reklama

Huawei Harmony OS 2.0 je nakonec založen na Androidu

Huawei Harmony OS 2.0 je nakonec založen na Androidu
2020-12-26T11:30:22+02:00
• 26. 12. 2020

Zdroj: Huawei

9

Vytvořit i v dnešní době mobilní operační systém je poměrně náročné. V první řadě potřebujete vývojáře aplikací a her, následně jde také o poskytované služby. To všechno umí spolknout nemalé finanční prostředky. Mohlo by se zdát, že ani dnes není místo pro třetího hráče, ale i tak se podařilo uspět jednomu systému. Tím je Kai OS, který se objevuje na „běžných“ mobilech, například na Nokia 8110. Huawei se ale nachází v nepříjemné situaci a musí si vše budovat. Na řadu přišel i alternativní operační systém Harmony OS.

Zatím založeno na Androidu

Společnost Huawei si slibuje od vlastního systému Harmony OS absolutní nezávislost na Googlu a bude si moci dělat v podstatě cokoliv. Zatím se Harmony OS objevovalo na televizích a zamíří do chytrého příslušenství. Firma ale uvedla, že nakonec bude i pro smartphony. Vývoj pokračuje poměrně rychle a dokonce jsme se dočkali prvního beta programu pro vybrané modely.

Někteří vývojáři se pustili do vývoje, aby prozkoumali možnosti nového systému. Při tvorbě svých prvních výtvorů ale došli na poměrně zajímavé zjištění. Dočkali se stejných chybových hlášek jako na Androidu. Níže můžete vidět chybovou hlášku jednoduché aplikace (chybovost byla záměrná) na virtuálním Androidu z vývojářského softwaru Android Studio a vpravo je pak virtuální systém Harmony OS 2.0 na DevEco Studio.

photo 2020 12 18 20 51 57 1032x909x

Zdroj: xda-developers.com

Na základě několika dalších zdrojů se nyní dá prohlásit, že Harmony OS 2.0 beta je stále systém založený na AOSP (Android Open Source Project) a není to zcela nový operační systém. Dalo by se říci, že se jedná o těžce modifikovaný Android. Huawei nikde v materiálech ani tiskové zprávě neuvedl slovo Android, případně AOSP. Je tak minimálně úsměvné, že jeho odpovědí na Android je modifikovaný Android.

Na druhou stranu není jednoduché vytvořit konkurenční operační systém, na kterém budou fungovat ty samé aplikace a služby. S největší pravděpodobností je tak Harmony OS 2.0 jen takovým mezistupněm a Huawei nakonec přejde na vlastní řešení. Jen je otázkou, jak dlouho to bude trvat a jestli se někdy dočkáme nezávislosti na AOSP.

Zdroj: xda-developers.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Luky Smidek

28. 12. 2020, 10:36

Trochu sklamani i když na druhou stranu pochopitelný. Když to má základ androidu tak je zase jistý že to telefony spolknout bez problémů a jak bylo psáno aspoň je jistý že tam půjdou aplikace….

Že bude huawei vyvíjet zcela nový systém od základu, když může sáhnout po opensource řešení, si mohl myslet jen idiot.

Přemysl Vaculík

VIP 27. 12. 2020, 11:54

Ale Harmony OS je zcela nový systém, tedy pro ostatní zařízení. Verze pro mobily je ještě založena na Androidu, ale postupně, po přechodném období, dojde k odstranění AOSP.

Israeli tactical school of combat - Israel

27. 12. 2020, 11:30

Podľa mňa fajn ,určite prejdem na plnú verziu Harmony….amíkov už fakt nemusím.

Michal Janda

26. 12. 2020, 13:21

Hah ha ha. Takže zase nakonec něco vopajcnutýho a ne něco jejich. Jako vždycky. A to si hrajou na technologický lídry. Fakt šašci. Kdyby nebylo prachů, díky nimž přebíraj (vykrádaj) opravdový technologický firmy. Kdyby nebyla možnost open source softwaru, kdyby nebyla možnost prachsprostýho kriminálního jednání forpou průmyslovejch špionáží, nebo prostě jednoduchýho plagiátorství, tak sami ze svejch zdrojů a technologickejck mopžností nesestavěj ani obyčejnou kalkulačku. To je celý kouzlo Číny. Hloupej svět jim ale významě nahrál.

Sehr lecker Maulwurfkuchen

26. 12. 2020, 13:51

Stupidní názor. Navíc, beta verze má pouze ukazovat funkce Harmony OS 2.0, ne prostředí, které se bude ve finální verzi lišit od Androidu.

Michal Janda

26. 12. 2020, 13:16

Hah ha ha. Takže zase nakonec něco vopajcnutýho ane něco jejich. Jako vždycky. A to si hrajou na technologický lídry. Fakt šašci. KDyby nebylo prachů, díky nimž přebíraj (vykrádaj) OPERAVDOVÝ TECHNOLOGICKÝ FIRMY, KDYBY NEBYLO OPEN SOURCE

Michal Janda

26. 12. 2020, 13:24

Sorry, skočulo mi to tam podruhý. Kdyby byla možnost editovat svůj příspěvek, nebo alespon prostý smazání, tak bych to udělal. Taky odpovídající technologická úroven milá dotekománie. Myslel jsem, že tak primitivní věc, jako je editace vlastního příspěvku je už samozřejmá všude. No zjevně jsem se spletl.

Přemysl Vaculík

VIP 26. 12. 2020, 13:26

Tato možnost je z technických důvodů dostupná jen v naší aplikaci pro Android nebo iOS > https://dotekomanie.app

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat