reklama

Chrome znemožní stahování souborů z nezabezpečených zdrojů

Chrome znemožní stahování souborů z nezabezpečených zdrojů
2020-02-08T15:00:38+01:00
• 8. 2. 2020
2

Google v poslední době udělal několik poměrně drobných ale zásadních úprav u svého webového prohlížeče. Čím dál více se zaměřuje na bezpečnost a také pohodlné používání. Například Chrome 80 pokračuje s odstraňováním podpory pro FTP, případně se nabízí možnost blokování žádostí o notifikace. Kromě toho se snaží Google vynucovat používání HTTPS protokolu u webových stránek, přičemž právě verze 80 automaticky nastaví HTTPS u videí a audia, pokud se nabízí skrze HTTP. Nyní zde máme další oznámení v případě nezabezpečených zdrojů.

Chrome a stahování souborů

Google oznámil, že s vydáním Chromu 81 dojde k úpravám v možnostech stahování souborů. V první fázi se dočkáme jen varování, pokud budeme chtít stáhnout soubor skrze HTTP protokol. Zpočátku bude varování jen v konzoli Chromu, což není viditelné pro běžné uživatele. U Chromu 82 již bude varování viditelné v samotné liště a u Chromu 83 se již začne s blokováním stažení.

V první fázi nebude možné stahovat skrze HTTP soubory s příponami exe, apk atd. Bude se tedy jednat o aplikace, které se mohou na zařízení spustit nebo mohou začít něco instalovat. Chrome 84 znemožní stahování komprimovaných souborů, Chrome 85 rozšíří tuto restrikci na dokumenty a Chrome 86 zamezí stažení i audio a video souborů.

stahování souborů

Google také ukázal, jak bude taková informace o blokování vypadat. Vývojáři webových stránek budou muset nabízet soubory ke stažení jen skrze HTTPS. Zatím tedy mají čas na úpravy, jelikož Chrome 81 vyjde v březnu tohoto roku. První blokování bude až u Chromu 83, který se objeví v červnu. Ke kompletnímu blokování stahování z HTTP dojde až Chromem 86, tedy někdy v říjnu tohoto roku.

Tyto novinky budou první dostupná na operačních systémech Windows, macOS, Chrome OS a Linux, ale je jasné, že zamíří i na Android a iOS. Jedná se spíše jen o bezpečnostní opatření, ale nebude to automaticky znamenat, že si nebudete muset dávat pozor, co vlastně stahujete z internetu do svého zařízení. Vždy byste měli zvažovat, jestli je to nutné a jestli zde není nějaké nebezpečí.

Zdroje: neowin.net, security.googleblog.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Petr Štěpánek

8. 2. 2020, 21:02

No, až zjistím, že něco co normálně používám, nefunguje, co udělám …… nejspíš přejdu na jiný prohlížeč.

Přemysl Vaculík

VIP 8. 2. 2020, 21:14

Toto zavede i zbytek. Ostatně web bez HTTPS je nebezpečný.

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat