reklama

iPad Pro a Apple Pencil – skvělá dvojice, má však využití? recenze

iPad Pro a Apple Pencil – skvělá dvojice, má však využití? [recenze]
2016-04-11T11:50:00+02:00
• 11. 4. 2016

Apple po delší době opět přišel s novou velikostí tabletu iPad. Zatímco před několika lety jsme se dočkali menšího iPadu mini, nyní naopak přichází větší kousek s úhlopříčkou 12,9 palce. Jmenuje se iPad Pro, je opravdu velký a již se nemá jednat jen o zařízení na konzumaci obsahu, jak to u tabletů bývá zvykem. Je v tom ale vůbec dobrý?

titulka

K čemu takto velký displej?

Začneme asi největší novinkou, kterou tento iPad nabízí. Tou je pravděpodobně jeho displej. Je totiž opravdu velký, nabízí úhlopříčku 12,9 palce. To je již zcela srovnatelné s mnoha notebooky, které nabízejí 13 palců. Jenže tablet není notebook, ačkoli se o to Apple snaží. Dříve byl iPad synonymem pro konzumaci obsahu. Kdysi dávno ho také Steve Jobs představil jako prostředník mezi telefonem a notebookem.

Dnes se to ale nejen společnost z Cupertina snaží změnit a udělat z tabletů pracovní nástroj. Microsoftu se to docela daří, má na trhu již čtvrtou generaci zařízení Surface. Jenže rozdíl mezi zmíněným zařízením a dnes recenzovaným modelem je propastný, a to hlavně v části softwarové. Zatímco Surface nabízí plnohodnotný stolní systém Windows, iPad Pro disponuje jen mobilním systém iOS. Takže první tablet může bez problémů sloužit jako počítač, druhý jen stěží. O části softwarové bude řeč ještě později.

WP_20151215_14_48_35_Pro

Co se týče tedy samotné velikosti iPadu Pro, tak na běžnou konzumaci obsahu, pro kterou byl vytvořen, je moc velký. Konzumací obsahu mám na mysli čtení knížek, prohlížení internetu a třeba koukání na videa. Na poslední zmíněnou činnost by nemusel být špatný, bohužel má displej s poměrem stran 4:3, a pokud spustíte běžné širokoúhlá videa, černé pruhy nahoře a dole budou zkrátka znatelné. Doma v pohodlí by šlo ještě mluvit o jisté pohodlnosti, jenže na cestách je to již opravdu špatné. Nejedná se tedy o zařízení, které běžně vytáhnete třeba v autobuse při cestě do práce.

Na co naopak se nový iPad Pro hodí a na co byl také stvořen, je práce se stylusem Apple Pencil. Tedy konkrétně mám na mysli na malování, designování a editaci v různých grafických programech. To se dělá na velké ploše opravdu pohodlně. Vyžaduje to však určité předpoklady, abyste uměli kreslit, a tak.

Zkoušel jsem si na něm také dělat poznámky ve škole, matematika se na něm zapisuje vskutku pohodlně. Jenže ve výsledku bych stejně radši sáhl po klasickém sešitu. Zkrátka, pro běžného uživatele je to tak trochu zbytečně velké zařízení.

Design stále stejný

Apple iPad Pro vypadá na první pohled opravdu téměř identicky jako ostatní předchozí generace. A to je podle mě dost škoda. Tento design totiž přinesl iPad mini již v roce 2012 a setkáváme se s ním u tabletů od Applu dodnes. Rozhodně by již zasloužil obměnit, protože pokud vedle sebe položíme nový iPad a nový iPhone, tak k sobě již tolik neladí. Naopak starší iPhony řady 5 a dnes recenzované zařízení tvoří designem vcelku jednotné dílo. Zpracování je však stále velmi kvalitní, použitými materiály je na čelní straně jak jinak než sklo a záda spolu s boky jsou tvořena z hliníku. Bohužel, ten je velmi náchylný k poškrábání.

IMG_5484 IMG_5502

Tablet jako takový je tenký, konkrétně 6,9 mm. Co mě však nepotěšilo, je jeho hmotnost. Ta činí 713 gramů u základního modelu, u verze Cellular je to o deset gramů více. A to je docela dost, menší bratříček totiž váží pouhých 437 gramů. Ono pokud budete tento velký iPad držet v obou rukou, tak to není nic hrozného, ale v jedné ruce jeho váhu po chvilce ucítíte.

Zcela nové jsou však reproduktory. Ty jsou rovnou čtyři a jsou rozmístěny dva na spodní a dva na horní straně vždy na krajích. Toto umístění je vcelku chytré, protože pokud chytnete tablet do rukou, většinou si sice zakryjete dva repráčky, další dva ale dále skvěle hrají. Zvukový výstup je vskutku impozantní a není mu co vytknout. Lepší reproduktory jsem v mobilním zařízení ještě neslyšel, zvládají dobře i basy.

IMG_5519 IMG_5507

Apple Pencil

Velkou novinkou a velmi diskutovanou novinkou je stylus Apple Pencil. Ačkoli si možná tento kus příslušenství snaží hrát na něco víc, je to prostě jen obyčejný stylus. Téměř stejný jsme viděli již několik let zpátky u řady Galaxy Note u Samsungu a u mnoha dalších produktů. Ve srovnání se stylusy u řady Note je však o trochu lepší a to především co se konstrukce a přesnosti týče. Jablečný stylus je totiž větší masivnější a velmi pohodlně se s ním pracuje.

Samozřejmostí je pak detekce, jakou silou na displej působíte a výhodou u Apple Pencil je také detekování náklonu. Díky tomu lze tužkou i šrafovat. Velmi dobrá je i odezva, ačkoli úplně okamžitá při rychlém psaní stále není. Při kreslení si můžete také položit ruku na displej, nebude ji to snímat.

Aplikací, které umí využít Apple Pencil, je dnes již dostatek. Pro psaní poznámek jsem si nejvíce oblíbil Pencilmate, která podporuje synchronizaci s Everenote. Dále nesmím zapomenout zmínit Paper a Photoshop Sketch na malování. Druhá jmenovaná je o trochu víc profesionálnější, a pokud umíte kreslit, tak si s ní zvlášť vyhrajete. Pro malování návrhů dobře poslouží Concepts, a narazil jsem i na povedenou aplikaci sloužící k tvorbě animací.

IMG_9080

Stylus se mi také velmi dobře osvědčil pro ovládání systému. Nemusíte s ním totiž jen kreslit, ale lze jej využít i pro běžnou práci se systémem. Je však znát, že to není jeho primární účel. S Apple Pencil totiž nelze vytáhnout cokoliv z krajů zařízení, neotevřete tedy notifikační centrum, control center, a ani s ní nedáte dvě aplikace vedle sebe. Co mě také trochu zklamalo, je absence rozpoznávání psaného písma stylusem. Psát tak můžete pouze na klávesnici.

Pro komunikaci s iPadem slouží technologie Bluetooth. Pro spárování stačí stylus vložit do lighting portu tabletu. Tak lze navíc tužku i nabíjet, v balení je však i adaptér, díky kterému lze nabíjet pomocí kabelu ze zásuvky. Nabíjení je ale velmi rychlé, dobití zabere pár minut a samotná výdrž přesahuje deset hodin. Stav baterie můžete pozorovat ve widgetu v notifikační liště iPadu.

Vysoký výkon je spíš investice do budoucnosti

Displej, jak jsem již zmínil, má úhlopříčku 12,9 palce. Aby nedošlo ke snížení hustoty PPI, bylo zvýšeno rozlišení na 2732 x 2048. To tedy dosáhne na 264 PPI, stejně jako u menších 9,7palcových tabletů od Applu s Retinou. Zobrazovací panel má zároveň oproti starším produktům dvakrát rychlejší odezvu, a to i kvůli Apple Pencil.

Procesorem se stal čip Apple A9X. Vloni jsme sice u iPadu Air 2 viděli tříjádrový čip Apple A8X, tentokrát je novinka zase jen dvoujádrová. To ničemu nevadí, protože stále se jedná o dvakrát výkonnější čip než v předchozím případě. Čip je vyroben 16 nm technologií a taktovací frekvence činí od 2,16 GHz do 2,26 GHz. Při běžném používání je reakce systému vynikající a s rychlostí opravdu není nejmenší problém. Úložiště má kapacitu buď 32, 128 nebo 256 GB.

A9X-hero-01

Nový iPad Pro dostal do vínku opravdu velkou paměť RAM, a to rovnou celé 4 GB. To je opravdu netradiční pro společnost z Cupertina. Jak iPady, tak iPhony vždy dostávaly v porovnání s konkurencí většinou o polovinu menší operační paměť. Ještě před rokem měl top model iPhone 6 pouze 1 GB, zatímco Android telefony měly běžně 3 GB. Časy se ale mění a konečně jsme se dočkali navýšení. Navíc přechod na 64bitovou architekturu, která je potřebná pro osazení více než 3,25 GB RAM, nastal již v roce 2013 u iPhone 5s.

V praxi takto velká operační paměť pro iOS znamená, že skoro nikdy nebudete aplikace spouštět znova a budou neustále uloženy v operační paměti. Většina z nich je totiž přizpůsobena na mnohem menší kapacitu a vystačí si třeba s pár MB. Zde na iPadu Pro můžete mít na pozadí bez problémů i více náročných her zároveň. Čtyři gigabajty RAM jsou tak především určeny pro náročnější aplikace, které mají teprve vzniknout, a navíc je to dobrá rezerva do budoucnosti.

WP_20151215_14_46_56_Pro

Trochu zklamáním je pro mě integrace starší první generace čtečky otisky prstů TouchID. Za to nejnovější iPhone 6s dostal novou bleskurychlou druhou generaci TouchID. Novinkou je pak Smart Connector. Ten se nachází na levém boku zařízení a slouží k připojení klávesnice. Jeho výhodou je, že klávesnice je přes jak napájena, tak spárována.

Další konektivitu zajišťuje nový Lighting konektor, který poprvé podporuje USB 3.0. To si ale s dodávaným kabelem neužijete. K využití vyšší rychlosti je třeba zakoupit nový Lighting to USB-C kabel. Díky němu se bude zařízení v kombinaci s novým 29W adaptérem také mnohem rychleji nabíjet. Zatímco s dodávaným 12W adaptérem nabijete za dvacet minut pět procent, s novým dobijete procent čtrnáct. Výdrž baterie se pak pohybuje kolem osmi až deseti hodin.

Mobilní iOS

Operačním systémem je iOS. To je asi největší kámen úrazu, protože je to zkrátka systém původně navržený pro mobilní telefony a nedokáže nabídnout to samé, co třeba Windows. Přesto se Apple snažil a přinesl do systému několik novinek umožňující o trochu profesionálnější práci.

Nejprve bych tak trochu vytknul rozložení domovské stránky. Mezery mezi ikonkami jsou obrovské a rozhodně by se sem vešel další sloupec i řada. Celkově je většina prvků, na které lze kliknout, až příliš malá. Klávesnice byla přepracována, a to velmi chválím. Nabízí téměř stejné rozložení jako obyčejná klávesnice a třeba konečně není nutno pro napsání tečky překlikávat mezi další znaky. Potěší i horní řada kláves s písmeny s diakritikou.

3D632F4A-7B74-4535-B639-7077CC7B9149 33D82AAF-0F2E-4146-A873-3BD7D570FF63

Nový multitasking, kdy můžete používat dvě aplikace vedle sebe, byl představen již vloni v červnu spolu s iOS 9 a dostal ho již iPad Air 2. Nyní je již v obchodě AppStore docela dost zástupců, které toto zobrazení podporují. Můžete tak dát vedle sebe třeba prohlížeč a hned psát vedle poznámky je skvělé. Jak to funguje, se můžete podívat níže na našem videu. Jen je škoda, že nelze označit text/obrázek v jedné aplikaci a přetáhnout ho do druhé.

Pokud si pořídíte aplikaci duet, lze pak displej iPadu Pro využít jako externí monitor k počítači. To funguje opravdu velmi dobře a s takto velkým displejem to docela dává smysl.

Foťák jen tak do počtu

Fotoaparát je pak tak trochu zklamáním. Na jednu stranu se jedná o stejný čip, kterým byl vybaven třeba iPad Air 2, na druhou do kvalit iPhone 6s má daleko. Především mě nejvíce mrzí, že iPad Pro nedokáže natáčet video ve 4K rozlišení, což by se i vzhledem k vysokému rozlišení displeje hodilo. Navíc ve FullHD je možno točit maximálně jen při 30 snímcích za sekundu, přičemž těch 60 zvládal už iPhone 6. Zpomalené záběry jsou nahrávány v rozlišení 720 p při 120 snímcích za sekundu. Optická stabilizace také chybí.

Samotný fotoaparát má rozlišení 8 MPx a za dobrých světelných podmínek pořídí hezké fotky. Jakmile je ale trochu šero, jde kvalita dolů i kvůli špatné světelnosti ƒ/2,4. Zkrátka fotoaparát je někdy na úrovni tři roky starého iPhonu 5s.

D2B344B4-09CB-4B65-BE40-17CB6C6866A8 IMG_0015

CA82D209-C0F3-4A89-8512-99CDFA0EE6B9 IMG_0180

IMG_0192 IMG_0010

Další testovací snímky naleznete zde v galerii Google Fotky

Zhodnocení

Apple iPad Pro s úhlopříčkou 12,9 palců je rozporuplné zařízení. Jedná se o kvalitně zpracovaný tablet s vynikajícím hardwarem. Je však příliš velký na běžné každodenní používání a přenášení. Snaží se tak nahradit váš notebook. To mu moc nejde, protože je vybaven mobilním operačním systémem iOS, který se nedá s plnohodnotnými systémy jako Windows srovnávat. Apple sice do systému integroval možnost spustit dvě aplikace vedle sebe, ale chybí třeba možnost přetahovat obsah mezi těmito dvěma okny.

Velký iPad Pro je mířen pro úzkou skupinu lidí, kteří ho využijí spolu s Apple Pencil. Tato kombinace totiž funguje skvěle. Samotná „tužka“ je kvalitně provedená, dobře se s ní kreslí, nicméně není to nic speciálního. Je to prostě jen stylus. Navíc cena také nepotěší. Samotný tablet začíná s cenou 25 tisíc za nejnižší paměťovou variantu a k tomu Apple Pencil stojí 3,5 tisíce. Nejdražší verze s 256 GB stojí pak téměř 40 tisíc. A to už je zkrátka hodně. Běžný smrtelník tak i kvůli velikosti by měl sáhnout spíše po menších iPadech a tento přenechat vybrané skupině lidí, kteří velký displej spolu se stylusem ocení.

WP_20151215_14_48_44_Pro

Klady

  • Čtyři kvalitní reproduktory
  • Zpracování
  • Zobrazovací panel
  • Kapacita operační paměti

Zápory

  • Apple Pencil není v balení
  • Okoukaný starý design
  • Operační systém iOS
  • Vysoká cena

Za zapůjčení zařízení iPad Pro a Apple Pencil pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde je můžete zakoupit.

alza

O iPadu Pro jsme se bavili také v pořadu Na Dotek:

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim