Domů » Články »
Po delší době nám do redakce zamířil chytrý telefon z dílny velmi známé společnosti Motorola. Ačkoliv je pravda, že ta nyní spadá pod Lenovo, které ji koupilo. Jedná se o velmi zajímavý top model vyšší cenové kategorie s názvem Moto Force X. Dle specifikací se máme na co těšit. V recenzi si ukážeme, co mi na telefonu vadí, jaké vlastnosti jsou naopak dobré a proč by si měl zasloužit místo mezi těmi nejlepšími na trhu.
Už samotná okrasná krabička s velkým nápisem napovídá, že se jedná o speciální edici, u níž je nutno počítat s velkou kvalitou. Obsah pak nezklame, tedy až na jednu drobnost. V krabici tak najdeme příručky, špendlík pro vysunutí šuplíčku, do něhož lze vložit SIM kartu a microSD kartu a nakonec adaptér pro nabíjení. Zde jsem byl zklamán, jelikož je USB kabel napevno přidělán k adaptéru a nelze je od sebe oddělit.
Design a konstrukce
Design a konstrukce je u telefonu velmi důležitá, jelikož od pohledu se uživatel rozhodne, zda telefon chce, či nikoliv. Mnoho vlastníků mobilních zařízení říká, že najít dnes originální a unikátní telefon, se systémem Android, je těžké. Na druhou stranu se různí výrobci snaží vybočit a ukázat své nápady či koncepty světu. Osobně si myslím, že Motorola šla vždy svou vlastní cestou.
Moto Force X vzhledem působí od prvního pohledu mohutně a výkonně. V tom se první pohled neplete a postupně si ukážeme proč. Na přední straně najdeme IPS panel s úhlopříčkou 5,4 palce a rozlišením QHD. Prakticky tak není možné vidět pixely ani z velmi blízké vzdálenosti. Okolo displeje se nachází poměrně dost prostoru, což je možná škoda.
Horní a spodní část by mohly být totiž o kousek menší, díky čemuž by se telefon opět držel o trochu lépe. Nad displejem je umístěn blesk, senzory přiblížení a světelnosti, reproduktor a přední 5MPx kamera, jejíž kvalita je postačující pro zachycení selfie fotografií.
Spodní část disponuje poměrně zajímavými menšími podlouhlými otvory. Můžeme si myslet, že se jedná o stereo reproduktor, avšak dva reproduktory vedle sebe by neměly příliš velký smysl. Jeden je totiž dostatečně silný a kvalitou dostačuje. Druhý, ten nalevo, slouží jako doplnění prostoru a místo, kde najdeme další mikrofon.
Boky jsou tvořeny kovovými rámečky, tudíž při pádu se nemusíte bát o prohnutí nebo větší poškození. Na horní straně nalezneme šuplík, 3,5mm jack port pro připojení sluchátek a boky v sobě mají namontována hardwarová tlačítka. Nutno dodat, že jsou též z kovu a pevně zasazena do konstrukce, nehýbají se a jistě se vám po krátkém čase nerozbijí. Spodní strana už jen disponuje microUSB portem pro připojení USB kabelu k adaptéru a elektrické síti, nebo počítači pro přenos dat například.
Záda jsou potažena látkou, pod níž najdeme přímo kovovou konstrukci. Na vrchní části je umístěna vyvýšená kovová destička s logem výrobce místo čtečky otisku prstů, duální přisvětlovací diodou a velmi kvalitním 21MPx snímačem. To je v podstatě vše a mohu říci, že jsem byl elegancí telefonu unesen. Nejedná se totiž o kdejaký výrobek, ale prvotřídně zpracovaný chytrý telefon. Nevšiml jsem si žádné vady, jež by vadila při manipulace nebo způsobila problém.
Celkově hodnotím design jako excelentní a nemám k ní prakticky žádné výtky. Výrobce prostě a jednoduše vytvořil velmi kvalitní telefon, s nímž by se neměl bát vystoupit kdejaký konkurent.
Hardware a výkon
U telefonu za více než 15 tisíc tisíc korun byste očekávali výkon, jenž zaručí spuštění jakékoliv aplikace a plynulé hraní jakékoliv hry. Na jednu stranu, specifikace říkají, že v telefonu tepe Snapdragon 810. Ten je taktován na čtyřech jádrech na 2 GHz a na dalších čtyřech na 1,5 GHz. Model 810 je pak též znám přehříváním u značné části telefonů, v nichž je nasazen, což rozhodně není dobré jak pro uživatele, tak výrobce.
Naštěstí si s tím vývojáři dali práci a na zádech občas cítíte jen lehké zvýšení teploty, ale rozhodně nic extrémního, jak je u jiných telefonů zvykem. Po boku výkonného SoC je i 3GB operační paměť a 32 či 64 GB interní úložiště. To lze samozřejmě rozšířit o dalších až 256 GB. Ačkoliv se telefon z prvního pohledu zdá mohutný, váží pouze 169 gramů, což není mnoho na tak vybavené zařízení. Nakonec ještě mohu zmínit baterii o kapacitě 3760 mAh.
Všeho tedy má uživatel dostatek a prakticky ani zde nemám výtku. Jakoukoli aplikaci jsem spustil a hry plynule hrál. Mohu tak dělit plný pomyslný počet hvězdiček.
Specifikace Lenovo Moto Force X
- displej – 5,4 palců, IPS, QHD rozlišení (1440 x 2560 pixelů)
- operační systém – Android 6.0.1 Marshmallow (s úpravami a aplikacemi od operátora)
- procesor – Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810, 2 GHz, osm jader, grafický čip Adreno 430
- paměť / úložiště – 3 GB / 32 (i 64) GB
- baterie – 3760 mAh
- rozměry / váha – 149.8 x 78 x 9.2 mm / 169 gramů
- fotoaparát – 21 MPx + přisvětlovací dioda, autofokus, přední 5MPx fotoaparát + přisvětlovací dioda
- konektivita – Bluetooth 4.1, GPS, micro USB, 3,5mm audio jack, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), GPS, 3G, LTE (700, 900, 800, 850, 1700, 1800, 1900, 2100, 2300, 2600 MHz)
- další funkce – pohybový senzor, digitální kompas
Displej
Jak byste mohli čekat u top modelu, na displeji se nešetřilo. Perfektní zobrazování barev, velké QHD rozlišení na 5,4palcovém zobrazovacím panelu je dokonalost a pozorovací úhly jsou bezchybné. Pokud vystavíte displej přímému slunečnímu svitu, jak tomu bylo v určitých dnech letošních prázdnin, můžete bez problému konzumovat obsah i na 70 % jasu. I zde tedy uživatel neostrouhá a dostává se mu nejvyšší kvality.
Software
Lenovo Moo Force X vám přijde se systémem Android Lollipop (5.x), což je poměrně stará verze Androidu. Nicméně po připojení se k síti, respektive internetu, přijde uživateli oznámení o aktualizaci na verzi 6.0 a poté na 6.0.1, což je téměř nejnovější verze zvaná Marshmallow. To jistě značnou část uživatelů potěší. Velmi jsem si prostředí oblíbil převážně proto, že výrobce neměl touhu cpát přehršel aplikací svých, ale dodal hlavně ty základní od Googlu. Samozřejmostí je pak téměř čistý Android, z čehož jsem byl nadšen o to více.
Výrobce toho moc neměnil. Musím však po chvíli některé naivní aplikace výrobce, jelikož s nimi spolupracuje můj chytrý náramek a pár dalších zřízení. Poprvé po dlouhé době jsem ak využil předinstalované aplikace a byl jsem spokojen. Co se uzamčené obrazovky týká, automatická detekce pohybu a manipulace způsobí, že se na displeji okamžitě objeví čas, datum a nepřečtené notifikace. To vše v černobílé variantě, ale to není vše.
Pokud na jednotlivá oznámení kliknete, otevře se na zamčené ploše speciální prostředí, kde se objeví obsah. U tweetu kupříkladu fotografie toho, kdo jej sdílel a obsah samotný. Je to velmi pohodlné a brzy si na to zvyknete. Potěší též přítomnost Google Now na levé obrazovce od hlavní plochy. Podobnou funkcionalitu můžeme vidět u HTC s Blinkfeed.
Celkově je systém plynulý, neseká se a zaplnění operační paměti prakticky není možné, i když se budete velmi snažit. Uživatelé různých výrobců se svými nástavbami by si s tímto telefonem konečně mohli zvyknout na čistý Android a jeho nesporné výhody. Též se plánují aktualizace, takže podpora je na nějaký čas zaručena.
Fotoaparát
Na kvalitu fotografií si takřka nemohu stěžovat. Podání barev je věrné, přepálené fotografie nejsou běžným úkazem a s ostrostí či kvalitou detailů též není problém. Možná bych jen trochu mohl poškodit samotnou aplikaci, s níž si výrobce pohrál až přes příliš. Například automatické ostření není vždy 100% a po kliknutí na obrazovku je automaticky vytvořen snímek. Na druhou stranu focení je velmi rychlé, což je při určitých momentech zapotřebí.
Fotografie pořízené telefonem Lenovo Moto Force X
Baterie
Nyní se dostáváme možná k nejožehavější kapitole celé dnešní recenze. Jde o to, že výrobci velmi často upřednostňují jiné části telefonu, před výdrží baterie na jedno nabití. Tento neduh se vyskytuje u značné části telefonů na trhu, a to nejen na tom našem. Velká kapacita baterie sice ještě nezaručuje dlouhou výdrž, ale prozatím se u většiny zařízení prokázal opak, naštěstí.
Model Moto Force X vlastní neodnímatelnou baterii o kapacitě 3760 mAh. Dnešní top modely se k tomto číslo též přibližují, ale jsou o několik tisíc korun dražší. Zde tedy dnes recenzovaný model opět získává výhodu. Pokud se však ptáte, za jak dlouho se vybije baterie při běžném používání, pak mou odpovědí je: tři dny. Záleží, co považujete jako běžné používání – prohlížení internetu, občasné hraní her nebo kontrola e-mailu.
Náročné vzhledem k tomu, že Moto Force X je připraven i na náročnější zacházení, pak 1,5 až 2 dny jsou určitým standardem. Nabíjení též netrvá příliš dlouho, přibližně okolo hodiny a půl, pokud budete nabíjet z pár procent. Z úplného vybití se pak nabíjení lehce protáhne, ale nejedná se o extrémní rozdíl, jako u jiných telefonů.
Shrnutí a závěr
Už samotný nadpis recenze hovoří sám za sebe. Z telefonu jsem byl velmi nadšen a existují prakticky jen dvě vlastnosti, jež by mě odradily od koupě modelu Moto Force X. Zaprvé je to trochu vyšší cena, což pro mě jakožto momentálního studenta je prioritou. Zadruhé pak chybějící čtečka otisku prstů, na niž jsem si natolik zvykl, že nemám v plánu si pořídit telefon, který jí nebude disponovat.
V ostatních ohledech, ať už se jedná o obrovský výkon na spuštění jakékoli aplikaci, bezvadný displej s QHD rozlišením nebo obrovskou baterkou s velmi velkou výdrží na jedno nabití, jsem byl absolutně spokojen. To nemluvím ani o téměř čistém Android Marshmallow, velmi pěkně zpracovaných notifikacích na uzamčené ploše, a nakonec v neposlední řadě o perfektním zpracování a krásném originálním designu.
Pokud tedy hledáte něco neotřelého, nemáte hluboko do kapsy a chcete čistý Android s nadprůměrným fotoaparátem, pak Moto Force X je jasnou volbou. Vydrží jakoukoli zátěž a uspokojí i ty nejnáročnější uživatele ve všech možných ohledech. Za mě tedy telefon získává 5 hvězdiček z 5.
Za zapůjčení telefonu Lenovo Moto Force X děkuji společnosti T.S. Bohemia, kde si jej můžete zakoupit.
Domů » Články »
LG představilo top model V20
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

René Fírek
7. 9. 2016, 7:02Pavel Mareš
7. 9. 2016, 7:15Omlouvám se, ale bohužel z řady otazníků nevyčtu, co máte na mysli.