Vodafone spouští pilotní test RCS v širším měřítku, zatím jen pro Samsung mobily

Vodafone spouští pilotní test RCS v širším měřítku, zatím jen pro Samsung mobily
2019-07-08T15:04:23+02:00
• 8. 7. 2019

Původní textové zprávy SMS jsou z dnešního pohledu dosti historické. Nedovolují posílání multimédií, mají omezený počet znaků a podpora diakritiky je pochybná. Ne dlouho na to jsme se dočkali EMS a následovaly zprávy MMS. Poslední dva typy se v podstatě ani nerozšířily. Novinkou je technologie RCS (Rich Communication Services), kterou tlačí zejména Google. Následně se připojil i Samsung a dokonce se spekuluje i o Applu. Operátoři se k novince staví spíše záporně. Český T-Mobile ani zatím nezvažuje zavedení stejně jako O2.

Vodafone na druhou stranu tuto novinku podporuje u svých smartphonů značky Vodafone Smart a dokonce u aplikace Call/Message+. Google nechce čekat, až se mobilní operátoři rozhoupou a začíná spuštění u své aplikace Zprávy. Zatím je novinka dostupná ve Velké Británii a Francii. Nyní ale dochází k menší změně a Vodafone rozšiřuje podporu, byť se zatím jedná o pilotní test.

Vodafone, Samsung a RCS

Dnes jsme zaznamenali na jednom z mobilních telefonů zajímavou zprávu, která vybízí k používání RCS technologie. Konkrétně se jednalo o mobil Samsung Galaxy S10+ se SIM kartou od Vodafonu. Následně nám mobilní operátor potvrdil, že aktuálně startuje pilotní test v rámci sítí skupiny Vodafone Group u mobilních telefonů Samsung.

Podmínkou pro používání nové technologie je, že oba koncoví uživatelé musí být v rámci mobilních sítí Vodafone Group. Aktuálně je novinka dostupná pro Galaxy Note 9, Galaxy A10 , Galaxy S10e/S10/S10+ a Galaxy S9/S9+. Také se připravují modely – Galaxy A7 2018, Galaxy S8/S8+, Galaxy A40 a Galaxy A20e.

Abyste mohli na těchto smartphonech využívat výhody RCS, musíte používat nativní aplikaci pro zprávy od Samsungu. Hlavní výhodou RCS je, že celá komunikace je řešena prostřednictvím internetového připojení, takže zde neplatíte za odeslané zprávy, jen za spotřebovaná data. Nejenže se nabízí funkce chatu, ale RCS nabízí například skupinovou konverzaci, odesílání souborů, fotografií, videí atd. Jedná se vlastně o univerzální komunikační prostředek.

V tuto chvíli nevíme, kdy a jestli bude přidána podpora pro Zprávy od Googlu, ale vzhledem k tomu, že vyhledávací gigant již nehodlá čekat, nemělo by to dlouho trvat. Je docela možné, že RCS bude znamenat konec pro SMS, EMS a MMS, ale neočekáváme, že by se jednalo o rychlý přechod.

Novinka s komplikacemi

Sice se může zdát RCS jako skvělá novinka, ale jako každá jiná přichází s porodními bolestmi. Samozřejmě hovořím o podpoře. Komunikace je v základu zdarma, pokud obě zařízení jsou v síti Vodafone, telefony podporují RCS a obě zařízení mají aktivní data nebo jsou minimálně na Wi-Fi.

Jakmile něco z toho není dodrženo, komunikace se přesune na starší SMS technologii a zprávy jsou účtovány dle aktuálního ceníku.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat