Autor: Přemysl Vaculík; Zdroj: Dotekomanie.cz
1Domů » Články »
Skoro by se dalo říci, že si Google tentokrát neuhlídal novinky, které budou v Androidu 12, ale takto se to nedá zcela brát. Hodně informací vyplývá z AOSP a také dalších zdrojů. Ostatně během pár týdnů bude k dispozici první vývojářská verze a později pak bude dostupná beta verze pro testování širší veřejností. I tak se ještě dozvídáme informace v předstihu.
- Android 12 se graficky změní, první snímky obrazovek k dispozici
- Android 12 bude barevnější, ale vlastní barvu si nezvolíte
- Android 12 nabídne omezení připojení k internetu
- Android 12 dostane funkci dvojího poklepání
- Android 12 zjednoduší sdílení WiFi
- Android 12 zřejmě nabídne hibernaci aplikací
Snow Cone
Google už nepoužívá kódová jména pro Android. V minulosti se jednalo o cukrovinky, ale dnes je označení zkráceno jen na název a číslovku. I tak se dozvídáme, že interní jméno pro Android 12 je Snow Cone („sněhový kornout“). To je ale spíše pro zajímavost. V oblasti designu jsme vás již informovali, že by uživatelé měli dostat větší možnosti přizpůsobení, ale ukazuje se, že Google představí nový design pod označením Material NEXT. Bohužel nemáme k dispozici jakékoliv snímky obrazovek, takže si budeme muset počkat, jak moc se bude lišit od současných designových postupů. Novinka se mimo jiné dotkne i vývoje aplikací.
Velký displej je již běžný i mobilů a jejich ovládání je pro některé uživatele dost komplikované, zejména jednou rukou. Přímo Android by měl nabídnout režim jedné ruky, což by pravděpodobně znamenalo, že se obraz zmenší a umístí do dolního pravého nebo levého rohu. Tuto funkci nabízí již nyní někteří výrobci, ale stane se součástí systému, takže se postupně objeví pravděpodobně na každém mobilu.
Další novinkou bude herní režim, kdy dojde na upravení nastavení a zřejmě i změnu preferencí v rozdělování prostředků systému. Hry by tak měly dostat přednost a všechny ostatní aplikace půjdou do pozadí, případně nebudou mít takovou prioritu. Kromě toho přibude API pro indikaci úrovně nabití u herních ovladačů.
Android 12 by měl obdržet mimo jiné i chytrý režim otáčení obrazovky. Odhadujeme, že se bude jednat obdobnou funkci jaká je použita u aplikace Youtube. Z dostupných informací ale vyplývá, že by mobil mohl použít přední kameru k detekci tváře a na základě toho rozhodnout, jestli má dojít k otočení obrazu.
Změna zamykací obrazovky v Androidu 10 DP; Zdroj: androidpolice.com
V Android 12 bychom se měli konečně dočkat možnosti změny velikosti plovoucího okna pro přehrávání videa. Také se vývojáři zaměřují na úpravu bublin a jejich animací. Změny mají dopadnout i na zobrazení v horizontálním režimu. Poslední známá novinka by měla souviset s uzamčenou obrazovkou, kam se vrátí pravděpodobně možnost přizpůsobení. S touto funkcí si Google pohrával u Androidu 10, ale nikdy se nedostala do stabilní verze systému.
Zdroje: xda-developers.com, xda-developers.com, xda-developers.com, xda-developers.com, androidpolice.com
Domů » Články »
Aktualizace watchOS 7.3.1 opravuje chybu funkce Power Reserve
Nvidia to nebude mít jednoduché s odkupem ARM
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

jirka krejča
16. 2. 2021, 20:10myslím, že je jen otázkou času než se z androidu stane něco podobného otevřeně-uzavřeným distribucím linuxu, (jako je třeba redhat linux) prostě velká firma co platí developery píšící rozhraní a jádra a další věci, nebude chtít aby jí někdo viděl pod pokličku. stále bude možné systém nebo aplikace „portnout“ ale už to nebude oficiální distro, bude bez podpory a oddělená od firmy..google bude tlačit na výrobce,aby používali jeho „schválené a certifikované zařízení“ minimálně pro přístup do google ekosystému, a ostatní (jako huawei a dalsí) kdo přijdou o certifikaci budou muset stavět klíčové části ekosystému odznovu, nebo portnout nějakou linux distribuci pro použití s mobilem.. ostatně budoucnost je v cloudu.. za chvilku nám bude jedno, co běží pod kapotou.. (tedy normálnímu uživateli to je skoro dnes už jedno) jen budeme zvyklí používat své navyklé UI rozhraní a pokud tam pro ně bude fungovat, pak uživatelé nebudou řešit, zda jsou aplikace ze store play z repozitáře debianu nebo odkud.. zato výrobcům nastane těžší čas.. a pokročilí uživatelé či firmy budou muset hodně přemýšlet jakou distribuci si pro své ulohy do budoucna zvolit..aby nedopadli rozhodnutím velké firmy jako uživatelé centos8 využívající distribuci pro virtualizační ulohy při přechodu na centos stream..(buď zaplatíš pravidelné poplatky, nebo máš smůlu,a poraď si sám jak umíš)