App Store: aplikace získávají data o uživatelích, aniž by o tom věděli

App Store: aplikace získávají data o uživatelích, aniž by o tom věděli
2018-06-14T06:59:25+02:00
• 14. 6. 2018
3

Pokud jste majitel alespoň jednoho iOS zařízení, jistě víte, že při nainstalování nové aplikace a následném spuštění na vás vyskočí několik upozornění, neboli oken. Nejedná se o nic „otravného“, nýbrž důležitého, neboť aplikace většinou žádají o přístup k některým částem tabletu či telefonu, zejména pak ke kontaktům nebo fotografiím. 

Problém je, že jsou mezi námi tací, kteří bez uvážení takové okna potvrdí. Na první pohled se nemusí jednat o žádný problém, opak je však pravdou. Některé aplikace totiž díky tomuto povolení mohou získat určitá data, která následně prodá třetím stranám. 

Ze strany podnikání tento počin chápu, ze strany uživatele mne to velmi štve. Společnost Apple proto nedávno změnila své zásady služby App Store. Cílem je posílení ochrany soukromí, a to zejména u aplikací, které mají právě přístup k databázím kontaktů uživatelů. 

App Store: Apple přichází s radikálním řešením

Jak uvedli kolegové ze zahraničního serveru MacRumors, již v minulosti se stávalo, že při souhlasu s různými přístupy mohly aplikace získávat data o uživateli, které byla následně přeprodána třetím stranám. Nejedná se samozřejmě o nic příjemného, proto Apple zakročil. 

Nyní, podobně rizikové aplikace, budou z App Storu odstraněny, nebo minimálně zablokovány. Sám Apple o sobě tvrdí, že mu na bezpečnosti uživatelů záleží. Tímto krokem to jen potvrzuje, doufejme. 

Nově tak aplikace nebudou moci získat seznam kontaktů uživatele, který by následně mohl být zneužit na úkor uživatelovo soukromí. Pokud si i tak nejste jisti, zda aplikace i po aktualizaci získávají vaše informace, přejděte do Nastavení > Ochrana osobních údajů > Kontakty a vypnout budoucí přístup ke kontaktním informacím pro aplikaci. 

Zdroj: 9to5mac.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Martin Graulich

14. 6. 2018, 8:03

Nezapomněl jsi ještě na jeden bod? Já v nastavení nemám “Ochrana osobních údajů” docela by takovou službu vypnul ale nevím kde.
Jinak užitečný článek

Zdeněk Koutský

VIP 14. 6. 2018, 11:35

Omlouvám se, mám iOS v angličtině a špatně jsem to napsal do češtiny. Jedná se o soukromí samozřejmě. Chybu opravím, děkuji :-)

Martin Graulich

14. 6. 2018, 15:36

To se ti hlavně omlouvám já. Mělo mě to napadnout :D

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat