Nokia 8110 4G – legenda zůstává spát? recenze

Nokia 8110 4G – legenda zůstává spát? [recenze]
2018-08-11T18:08:40+02:00
• 5. 8. 2018
1

Když vloni Nokia představila reinkarnaci modelu 3310, dalo se očekávat, že asi nebude poslední. Letos jsme se v únoru dočkali modelu 8110 s přídomkem 4G. To dává na první pohled tušit, že to již nebude tak špatné jako rok předtím s 3310, která z počátku uměla jen 2G. Novinka nabízí charakteristický kryt klávesnice jako tehdejší model. Vložil jsem tedy SIMku do novinky a začal jsem testovat. Jaké jsou naše zkušenosti?

Konstrukce

Jakmile jsem nový model poprvé uchopil do ruky, překvapila mě jeho hmotnost. Zatímco loňská 3310 vážila pouhých 80 gramů a v kapse o ní vůbec nevíte, novinka váží 117 gramů. Na tak malé zařízení je to docela dost. Není to ale úplně špatně, díky tomu se drží lépe v ruce. Nová 8110 je zaoblená, což nepovažuji za dobré konstrukční řešení. Kvůli tomu se telefon položený na stole viklá a v kapse kalhot to také není úplně ideální.

Tělo je celé vyrobeno z levného plastu, který se velmi rychle poškrábe. Již po pár dnech jsem i na černé verzi viděl oděrky. Výsuvný mechanismus krytu klávesnice byl první dny adekvátně pevný, bohužel se již po necelém týdnu intenzivního používání začal viklat a jeho vysunutí bylo mnohem volnější. Nejsem si tak úplně jistý, jak by telefon vypadat třeba po ročním používání.

Myslím se, že právě konstrukce mohla být rozhodně kvalitnější, zrovna Nokia si na tom u svých Android telefonů střední třídy dost zakládá a používá výhradně kov. Nokii 8110 by rozhodně také slušel.

 

Klávesnice

Pod krytem se nachází samotná klávesnice. Ta je jedním slovem nepovedená. Stisk tlačítek je velmi tuhý, a navíc nejsou klávesy ani moc velké. Jako velký nedostatek vidím také v hlavním směrovém tlačítku (joystiku). Pokud chcete stisknout jeho směr nahoru, naráží váš prst na hranu displeje, která je vyvýšena. Nejen starší lidé tak s ovládáním budou pravděpodobně bojovat.

Na boku se nachází tlačítko pro zapnutí a probuzení. Během testování jsem ho však vůbec nepoužíval, protože telefon odemknete vysunutím krytu klávesnice, a naopak zamknete jejím zasunutím. Naopak velmi chybí tlačítka pro regulaci hlasitosti. Během poslechu hudby či koukání na video musíte hlasitost nastavovat přes dialog v menu telefonu. To je velmi otravné.

Pro nabíjení poslouží konektor microUSB umístěný na horní straně hned vedle konektoru 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Záda okupuje fotoaparát s přisvětlovací diodou a reproduktor. Jeho výstup na maximální hlasitost je příšerný, na zhruba poloviční hlasitost hraje ale vcelku čistě.

Displej

Úhlopříčka 2,4 palce a rozlišení QVGA (240×320) asi v letošním roce nikoho nenadchne. Přesto na klasický tlačítkový telefon se jedná o dostatečnou kombinaci. Jedná se o obyčejný TFT LCD panel, který na sluníčku není tak dobře čitelný. Trochu zamrzí absence automatické regulace jasu. Displej není dotykový.

Hardware

Zde došlo k rapidním vylepšením oproti loňské Nokii 3310 2G. Ta totiž nabízela úložiště pouhých 16 MB (ano megabajtů, nejedná se o překlep). Operační paměť a procesor u ní ani není znám. Letošní reinkarnovaný model je na tom o poznání lépe, jelikož v první řadě běží na operačním systému KaiOS.

Hnacím motorem je tak Snapdragon 205, což je dvoujádrový procesor s jádry Cortex-A7. Ten je doplněný o 512 MB operační paměti a 4 GB úložiště. To lze navíc rozšířit paměťovými karty microSD. To je na tlačítkový telefon vcelku dostatečná výbava.

V praxi je systém docela líný na to, že se jedná o hloupý telefon. Myslím, že za to může ale spíše nedostatečná optimalizace systému. Prostor pro zlepšení zde určitě je.

Konektivitu zajišťuje v první řadě LTE 4G s podporou našich frekvencí, a telefon dokonce zvládá VoLTE (volání přes LTE). Podporováno jsou také sítě starší generace 3G a 2G. Rozhodně potěší také přítomnost WiFi. Loňská 3310 spoléhala totiž pouze na 2G sítě.

Nová 8110 dokáže dokonce také sdílet internet, tedy vytvořit WiFi hotspot. Internet je sdílen při normálních rychlostech (cca 40 Mbps naměřeno download) a nedochází k výraznějšímu zpomalení.

Baterie

Výdrž zajišťuje akumulátor o kapacitě 1500 mAh a je vyměnitelný. Výdrž se pohybuje při běžném užívání s aktivními daty a WiFi zhruba kolem 4 dnů. Samozřejmě s neaktivním internetem by se šlo dostat na ještě lepší výdrž.

Systém

Oproti loňské 3310 má nová Nokia systém KaiOS. To v praxi znamená, že máte k dispozici obchod s aplikacemi. Ten obsahuje celkem 8 položek, z čehož šest jsou jednoduché hry. Vlastně se jedná o jediný telefon, kde si můžete stáhnout z místního AppStore všechny aplikace. Rozdíl je také v tom, že tento systém dostává aktualizace. Během testování jedna dorazila. Novinky ale nepřinesla žádné.

  

Výrobce slibuje více aplikací a v budoucnu má přibýt třeba WhatsApp. Integrováno je již několik užitečných aplikací jako Google Mapy nebo Google Asistent. Přítomno je také YouTube nebo Google hledání, což jsou ale v podstatě jen zobrazené weby.

Google Asistent funguje spolehlivě, rozpoznání hlasu je bezproblémové. Jen odpovědi zobrazuje jako vyhledaný dotaz na Googlu, přičemž vám k tomu samozřejmě slovně odpoví. Nadiktujete s ním i SMS nebo vytočíte hovor. Budík však třeba nenastavíte.

  

Další přidanou hodnotu vidím v možnosti nahrát do telefonu kontakty z Google účtu. Kalendář též podporuje synchronizaci s Googlem, bohužel v české lokalizaci došlo na chyby překladu zkratek jednotlivých dnů. Přeložena je totiž pouze středa jako ST a zbytek je v angličtině.

Zatímco u 3310 je integrována Opera Mini, zde tomu tak není. To je vcelku problém, jelikož většinu webů není možné rozumně zobrazit. Přehrávač hudby neumí tvořit playlisty ani frontu. Na nějaké Spotify zapomeňte, spolehnout se musíte na staré mp3 soubory.

  

Při přehrávání hudby na pozadí a hraní jednoduché hry není možné přepnout na další skladbu. Jelikož systém neumí jakýkoliv multitasking, musíte hru ukončit a jít do přehrávače. Nelze ani vytvářet snímky obrazovky, proto omluvte nižší kvalitu.

Dost mě překvapilo, že základní věc tlačítkových telefonů 8110 neumí. Tím mám na mysli to, že pokud stisknete na domovské obrazovce joystick dolů, nic se nestane. Vždy u klasických telefonů se otevřely kontakty. Do jiných směrů se také nic neděje a nelze to ani nastavit.

Fotoaparát

Návrat o minimálně dvanáct let zpět. To je stručný popis fotoaparátu. Nabízí rozlišení 2 MPx s přisvětlovací diodou. Více informací výrobce neposkytl. Prostředí fotoaparátu je jednoduché, nabízí možnost zapnout blesk, vodící linky a samospoušť. Fotoaparát postrádá autofokus a také jakoukoliv stabilizaci. Na výsledné snímky se můžete podívat níže. Rozhodně se jedná o lepší výsledek než loňská 3310. Jako nouzovka to postačí.

 

 

 

Zatímco od jiných českých redakcí se dočtete, že maximální rozlišení natáčeného videa je 240p při 10 fps, není to pravda. Stačí si totiž v nastavení fotoaparátu přepnout rozlišení na vysoká. V tu chvíli se dostanete na záznam v rozlišení 720 x 480 při klasických 30 snímcích za sekundu. Kvalita sice není nějak zázračná, na videu ale poznáte, co jste natočili.

Více testovacích fotek včetně videí naleznete zde v galerii

A k čemu je vlastně nová Nokia 8110 dobrá?

Telefon jsem více než týden používal jako svůj hlavní telefon a nahradil jsem s ním svůj smartphone. V první řadě bylo velmi příjemné, že mě neotravují žádné aplikace. Za den totiž člověk obvykle dostane mnoho notifikací z mnoha různých messengerů a dalších apek. Přesto 8110 není tak hloupý telefon. Notifikace z Twitteru a Emailu vám totiž stále můžou chodit, což je rozdíl oproti loňské 3310. Ta totiž uměla upozornit pouze na SMS a hovory.

Pokud ale třeba trávíte hodiny po Instagramu, s touto novinkou se na něj ani nepodíváte. Internetovou stránku si také stěží načtete. Je to sice rychlé, ale web se zobrazí deformovaně. Dobře 8110 poslouží jako WiFi hotspot. Možná dokáže zastat roli telefonu, když jdete třeba na party a nechcete si brát svůj drahý telefon. Na to je ale zase docela drahá.

Zhodnocení

Velice se mi líbí snaha Nokie oživit legendární modely původní finské značky. Bohužel dle mého názoru na to jdou ze špatného konce, a zatímco kdysi byla původní 8110 kvalitní telefon, její reinkarnace je plastový nekvalitní lowend. A to je velká škoda. Znovupoužití tohoto jména má tak spíše marketingový účel. Jistý odkaz ve výsuvném krytu klávesnice zde sice nalezneme, otázkou ale je, zda je to vůbec k něčemu dobré.

Nokia 8110 4G se prodává za dva tisíce korun. To je vcelku vysoká cena, jelikož stačí si připlatit 500 Kč a už pořídíte základní Android dotykové telefony, které toho zvládnout mnohem více. Novinka se snaží hrát na chytřejší telefon díky přítomnosti třeba Google Asistenta, ale celkově systém není moc dobře optimalizován. Osm aplikací v obchodě s aplikacemi je docela k smíchu. Přesto se tomu ale nesměji, protože od klasického tlačítkové telefonu bych ani obchod s aplikacemi nepožadoval.

Jenže nová Nokia selhává v základní věci jako je klávesnice, která má tuhý stisk, málo oddělená tlačítka a díky tomu je nevhodná třeba pro starší lidi. Děti budou z takového telefonu v dnešní době dotykáčů také nešťastné. Jako záložní mobil na párty pro nadšence ale může 8110 docela dobře posloužit.

Klady

  • Google aplikace a synchronizace s Google účtem
  • podpora 4G a VoLTE
  • možnost tvořit WiFi hotspot
  • originalita v dnešní době

Zápory

  • nekvalitní konstrukce
  • pomalý systém
  • špatná klávesnice
  • chybí tlačítko pro regulaci hlasitosti
  • vysoká cena

První pohled (video)

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Martin Novotný

7. 8. 2018, 11:29

kdyby to mělo větší interní paměť a foťák aspoň 12mpx klidně i bez stabilizace…..

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat