reklama

Jak OnePlus rozčarovalo majitele starších přístrojů komentář

Jak OnePlus rozčarovalo majitele starších přístrojů [komentář]
2018-05-23T13:06:47+02:00
• 23. 5. 2018
15

Společnost OnePlus v minulém týdnu oficiálně oznámila OnePlus 6. Samotné oznámení v ničem nepřekvapilo. O OnePlus 6 jsme měli velké množství náznaků a informací již před samotným uvedením a celá akce nám všechny náznaky v podstatě potvrdila. Překvapením tak pro mnohé bylo zřejmě jen představení OnePlus Bullets Wireless. V tomto článku se nechci ale věnovat samotnému představení, ale spíše osobnímu pocitu ze společnosti OnePlus.

OnePlus 6

Když jsem si na začátku letošního roku vybíral telefon, konečná volba padla na OnePlus 5T. Naskočil jsem tak na loď společnosti, která u svých prvních zařízení tvrdila, že se jedná o „zabijáky top modelů“. Od těchto silných slov již upustila, přesto si ale zachovává punc společnosti, která dokáže za přijatelnou cenu nabídnout přístroj se specifikacemi top modelů jiných společností. Samozřejmě, sledujeme i nějaké ústupky, jako například absence certifikace odolnosti proti vodě a prachu nebo stereo reproduktorů.

S tím ale zákazník při nákupu počítá. OnePlus se snaží na své zákazníky působit především jako otevřená společnost. Veškerá oznámení prezentuje na svých oficiálních fórech, kde mohou zákazníci vše komentovat. To se mi zamlouvalo především v okamžiku, kdy se člověk seznamoval s Oxygen OS.

Je ale zřejmé, že si touto politikou čínská společnost zadělává na problémy v okamžiku, kdy jsou zákazníci nespokojení. Nejvíce jsem si rozčarování řady uživatelů všimnul v posledních dvou týdnech. Google totiž na své konferenci I/O oznámil, že OnePlus je jednou ze společností, která nabídne možnost zapojení se do Beta programu pro nové verze operačního systému Android.

Project Treble u starších modelů chybí, ale…

Jakmile Google vydal prohlášení, na fórech OnePlus se vytvořilo velké množství vláken, kde se uživatelé ptali, jestli se budou moci zapojit s přístroji OnePlus 5 a 5T. Bohužel se tak nestalo. Do vyzkoušení Android P Beta se budou moci zapojit pouze uživatelé OnePlus 6.

A v tomto okamžiku začala lavina nespokojených uživatelů s modely OnePlus 5 a 5T. Důvod absence vyzkoušení beta verze Androidu P pro starší modely je prostý – ani jeden ze zmiňovaných modelů nepodporuje Project Treble. Na trh obě zařízení přišla s Android 7. Project Treble byl oznámen až od další verze operačního systému.

Když jsem pořizoval OnePlus 5T, tak jsem s touto nevýhodou počítal. Ostré reakce od uživatelů si OnePlus užilo už v době představení OnePlus 5T. Již tehdy byla totiž k dispozici konečná verze Androidu Oreo a Project Treble tak mohl být pro tento model klidně implementován.

Společnost ale zvolila cestu, která byla mnohem snazší. A po uvedení tohoto zařízení na trh rovněž oznámila, že skrze OTA aktualizaci se rozhodně Projectu Treble uživatelé nedočkají. Je to logické, protože OnePlus nechce podstoupit riziko toho, že se během aktualizace něco pokazí. A potenciální spuštění Projectu Treble toto riziko rozhodně zvyšuje.

Na začátku dubna se nicméně vývojářům podařilo neoficiálně implementovat Project Treble pro oba starší modely (OnePlus 5 a OnePlus 5T). XDA zveřejnili na začátku dubna článek, kde celý postup okomentovali. Co je však důležitější – podotýkají, že pro uživatele se nejedná o tak důležitou změnu.

Project Treble totiž umožňuje zrychlení aktualizací přímo od Googlu až do vašeho telefonu. Výhodou zařízení OnePlus je ale bohatá podpora komunitních ROM. V okamžiku, kdy OnePlus přestane vydávat aktualizace pro starší modely, není zase takovou komplikací přejít na nějakou komunitní ROM.

Samozřejmě, tato možnost není pro všechny. Běžný uživatel se do těchto pokusů asi pouštět nebude. Otázkou ale je, jestli běžný uživatel vůbec řeší, jakou verzi operačního systému a bezpečnostních aktualizací ve svém telefonu má.

Jak se zachová nyní OnePlus ke starším modelům?

Dost otázníků ale vyvolává samotná společnost. Ta ve svých vyjádřeních říká, že do konce roku představí pro uživatele OnePlus 5/5T něco pěkného. A toto vyjádření se pojí k oznámení možností zapojení se do Android P Beta programu pro OnePlus 6.

Dočkají se uživatelé oficiálně Projectu Treble? Změní tak čínská společnost své odmítavé stanovisko? To samozřejmě nevíme. OnePlus se nicméně pochlubila, že navázala velmi úzkou spolupráci s Googlem. Otázkou ale opět je, co si pod těmito vyjádřeními máme představit.

Osobně zastávám názor, že OnePlus do starších modelů Project Treble nezahrne. Jednak si myslím, že nebude chtít podstupovat riziko, které by OTA aktualizací vznikalo, a jednak si myslím, že si společnost chce nechat určitou výhodu pro nejnovější model OnePlus 6.

Nabízí se mi tak asi pouhé dvě varianty, co si OnePlus pro majitele modelů 5 a 5T chystá. První je, že do konce roku oznámí vlastní beta verzi Oxygen OS založenou na Androidu P, nebo dokonce již finální verzi Androidu P. Je zcela jisté, že aktualizaci na Android P oba modely dostanou. Proto by mi přišlo velmi zvláštní, že by právě na toto OnePlus uživatele lákalo.

Osobně by se mi zamlouvala jiná varianta – prodloužení oficiální podpory pro oba modely. To by rozhodně řadu uživatelů uspokojilo. A hlavně by to pomohlo zapomenout na kauzu ohledně absence Project Treble. Myslím, že by se jednalo o logický krok a jako majitele OnePlus 5T by mě to rozhodně potěšilo.

Má smysl přecházet z OnePlus 5/5T na OnePlus 6?

Poměrně jednoduchá otázka. Dle mého názoru ne. OnePlus 6 je totiž poměrně kontroverzní zařízení. Samozřejmě, přichází s vylepšeným hardwarem. Jenže OnePlus 5/5T pořád zvládá i ty nejnáročnější aplikace, tudíž toto asi uživatele k přechodu nepřiměje.

OnePlus 6 zároveň využívá výřez v displeji. Tématu ohledně výřezu v displeji se věnoval ve svém komentáři již náš šéfredaktor. A shoduji se s ním v tom, že výřez nechci. Osobně jsem si OnePlus 5T zvolil také z toho důvodu, že minimalizoval rámečky. Trend telefonů z loňského roku se mi zamlouval mnohem více. Zařízení působí symetricky.

OnePlus navíc u nového modelu upravil použité materiály. Přešel na skleněná záda. I to může být pro uživatele další problém. Sklo je náchylnější k poškození. Modelu ale rozhodně nepomáhá, že se zvýšila cena.

Nechápejte mě špatně, OnePlus 6 se mi líbí. Rozhodně se jedná o zajímavé zařízení, které využívá trendů těch hlavních přístrojů v roce 2018. Cenovka je pořád velmi příznivá a hardwarové specifikace jsou opět na papíře skvělé.

Pro majitele OnePlus 5 nebo 5T ale nevidím moc důvodů, proč přecházet. A absence beta programu Android P rozhodně není tím pomyslným jazýčkem na vahách. Uvidíme, jak se k majitelům starších zařízení čínská společnost zachová. Osobně jsem velmi zvědavý na to, co si OnePlus pro tyto uživatele chystá.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Hmmm. Myslím si, že zde dochází k výraznému přeceňování uživatelů. Bavíme se tu o 0,5% nespokojených? „…spousta vláken“… Kolik procent uživatelů si myslíte, že vůbec chápe o čem je řeč ? Vidím kolem sebe naprosto drtivou většinu lidí se smartfony, kteří ani nevědí co je LTE a jak se vlastně liší od 4G…. Švagrová už s druhým ajfonem v pořadí ani nemá data a neví o tom, že si může stáhnout aplikace – natož je používat. Ale s tím předchozím byla spokojena, tak do toho šla znovu….Drtivá většina lidí vybírá telefon na základě předchozí zkušenosti či rady prodejechtivého prodejce (operátora). Takže mě tyhle úvahy přijdou kulantně řečeno celkem srandovní

Jiří Smrž

24. 5. 2018, 7:58

Dobrý den,
máte pravdu, že běžný uživatel tento rozdíl a problém neřeší. U OnePlus bych rozhodně komunitu nepodceňoval, protože právě její fungování je pro společnost jako takovou nesmírně důležité. To mimo jiné potvrzují i čísla přímo od OnePlus:

https://www.oneplus.com/uk/annual-report-2017

Navíc si troufám tvrdit, že skutečně běžný uživatel volí spíše známější značky, než že si zvolí zrovna OnePlus. Každopádně to je spíše můj odhad než statistika.

Honza Pospa

23. 5. 2018, 20:28

Tak já jsem třeba na OP 6 přešel z OP 5 a byl to rozhodně dobrý krok. Beta Androidu P mě nezajímá, výhod je zde rozhodně mnohem víc. A jakožto odpůrce notche nechápu autorův komentář k němu. Nikomu snad nemohlo uniknout, že notch lze u OP 6 skrýt. A to funguje parádně, takže displej je taky lepši, než u OP 5T

Jiří Smrž

23. 5. 2018, 21:59

Dobrý den, děkuji za komentář. Určitě nechci zpochybňovat volbu přechodu na OP6. Sám zmiňuji, že se jedná opět o dobrý přístroj.

Co se týká notche, tak ano, dá se skrýt a za tuto softwarovou volbu OP chválím. Co mě ale například mrzí, je to, že v tomto případě nevyslechla společnost komunitu.

Notch sice jde softwarově „vypnout“, pořád se ale jedná o zcela zbytečnou vlastnost, kterou společnosti kopírují Apple. Ten má narozdíl od většiny jiných společností pro notch nějaké smysluplné odůvodnění.

Samotný displej by měl být po stránce specifikací u OP 5T a OP6 téměř identický.

Honza Pospa

23. 5. 2018, 22:21

Nevím jestli je v zájmu komunity, aby byl u OnePlus 6 Full screen displej, který by zvedl cenu telefonu klidně i o stovky euro. Toho se určitě dočkáme v budoucnu, až bude běžná technologie s kamerou pod displejem. A ve velikosti displeje je rozdíl téměř 0.3 palce, což bych nenazval jako téměř totožné displeje. Ale možná to je mnou, že chci mít co největší displej :) A taky bych neřekl, že notchem kopírují Apple, když Apple vlastně tím vlastně sám kopíroval jiné výrobce. Nicméně prošlápl tím cestu a ukázal ostatním výrobcům, že je možné dělat vlajkové lodě s notchem. A ti zase ukázali, že to jde dělat lépe, jako třeba menší notch, s Amoled displejem, kde je možnost jej skrýt. Každopádně abych ještě dodal svůj názor po necelém dní používání, jsem z telefonu opravdu nadšen a jediné, co mi zatím vadí a doufám že se změní do budoucna, je absence poměru stran fotek 16:9 v nativní aplikaci fotoaparátu.

Karel Straka

23. 5. 2018, 20:24

Po 1+3 a aktuálně 1+5 si pořídím i 1+6. Líbí se mi jejich strategie, kde získám super mašinu za akceptovatelnou cenu a i když pětka nemá sebemenší problém, tak do šestky půjdu. Vyhovuje mi i OxygenOS, kde využívám betu a těší mě, že i můj názor může ovlivnit finální verzi systému. Nevím jak funguje beta testování u jiných výrobců, ale pochybuji, že něco takového jinde funguje.
Opravdu vážně uvažuji o Mi Mix 2S, ale MIUI je asi hlavní důvod, proč zůstanu u 1+. A to mám opravdu dost zařízení od Xiaomi a vím, že umí dělat dobré a kvalitní věci.

Jiří Smrž

23. 5. 2018, 22:02

Dobrý den, děkuji za komentář. Podobné dilema jsem také při výběru telefonu řešil a volba padla právě na OnePlus, protože Oxygen OS je pouze drobně vylepšený Android od Googlu.

MIUI už je do systému velký zásah, a upřímně se mi ani nechtělo moc zvykat na jiná nastavení a uspořádání prvků systému. :-)

Jiří Peterka

23. 5. 2018, 18:49

Nemluvě o vlně nespokojených vlastníků Oneplus 3/3T, kteří poslední stabilní aktualizaci dostali v prosinci a mají slíbeno už jen 8.1 v půlce roku… Osobně taky nevidím důvod přechodu na jinak skvělý OP6. Brzy navíc kartami zamíchá Xiaomi Mi8 a Vivo Apex…

Jiří Peterka

23. 5. 2018, 18:56

…jinak ale souhlasím s panem Šraierem, nespokojenost plyne ze zvyku na nadstandard v momentě, kdy skončí deklarovaná doba podpory.

Jiří Smrž

23. 5. 2018, 22:05

Dobrý den, děkuji za komentář. Ano, i těchto reakcí jsem si všimnul.

Upřímně rychlost aktualizací není u OnePlus nejrychlejší (oproti ostatním společnostem je to pořád nadstandard).

V tomto ale vítám alespoň možnost zapojení se do beta programu pro Oxygen OS, kde verze jsou rychlejší. Člověk na druhou stranu musí počítat i s nějakými chybami, které se odstraní až ve finální verzi.

Petr Šraier

23. 5. 2018, 18:45

No s autorem moc nesouhlasím, mně tedy přijde, že se firma o svoje starší modely stará až nadstandardně. Na One Plus 3t už mi přišlo tolik updatû že je ani nepočítám…. Android mám 8.0… Samozřejmě pokud se jedná o takovou zásadní změnu, může tam být technický problém. Ale na druhou stranu takový update nikdo dopředu nesliboval.

Jiří Smrž

23. 5. 2018, 21:47

Dobrý den, děkuji za komentář. Já netvrdím, že se o starší modely nestará dobře. Spíše narážím v článku na ostřejší reakce zákazníků poté, co došlo k oznámení podpory Android P Beta od Googlu. Za absenci Projectu Treble u OnePlus 5T je společnost kritizována v podstatě od oznámení. A bohužel dalo se to čekat. Právě i třeba díky otevřené politice, kterou OnePlus pro svá oznámení používá.

Daniel Matocha

23. 5. 2018, 16:29

Pokud vím, tak všechny 3 barevné varianty OnePlus 6 mají skleněná záda, ten s různou úpravou a barvou.

Ivan Šuhajda

23. 5. 2018, 17:07

že jo

Jiří Smrž

23. 5. 2018, 17:27

Mockrát děkuji za připomínku. Trochu jsem se zamotal u specifikací. Větu jsme upravili.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat