reklama

Na Harvardu našli způsob, jak vylepšit snímky mobilních fotoaparátů

Na Harvardu našli způsob, jak vylepšit snímky mobilních fotoaparátů
2016-06-10T09:55:06+02:00
• 10. 6. 2016

Ačkoliv jsou moderní telefony stále výkonnější, stále se v mnohém nemohou poměřovat se zařízeními specializovanými na konkrétní oblast. Jednou z takových oblastí je fotoaparát. Výrobci se sice stále zdokonalují, snímky pořízené mobilními přístroji však nedosahují kvalit digitálních zrcadlovek. Řešení tohoto nedostatku se pokusili odstranit ve výzkumném centru na Harvardské univerzitě.

Zásadním rozdílem mezi mobilním fotoaparátem a digitální zrcadlovkou spočívá v samotné optice. Schéma jednooké zrcadlovky můžete vidět na obrázku níže (detailní popis na Wikipedia). Z tohoto schématu je více než patrné, že pro tvorbu skutečně ostrých a kvalitních snímků musíte vybavit zařízení (SLR – zrcadlovku) několika skly, pomocí kterých se usměrňuje světlo. To ale u mobilního telefonu není, vzhledem k jeho kompaktnosti, možné.

SLR_cross_section

Schéma zrcadlovky, zdroj: Wikipedia

V Harvardu proto nalezli vědci řešení, které tato potřebná skla dokáže nahradit. Jedná se o křemennou destičku, která je vyplněna strukturou oxidu titaničitého, pomocí které se směřuje světlo na snímač fotoaparátu. Výhodou této technologie je nejenom to, že je možné ji využít v mobilních telefonech, ale zároveň dokáže konkurovat některým čočkám, které naleznete u dnešních fotoaparátů dostupných na pultech obchodů.

1 2

Nové řešení, zdroj: Science Magazine

Oproti tradičním technologiím je tato nová také mnohem dostupnější. Při výrobě totiž není nutné vynakládat takové úsilí jako při výrobě tradičních skel do fotoaparátu. Není například nutné zabývat se složitým procesem čištění skla. Novinku je také možné vyrábět v některých továrnách, kde se v současnosti vyrábějí polovodiče.

Jak to ale bývá, tak i tato technologie má, alespoň prozatím, své jedno velké ale. Podle dostupných informací byla novinka testována pouze se světlem se specifickou barevnou škálou. Aby bylo možné technologii nasadit do ostrého provozu, bude třeba, aby pracovala s mnohem širším barevným spektrem. I tak se ale jedná o poměrně významný průlom a úspěch v této oblasti. Je tedy více než pravděpodobné, že výzkum této nové technologie bude i nadále pokračovat.

Zdroj: engadget.com

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim