reklama

TYPE-C HUB PRO II aneb pro snadnější práci s MacBookem recenze

TYPE-C HUB PRO II aneb pro snadnější práci s MacBookem [recenze]
2020-02-19T15:10:06+01:00
• 19. 2. 2020
1

Když Apple představil své první MacBooky pouze s USB-C konektory, mezi uživateli se začala šířit drobná panika. Firma totiž do svého přenosného notebooku umístila jen USB-C, nikoliv další konektory, jako HDMI či klasické USB-A. Ze začátku tak Apple uživatelům vnukl myšlenku, že bude velmi obtížné s takovým pracovním nástrojem vyžít. 

Na internetu se tak začaly objevovat různé vtípky, kde byly MacBooky zesměšňovány. Aby si totiž uživatel mohl ke svému zařízení připojit své příslušenství, musel k tomu použít nejrůznější redukce. A právě z těchto redukcí si konkurenční značky dělaly legraci. Čas ale uplynul jako voda a my nyní v rukou máme možnost zvolit pohodlnou cestu, například TYPE-C HUB PRO II. 

Zajímavost o USB-C portu: USB-C byl 3. prosince 2013 znám jako konkrétní návrh standardu a konektoru (nazývaného typ C). Ten se má rozměry blížit variantě microUSB, svými vlastnostmi konektoru Lightning od Applu. Stejně jako ten lze typ C USB 3.1 zasunout oběma směry navíc i vzhůru nohama. První zařízení s novým USB-C se začala objevovat v polovině roku 2014. Tento konektor nedisponuje pouze datovou prostupností 10 Gb/s, ale může být použit i k napájení. Maximem je 5 A při 20 V, tedy 100 W (v porovnání se starší verzí je to až 40x více), což dostačuje i pro napájení většiny notebooků. Tento konektor je kompatibilní s: Linux, Windows 10, Windows 8.1, OS X, Android 6 a Chrome OS. USB typu C má na obou stranách stejný konektor skládající se z 24 kontaktů (12 shora, 12 zespoda).

TYPE-C HUB PRO II hlavně MacBook

Pohodlnou cestou může být například TYPE-C HUB PRO II od společnosti Epico. Právě tento elegantní hub dorazil i k nám do redakce. Osobně jsem se testování chopil, neboť vlastním MacBook Pro a konektivita je pro mě velmi důležitá. Pokud tedy hledáte nový USB-C hub pro svůj pracovní nástroj, pohodlně se usaďte a čtěte dále. 

TYPE-C HUB PRO II je na pohled vskutku elegantní hub, jenž je vybaven všemu potřebnými porty. Výrobce sám na svém webu uvádí, že „je určen pro použití primárně s novými modely MacBook Pro (2106 a novější) a MacBook Air (2018 a novější).“ Jestliže ale vlastníte jiné zařízení, které by náhodou mělo stejně rozmístěné dva USB-C porty jako MacBook, pravděpodobně byste hub mohli využít i na jiném produktu. 

TYPE-C HUB PRO II TYPE-C HUB PRO II

Příslušenství je konkrétně vybaveno Thunderbolt 3 (USB-C PD) portem, díky kterému můžete současně nabíjet svůj notebook a používat všechny ostatní porty na HUBu. Samotná konektivita je pak zajištěna dvěma USB-A 3.0 porty, HDMI 4K video výstupem, SDHC a micro-SDHC čtečkou karet. Dokonce zde výrobce implementoval gigabitový Ethernet port, čímž lze váš MacBook drátově připojit k jakékoli LAN síti. 

Při běžné práci oceníte i vzhled HUBu. Ten je založen na jednoduchém principu, aneb v jednoduchosti je krása. Zkrátka a jasně perfektně k mému MacBooku Pro sedl. Díky rozměrům 116x30x11.6mm pak příslušenství nijak zbytečně nevyčnívá. Zmínit musím ale také velmi příjemnou váhu, která činí 46 gramů.   

TYPE-C HUB PRO II TYPE-C HUB PRO II

Pokud vám ale na vzhledu nezáleží, pojďme se vrhnout na funkčnost HUBu od Epico. Mám zde hned několik kladů a záporů. Práce s HUBem je opravdu pohodlná, vlastně jej strčíte do zařízení a pracujete. Během testování jsem měl připojena snad všechna zařízení, které jsem mohl k HUBu připojit. Vše probíhalo bez jediného problému. 

TYPE-C HUB PRO II

S čím jsem se ale psychicky nevyrovnal, tak je přehřívání HUBu. To se ale naštěstí projevilo pouze v případě, že notebook byl přes TYPE-C HUB PRO II nabíjen a k tomu připojen k externímu monitoru prostřednictvím HDMI. V tu chvíli je dotyk nepříjemný. Nejde ale o něco, kvůli čemu by nebylo možné s notebookem či HUBem pracovat. Pokud ale není příslušenství připojeno k HDMI, zvládne opravdu všechno bez jediného zahřátí. 

Proč sáhnout po HUBu?

Podobné dokovací stanice jsou navrženy tak, aby váš MacBook byl všestrannější a poskytoval několik dalších portů. Pokud jde o TYPE-C HUB PRO II, mohu jej s klidnou duší doporučit. Je totiž nejen malý, ale také univerzální a velmi spolehlivý. Možná nebudete úplně potřebovat podporu displeje 4K, vysokorychlostní přenos dat nebo X různých věcí připojených k MacBooku současně. I kdybyste jen potřebovali sem tam připojit svůj externí HDD disk či micro-SDHC kartu, TYPE-C HUB PRO II se prostě hodí. V tomto případě se jedná o vyšší investici, ovšem ne o tak velkou jako u jiných značek.

Specifikace:

 • USB-C 3.1 Gen 1: rychlost přenosu dat až 5Gbps
 • USB-C Thunderbolt 3: Usb 3.1 Gen 2 rychlost přenosu dat až 10Gbps, podporuje 87W/61W/30W nabíjení, Type-C
 • Display 4K/60Hz
 • HDMI video výstup: 4K/ 30Hz, HDCP1.4/2.2
 • SD/MicroSD čtečka paměťových karet: kompatibilní s SD3.0, SupportSD/SDHC/SDXC, kapacita až 2TB, rychlost přenosu dat až 104Mbps
 • Ethernet port: 10/100/1000Mbps
 • Podporovaná zařízení: MacBook Pro 2016 a novější, MacBook Air 2018 a novější
 • Rozměry: 116x30x11.6mm
 • Váha: 46g

Klady:

 • Konektivita
 • Vzhled
 • Minimalismus
 • Rychlost

Zápory:

 • Cena
 • Při připojení HDMI se HUB přehřívá

Za zapůjčení produktu děkujeme společnosti Epico. Katalog jejích produktů si můžete prohlédnout ZDE. Produkt si pak můžete zakoupit v obchodech Alza, Mall, CZC a další.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Senior Editor Dotekomanie.cz | Experienced Sales Director with a Technology background; and loving it!

Komentáře

David Precechtel

21. 2. 2020, 1:21
Android aplikace

Ty specifikace jsou trochu mimo, ne?
Ctecka karet jen 104Mbps? Coz je asi 13MB/s…
Dale pisete displej 4k/60 a hned pod tim hdmi jen do 4k/30, coz znaci hdmi pouze verze 1.4…

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim