reklama

Wi-Fi router – rychlá pomoc při nabíjení chytrých zařízení?

Wi-Fi router – rychlá pomoc při nabíjení chytrých zařízení?
2015-06-11T16:37:24+01:00
• 10. 6. 2015
1

Před více než měsícem jsme vás informovali o tom, že Nikola Labs chtějí nabíjet chytrá zařízení díky rádiovým signálům. Nyní se dozvídáme o projektu – od výzkumníků na univerzitě ve Washingtonu, kteří také přicházejí s bezdrátovým nabíjením, leč na odlišném principu. Hodlají totiž využívat k nabíjení chytrých zařízení Wi-Fi router. Avšak už teď jsou výsledky prvních testů pozitivní.

batterylife-ft

Pojďme se společně podívat na zoubek této novince, na které pracují výzkumníci na washingtonské univerzitě. Jak již bylo řečeno, k bezdrátovému nabíjení bude zapotřebí Wi-Fi router (Access Point, vysílač) a zařízení, jež má být nabíjeno (přijímač). Díky počtu kanálů (13), které v Evropě můžeme využít, se počítá se třemi pásmy, které se nepřekrývají (navzájem se neruší). Čímž budou moci uživatelé využít všechny možnosti routeru – obvykle je využíváno jedno pásmo, aby se signály z více vysílačů nerušily navzájem.

Co z toho tedy plyne pro uživatele jako takového? Jednoduše to, že budete moci být připojení k internetu přes Wi-Fi a zároveň si můžete nechat nabíjet své zařízení. Ještě ale zbývá jeden menší limit, ač je to zároveň velký krok vpřed. Nabíjení telefonu či tabletu bude možné skrze rádiové vlny, ale i zde je bohužel dálkový limit, ten činí 28 stop (~ 8,5 m) od vysílače.

Výzkumníci v šesti objektech sami vyzkoušeli, zda jsou jejich výpočty a teorie správné. Po prvních testech jde vše jako po másle – pro test byly použity routery Asus RT-AC68U. I když i zde se vyskytuje drobný problém, bez kterého se neobejdete. Váš přijímač musíte nejprve aktualizovat a přidat tak nový firmware.

Zatím je celý výzkum tzv. „v plenkách“, ale už teď se můžeme těšit, že v brzké budoucnosti budeme moci využít tu „ležící krabičku na internet“ opět k něčemu více než dříve.

Zdroje: ubergizmo.com, wired.com, wired.com

reklama
reklama

Student zabývající se tvorbou grafiky, a to jak webových stránek, webových či mobilních aplikací, tak i marketingových produktů. Ve volném čase píše články, testuje nebo recenzuje různá zařízení, která se mu připletou pod ruku. Kontaktní email - pavel.mares@dotekomanie.cz.

Komentáře

Rostislav Pokorný

11. 6. 2015, 16:21

Když vezmu v potaz, že vysílač Ještěd má výkon 50kW a signál chytáme v miliwatech. I když u wifi je to na kratší vzdálenost nepřipadá mi to moc efektivní.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim