Fuchsia OS si poradí s aplikacemi pro Android i Linux

Fuchsia OS si poradí s aplikacemi pro Android i Linux
2021-02-17T12:32:35+02:00
• 15. 2. 2021

Zdroj: Google

4

Google má v tuto chvíli dva operační systémy. Android směřuje zejména k použití ve smartphonech, přičemž se ještě dělí na několik typů zařízení. Pak je zde ještě Chrome OS, který v posledních letech dostal podporu aplikací pro Android i Linux. Google ale nějakou dobu pracuje na Fuchsia OS, který je stavěn úplně od základů a stále není připraven na běžné použití. Jak se ukazuje, aktuálně se řeší největší problém pro všechny nové operační systém.

Google otáčí, Fuchsia OS už není experiment

Fuchsia a aplikace

Každý nový operační systém se musí na svém počátku vyrovnat s nedostatkem aplikací, pokud není zajištěna přímá kompatibilita. Příkladem může být BB10 nebo Windows 10 Mobile. Právě u obou systémů byl na jejich počátku značný nedostatek aplikací, tudíž uživatelé spíše volili jiná zařízení s většími možnostmi. Bohužel u zmíněných systémů nepomohly ani nejrůznější programy na nalákání vývojářů. Něco podobného nyní řeší i Huawei. Fuchsia OS od Googlu na tom nebude jinak.

Google ale nenechává nic náhodě a již nyní pracuje na přímé podpoře aplikací. Mohl se vydat podobnou cestou jako u Chrome OS, kde se využívá virtualizace pro běh aplikací z Androidu i Linuxu. Fuchsia OS ale na to půjde trochu jinak. V rámci projektu se objevily informace o mezivrstvě Starnix, která se bude přímo starat o překlad instrukcí určených pro linuxové jádro na instrukce pro Zircon, což je základ systému Fuchsia.

Zdroj: 9to5google.com

K tomuto rozhodnutí došlo zřejmě kvůli zvýšeným nárokům virtualizace, kde by běh třeba Android aplikací vyžadoval více prostředků. Navíc práce s daty mezi aplikacemi pro Android, Linux a Fuchsia OS by byl značně komplikovaný. Starnix by se tedy měl postarat o značnou kompatibilitu, ale je jasné, že se nebude jednat o trvalé řešení.

Pokud Fuchsia OS jednou nahradí Android i Chrome OS, tak postupem času budou vývojáři přecházet na nativní vývoj. Bude to trvat ale roky, respektive bude záležet na rozšíření nového systému.

Zdroj: 9to5google.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Honza Miksa

16. 2. 2021, 22:54

Takovych pokusu už byloa žádný dosud nevytvořil plnou kompatibilitu. Známe jsou třeba Wine nebo Islandwood co sloužil pro převod z iphone na Windows 10 Mobile. Ten Linux na Chrome OS taky při použití Xserveru nefunguje zrovna nejlépe

jirka krejča

16. 2. 2021, 20:07

v podstatě se opakuje to, co už znají uživatelé redhatu..myslím, že je jen otázkou času než se z androidu stane něco podobného otevřeně-uzavřeným distribucím linuxu, (jako je třeba redhat linux) prostě velká firma co platí developery píšící rozhraní a jádra a další věci, nebude chtít aby jí někdo viděl pod pokličku. stále bude možné systém nebo aplikace „portnout“ ale už to nebude oficiální distro, bude bez podpory a oddělená od firmy..google bude tlačit na výrobce,aby používali jeho „schválené a certifikované zařízení“ minimálně pro přístup do google ekosystému, a ostatní (jako huawei a dalsí) kdo přijdou o certifikaci budou muset stavět klíčové části ekosystému odznovu, nebo portnout nějakou linux distribuci pro použití s mobilem.. ostatně budoucnost je v cloudu.. za chvilku nám bude jedno, co běží pod kapotou.. (tedy normálnímu uživateli to je skoro dnes už jedno) jen budeme zvyklí používat své navyklé UI rozhraní a pokud tam pro ně bude fungovat, pak uživatelé nebudou řešit, zda jsou aplikace ze store play z repozitáře debianu nebo odkud.. zato výrobcům nastane těžší čas.. a pokročilí uživatelé či firmy budou muset hodně přemýšlet jakou distribuci si pro své ulohy do budoucna zvolit..aby nedopadli rozhodnutím velké firmy jako uživatelé centos8 využívající distribuci pro virtualizační ulohy při přechodu na centos stream..(buď zaplatíš pravidelné poplatky, nebo máš smůlu,a poraď si sám jak umíš)

Jiří Král

15. 2. 2021, 14:12

Z tohoto systému mám spíše strach. Google ještě více zahloubaný v systému. Ještě horší přístupnost aplikací k systému. Bude to vůbec ještě open-source (nepočítaje google služby)?

Podle mne, přemýšlí google nad cestou svého konkurenta. V uzavřeném systému nevidíš tak lehce pod pokličku…

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat