reklama

Vulkan – jedna z předností nových modelů Galaxy S

Vulkan – jedna z předností nových modelů Galaxy S
2016-02-24T10:36:20+01:00
• 24. 2. 2016
5

Na veletrhu v Barceloně jsme se dočkali nové generace přístrojů Galaxy S. O celé události jsme vás samozřejmě podrobně informovali v samostatném článku. Možná jste si během samotného uvedení nových modelů všimli i části věnované hráčům. Během něho došlo k představení Vulkan API, kterým oba přístroje disponují. A právě z tohoto API se dost možná klube jedna z největších předností Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge.

A co tedy ten výjimečný Vulkan vůbec znamená? Vývojáři v současnosti využívají k tvorbě her napříč jednotlivými platformami OpenGL. To umožňuje vykreslovat grafiku pro aplikace na různých platformách. Pro současné potřeby je ale právě toto multiplatformní rozhraní nepraktické a mnohdy obtížné. Proto se různé společnosti zabývají vývojem vlastních alternativ.

Můžeme zmínit například pokus AMD, které svůj projekt nazvalo Mantle. Místo dokončení celého projektu se ale společnost nakonec zaměřila na práci na nové verzi DirectX 12. Samotný projekt ale nezanikl, jen byl jeho další vývoj přenechán Khronos Group.

amd-mantle-logo-728x364

Hlavním přínosem a úkolem Vulkanu je snaha vylepšit grafický výkon při plném využití vícejádrového procesoru v mobilním zařízení. Nespornou výhodou tohoto řešení je to, že se může docílit nárůstu výkonu při hraní mobilních her. Samotný projekt je vyvíjen jako open source, který je podporován několika skupinami, které umožňují cílit Vulkan na různé platformy a ve stejnou dobu. A Android je jednou z těchto platforem. Výrobci se tak pomalu učí pracovat se způsoby, jak Vulkan funguje, a dále jej podporují a pomáhají vylepšovat.

Jeden z vývojářů, který se podílí na samotném vývoji tohoto projektu v rozhovoru pro server Android Central poukázal na jeho výhodu v portování aplikací. V současnosti musí týmy využívající OpenGL a OpenGL ES vynaložit velké úsilí při portu aplikace mezi jednotlivými platformami. Samotný port tak nyní například potřebuje kompletně vytvořit renderování pro jednotlivé konkrétní platformy. Vulkan tento problém odstraňuje.

Pomocí Vulkanu bychom se tak například v brzké době mohli dočkat více portů her, které jsou v současnosti dostupné pouze pro stolní počítače. Přidání podpory pro Vulkan je pro výrobce mobilních zařízení otázkou několika mála minut. Jeho benefity jsou ale mnohonásobně výraznější. Jak jsem již uvedl, tak například kód pro renderování je na platformách totožný. Ať už jde tedy o aplikaci pro Windows, Linux nebo Android, kód bude vždy stejný.vulkan

Samsung měl i další, spíše obchodní důvod, proč podpořit právě projekt Vulkan. Apple v loňském roce ukázal svůj projekt Metal. Při jeho uvedení se také zaměřil na porovnání výkonu her vyvíjených pomocí Metal a pomocí OpenGL ES. A samozřejmě, rozdíl byl znatelný ve prospěch americké společnosti.

Ostatně samotnou podobu mezi Metalem a Vulkanem nikdo z vývojářů nepopírá. Cílem obou projektů je to samé. Především se snaží vystrnadit a starý standard OpenGL. Tento starý standard se začal vyvíjet ještě v době, kdy jsme znali pouze procesory s jedním jádrem. A to je, velmi zkráceně, jeho zásadní problém. Hlavní rozdíl mezi řešením Applu a Vulkanu je to, že americká společnost má mnohem větší kontrolu nad všemi komponentami. Apple zná detailně všechny ovladače, použité GPU, typy obrazovek a ostatní informace o hardwaru. Vulkan se ale zaměřuje na trh s Androidem. A díky jeho otevřenosti je jasné, že řešení musí být mnohem univerzálnější.

Pro celý projekt Vulkanu je významným benefitem, že jej již nyní podporují dva velcí hráči na trhu – Samsung a NVIDIA. Očekává se, že se samotné podpory dočkáme již v další verzi operačního systému Android. Rozhodně ale nemůžeme očekávat, že se celý problém s OpenGL odstraní pouhým lusknutím prstu. Vyřešení situace bude ještě nějakou dobu s největší pravděpodobností trvat.

V článku jsem se zatím věnoval tématu lepšího zážitku z her na mobilních zařízeních. Vulkan ale pomáhá i novému odvětví, které se pomalu, ale jistě stává žádané – virtuální realitou. Právě aplikace určené především pro virtuální realitu jsou velmi závislé na plynulém běhu aplikace, lepší synchronizaci, výpočtem GPU, apod. A i to je právě problém OpenGL. To neumožňuje tyto požadavky řešit jednoduše. galaxy_S7

Ano, virtuální realita je také jedním z důvodu, proč se o Vulkanu vůbec bavíme v souvislosti s jihokorejskou společností a představením nových zařízení řady Galaxy S. Pokud si předobjednáte jeden z modelů, obdržíte zdarma k objednávce i jeden kus brýlí Gear VR. Samsung se tak téměř jistě snaží posunout virtuální realitu blíže k veřejnosti. A samozřejmě se chce také pochlubit, čeho jsou Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge schopny.

Ať tak, či onak, obě zařízení přichází na trh s velmi zajímavým projektem, o kterém zcela jistě ještě v budoucnu hodně uslyšíme. Troufám si tvrdit, že Samsung svou prezentací popostrčí samotnou implementaci a vývoj Vulkanu na vyšší úroveň.

Zdroj: androidcentral.com

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Standa Krotil

26. 2. 2016, 6:29
Android aplikace

Samsung opět „vymyslel“ něco převratného. Gratulace pane Spocku

Adam Kováč

25. 2. 2016, 11:05

Vulkan jede na všem, včetně Qualcommu. Není to jen výsada Samsungu. Nahradil zkrátka OpenGL a budou z toho těžit všichni. Dělat u zařízení přednost z technologie, kterou umí všichni, je pošetilé…

Marek Veselý

24. 2. 2016, 22:10
Android aplikace

Asi bude záležet jakou podporu to získá od výrobců HW. Pokud se dohodnou, Mantle byl asi krok stranou. Bude zajímavý pokud si třeba NVidia bude bastlit vlastní API.

wil hermes

24. 2. 2016, 15:35
Android aplikace

tuším hlavně další zadní vrátka pro Tizen

Ján Valkovič

VIP 24. 2. 2016, 8:22
Android aplikace

Vulkan by mal byť podporovaný od Androidu N. Metal v iOS 8 priniesol lepšiu grafiku v hrách, ale hier, ktoré ho podporujú zatiaľ nie je veľa. Podobné by to malo byť v androide, len s tým rozdielom, že bude chvíľu trvať, kým sa N rozšíri.
Porovnanie hier v iOS s podporou Metalu a bez
https://youtu.be/lGedCoIUbJ4

Zatiaľ bol vydaný len Vulkan 1.0 a aj to len pred pár dňami a údajne ešte nie je úplne optimalizovaný, ale nárast grafického výkonu je zrejmý
https://youtu.be/P_I8an8jXuM

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim