Apple oznámil přechod na Apple Silicon, tedy ARM

Apple oznámil přechod na Apple Silicon, tedy ARM
2020-06-22T20:51:50+02:00
• 22. 6. 2020

Zdroj: WWDC

Společnost Apple dnes na WWDC oficiálně ohlásila přechod na Apple Silicon. Jedná se v podstatě o ARM architekturu pro počítače Mac. Už několik let na tomto přechodu firma pracovala a nyní se stává skutečností. Co přesně tento přechod bude znamenat?

Apple zaznamenal největší inovaci za posledních deset let

Apple několik let používal procesory od Intelu. Ty ale už zřejmě nebyly tak skvělé, jak si Apple představoval. Respektive ano, výkonné stále jsou, ale mobilní ARM architektura přináší mnohem více možností. Díky této technologii může firma vytvářet ještě lepší produkty, jak prohlásil samotný Tim Cook. 

Apple

Zdroj: WWDC

Pokud nevíte, co si přesně pod zkratkou ARM představit, jedná se o čipovou architekturu, kterou najdete téměř u všech chytrých telefonů a většiny tabletů. Tato technologie nabízí lepší výdrž baterie, včetně správy napájení či využití velké .LITTLE architektury umožňující spotřebovávat více energie pouze v případě nutnosti. 

Přechod na Apple Silicon nebude složité

Nutno podotknout, že společnost ARM technologii nazývá po svém, tedy Apple Silicon. Na architektuře ARM pracuje nějakou dobu i Microsoft, který spolupracuje s Qualcommem. OEM výrobci, jako Lenovo, Samsung, Huawei, HP a ASUS, taková zařízení vyráběli. Přesto se jim nepodařilo získat trakci, a to částečně kvůli Microsoftu, který se k ARM procesorům otáčel spíše zády. Ekosystém počítače je vybaven spoustou aplikací s velkými daty, takže bude chvíli trvat, než se je povede dostat na novou architekturu.

Apple

Zdroj: WWDC

Apple samozřejmě vývojáře donutí přepsat současné macOS aplikace tak, aby podporovaly i novou technologii Apple Silicon. Naštěstí nebude potřeba dalšího softwaru, alespoň dle WWDC budou vývojáři stále používat Xcode. 

lcimg 5497b52e 54d7 4d9e a8d1 dd5f344fa523 1758x988x

Zdroj: WWDC

Velkou výhodou Apple Silicon bude také podpora her. Zdá se tedy, že uživatelé macOS již nebudou v nevýhodě a budou si moci nejnovější hry také vychutnat. Celkově vzato bude technologie Silicon výkonnější než dosavadní Intel procesory. Přechod na Apple Silicon pak společnost plánuje do dvou let. 

Zdroj: WWDC

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat