Novinky v Androidu O – 1. díl

Novinky v Androidu O – 1. díl
2017-08-23T07:36:02+02:00
• 21. 3. 2017

Z nenadání jsme se dočkali představení Androidu O Developer Preview. V tuto chvíli bude systém dostupný jen pro vývojáře, respektive ty, co si nainstalují tuto první verzi na své zařízení manuálním způsobem. Konkrétně tak budou moci učinit majitelé zařízení Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel a Pixel XL.

Ačkoliv systém nenabízí viditelné novinky pro běžné uživatele, skrývá spoustu nových možností pro samotné vývojáře aplikací. Bude tedy záležet jen na nich, jestli vše využijí a jestli zakomponují nové funkce do svých aplikací.

Notifikační kanály

Hlavní novinka pro notifikace jsou samotné kanály. Vývojáři budou moci kategorizovat upozornění svých aplikací do jednotlivých skupin. U každé budete moci zapnout nebo vypnout upozorňování.

Pokud tedy aplikace bude třídit například upozornění do pěti kanálů a vám se budou hodit jen dva z nich, ostatní budete moci ztišit, aby vás nerušili. Do této chvíle museli vývojáři řešit tento způsob po svém, což vedlo k různým typům uzpůsobení. Nyní dostávají způsob systémového řešení.

Fonty

Aplikace se nově nebudou muset spoléhat na fonty přímo v zařízeních. Přímo budou moci obsahovat své vlastní. Kromě využití vlastních fontů budou moci vývojáři určit styl, tloušťku a podobně. Jedná se o volitelnou možnost a bude jen na tvůrcích, jestli se rozhodnou pro implementaci lepšího fontu, než co je obsažen přímo v Androidu.

Adaptivní ikony

Prozatím Google neměl nějak velké možnosti v oblasti ikon, ale například při uvedení nových smartphonů Pixel představil kruhové. Novinka v podobě adaptivních ikon přináší podporu pro oba typy, přičemž každý z nich může být určen pro jiné typy zařízení. Mimo to přibyla podpora pro efekty, takže po stisknutí nebo změně může ikona vykonat nějakou animaci.

Odkaz na Animaci 1, Animaci 2, Animaci 3

Podpora navigačních kláves

Ačkoliv na mobilních telefonech nenajdeme běžné navigační klávesy jako šipky, Android O právě získává podporu těchto prvků. Hlavním důvodem jsou zřejmě přídavné klávesnice v podobě příslušenství a také možná kvůli zařízením jako Chromebooky. Budeme tak moci využívat navigační šipky a také klávesu TAB.

Nastavení prošlo změnou

Mezi viditelnými grafickými novinkami nalezneme i přepracované nastavení. Jde vidět, že v Googlu opět řádili a graficky zjednodušili designovou stránku.

Android 7.1 vs Android O

Notifikační lišta

Další grafické hrátky se odehrály i v notifikační liště. Je vidět, že došlo na menší přeuspořádání, zejména v horní části. Nově se stále zobrazuje při rozbalení stav baterie i síla signálu. Došlo i na změnu funkci u jednotlivých dlaždic. Horní část zapne nebo vypne konkrétní funkci, přičemž spodní nabídne dodatečné možnosti.

Android 7.1 vs Android O

Zdroj: androidpolice.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat