet postižených se ale může výrazně lišit, jelikož mnoho aplikací se nachází v neoficiálních obchodech třetích stran. Tento „trojan“ se primárně zaměřuje na krádež přihlašovacích údajů k facebookovému účtu. Maskuje se v různých aplikacích se vzdělávacím obsahem, ve kterých je možné se k obsahu přihlásit i účtem na Facebooku. Trojský kůň v aplikaci otevře legitimní stránku s přihlášením do účtu na Facebooku. Do této stránky ale vloží škodlivý javascript, který dokáže odchytit přihlašovací údaje. Tyto údaje jsou pak odesílány do Firebase databáze útočníků.

Figure 2 Facebook Webview jpg 1014x1600x

Zdroj: Zimperium

Vzhledem k tomu, že uživatelé ve velké míře v případě nutnosti změny hesla z bezpečnostního důvodu, používají ta samá hesla, tento trojský kůň má velikou úspěšnost. JavaScript trojský kůň do WebView vkládá pomocí metody evaluateJavascript a kód javascriptu extrahuje hodnoty z elementů s ID m_login a m:login_password.

Figure 4 m login email and m login password ids jpg 876x418x

Zdroj: Zimperium

Aplikace, které trojského koně obsahovaly, byly již z Google Play odstraněny, nicméně stále mohou být dostupné v obchodech s aplikacemi třetích stran. Proto je vždy dobré před stažením aplikace číst recenze, které mnohdy mohou napovědět, jaké zkušenosti s nimi uživatelé mají.

Zdroje: neowin.net, zimperium.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat