ČTÚ: „Na trhu přístupu k mobilním službám neprobíhá efektivní hospodářská soutěž“

ČTÚ: „Na trhu přístupu k mobilním službám neprobíhá efektivní hospodářská soutěž“
2017-08-17T13:07:49+02:00
• 17. 8. 2017

Již delší dobu se mluví o stagnaci českého trhu s mobilními tarify. Dočkali jsme se také politické aktivity, která má vést ke zlepšení současného stavu, hlavně s ohledem na snížení cen nebo zvýšení nabízených služeb.

čtú

Operátoři budou pod drobnohledem ÚOHS

Dnes ČTÚ zveřejnil tiskovou zprávu, v které uvádí, že byla splněna tři kritéria pro možnou budoucí regulaci trhu. To by mohlo vést ke snižování cen, což by se mělo dotknout mobilních datových tarifů.

Dosavadní závěry testu ukazují na kumulativní splnění všech tří kritérií, když účinnějšímu rozvoji konkurenčního prostředí brání tržní problémy především v segmentu rezidentních zákazníků (domácnosti). Na základě toho ČTÚ dospěl k závěru, že velkoobchodní trh je vhodným pro regulaci ex ante, a proto jej navrhuje zařadit do seznamu relevantních trhů.

V tuto chvíli byla odstartována veřejná konzultace, kde se může kdokoliv vyjádřit k závěrům, kterým došel ČTÚ. Připomínky lze uplatnit po dobu jednoho měsíce od zveřejnění výzvy – tu najdete na oficiálních stránkách úřadu. Ke vzniklé situaci se již vyjádřil Vodafone.

„ČTÚ v roce 2016 zveřejnil analýzu trhu č. 8 – přístup a původ volání (originace) ve veřejných mobilních sítích, ve které dospěl k závěru, že žádné ze tří kritérií požadovaných pro zahájení regulace trhu nebylo splněno. Nyní ČTÚ přichází s odlišnou analýzou, se kterou se nejdříve musíme seznámit. Na připomínky máme měsíc. Samozřejmě nás bude zajímat, jak regulátor v analýze zohlednil bezprecedentní sdílení sítí mezi společnostmi O2/CETIN a T-Mobile, které je kritickým problémem českého trhu, a které již šetří Evropská komise, a k jakým zásadním změnám od předchozí analýzy na Českém trhu podle ČTÚ došlo.“

Jiří Grund z Asociace provozovatelů mobilních sítí komentuje vzniklou situaci následovně:

„Již delší dobu upozorňujeme ČTÚ na pokřivení trhu vlivem tzv. šedých operátorů. Vítáme, že se regulátor ve své zprávě začíná tímto fenoménem vážně zabývat. Zároveň věříme, že se nejedná pouze o laciné gesto na základě trvajícího politického tlaku na náš sektor.“

Ačkoliv celá situace vypadá nadějně pro koncového zákazníka, tak nelze očekávat, že se dočkáme nějakého zásahu ze strany úřadu v dohledné době. Po ukončení veřejné konzultace dojde ke zpracování připomínek a následně může vzniknout analýza trhu. Až pak na základě výsledků se dozvíme, jestli dojde k regulaci trhu.

Pakliže k ní dojde, může úřad přímo ovlivnit velkoobchodní ceny. To by mělo dopad zejména na virtuální operátory, kteří by mohli lépe konkurovat těm běžným. Navíc by se tak asi vytvořila lepší příležitost pro vstup nových hráčů na trh.

Bohužel nelze předvídat, kdy se dočkáme jakýchkoliv výsledků. Může se jednat o měsíce nebo i roky.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat