reklama

Dnes vychází iOS 9 – podívejte se na seznam novinek

Dnes vychází iOS 9 – podívejte se na seznam novinek
2015-09-16T16:13:59+01:00
• 16. 9. 2015

Dnes večer vychází nová verze operačního systému iOS s číslovkou 9. Ta přináší především menší úpravy, avšak třeba na iPadu také významné novinky. Nová verze je k dispozici pro všechna zařízení podporující současnou verzi. Pojďme se tedy podívat na seznam novinek.

ios9

Finální verze bude dostupná zhruba okolo 19:00. Update na iOS 9 lze provést buď přes váš počítač s iTunes anebo přímo v zařízení Over-The-Air. Pro druhou možnost běžte do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace Softwaru a zde by vám měla být nová verze nabídnuta.

Novinky

Designové úpravy

K velké změně designu došlo před dvěma roky s příchodem iOS 7. Nová verze se tak stále drží v jeho kolejích. Několik změn se ale přesto událo. Zcela nový je vzhled při přepínání aplikací. Dialogy systému jsou také kulatější. V případě foťáku stačí tak po vyfocení snímku a jeho zobrazení rychle táhnout dolů a můžete hned fotit. Není nutné klikat na tlačítko Hotovo v pravém horním rohu. Klávesnice má v základu malá písmena.

ios

Vylepšená Siri

První asi největší novinkou je vylepšená hlasová asistentka Siri. Ta má mírně změněný vzhled, ale především je zase o něco chytřejší. Zvládne například příkaz „ukaž fotky ze San Franciska z června“. Se Siri souvisí vylepšení v podobně Proactive, který se naučí, jak váš telefon používáte a bude vám doporučovat vhodné aplikace ve vhodnou dobu. Hledání Spotlight se přesunulo zpět na místo, kde se nalézalo do iOS 6, tedy na obrazovku nalevo od aplikací. A právě Spotlight také nyní nabízí vaše oblíbené kontakty, místa v okolí a další užitečné informace.

ios99

Plnohodnotný multitasking na iPadu

V rámci nadcházející verze iOS bude možné využívat plnohodnotný multitasking dvou aplikací bežících vedle sebe na iPadu. Plnohodnotně zatím pouze na tom nejnovějším a největším – iPadu Air 2. Nové možnosti multitaskingu ale nabízejí celkem tři režimy, přičemž první je dostupný i pro starší modely. Na to, jak to přesně funguje v nejnovější veřejné betaverzi iOS 9, jsme se podívali podrobně v následujícím videu.

Další věcí je klávesnice. Ta prošla také menší inovací. Jde především o novou možnost, podržením dvou prstů máte možnost pohodlně přesouvat kurzor. Dvojklikem dvěma prsty označíte slovo a označení lze posouvat tažením do stran. Popisuje se to sice docela složitě, v praxi ale také skvělý detail, který dělá psaní na iPadu zase o něco pohodlnější.

ipad

Vestavěné aplikace prošly menší úpravou

Dalším vylepšením prošla aplikace Passbook, která se nyní jmenuje Wallet. Díky změně názvu také umí uchovávat vaše věrnostní karty. Ty také umí využívat NFC čip. Aplikace Poznámky se dočkala nové funkčnosti. Můžete v ní nově kreslit, zvládá několik druhů nadpisů a velikosti písem a také v ní lze vytvářet seznamy.

ed00b2c8a357c8f97ff5cc467d31951aaa6b5ce6_large_2x 7e37acb3bee1994e89805df3294800b65bdc65f6_large_2x

Mapy se dle spekulací dočkaly podpory plánování přes hromadnou dopravu. Praze či jiné české město bohužel chybí. Zcela nová aplikace je News neboli Novinky. Jedná se, jak název napovídá, o seskupení novinek z mnoha zpravodajských zdrojů. Bohužel její dostupnost je omezena na několik zemí, kde chybí ČR.

Optimalizace

Krom všech těchto novinek došlo k významnému vylepšení zabezpečení, stability a dokonce i výdrže baterie na konkrétních zařízeních. Výdrž iPhonu 6 by se průměrně měla prodloužit o jednu hodinu, a to také díky novému úspornému režimu.

Kompatibilita

  • iPhone 4s a novější
  • iPad 2 a novější
  • iPad mini a novější
  • iPod Touch 5. generace a novější

kmp

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim