Domů » Recenze »
Snaží se nás na první pohled zaujmout zajímavým průhledným proužkem – notifikační lištou blikající všemi možnými barvami, která jak si ukážeme, může být opravdu užitečná. V neposlední řadě nabízí technologii Floating touch použitou u Xperie Sola nebo u Samsungu Galaxy S4, dnes nazývanou Glove, jež zajištuje bezdotykové ovládání. Není Xperia SP zajímavější model, než je samotná vlajková loď Xperia Z? Pojďme se na ni podrobně podívat.
Obsah balení
Začneme tradičně obsahem balení. Tam najdeme microUSB kabel s adaptérem pro připojení do zásuvky. Dále obyčejná sluchátka s 3,5mm jackem, které hrají na své poměry docela dobře a obsahují jedno tlačítko – stisknutím pozastaví hudbu, podržením aktivuje hlasové vyhledávání Google Now. Obsah balení již doplní jen sada uživatelských příruček. Je škoda, že zde Sony nedodává fólii nebo pouzdro jako u některých loňských modelů.
Tělo telefonu
Čelní straně dominuje 4,6“ displej s rozlišením 1280×720, o jeho kvalitě si povíme ještě později. Jelikož tlačítka nalezneme na displeji, pod displejem je pouze mikrofon a průhledný notifikační proužek. Nad displejem se nachází postupně zleva – kamerka pro videohovory, čidlo okolního osvětlení, čidlo přiblížení a jako poslední nad logem Sony samotný telefonní reproduktor. Z toho je volající opravdu dobře slyšet.
Telefon perfektně padne do ruky a i navzdory velkému displeji se dobře ovládá a vůbec vám nepřijde, že má právě 4,6 palce. Kolem obvodu se nachází kovový rámeček, přední strana je kryta Gorila Glass sklíčkem, na zádech pak máme odnímatelný plastový kryt, baterie je ale navzdory tomuto faktu nevyměnitelná. Pod zadním krytem nalézáme slot na microSIM a paměťové karty microSD. Hmotnost činí 155 gramů a celkově rozměry jsou 130.6 x 67.1 x 9.98 mm. Na levém boku panuje jen microUSB konektor, to druhý bok je o poznání bohatší. Uprostřed se nachází výrazné odemykací tlačítko z hliníku, nad ním je dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a pod ním překvapivě tlačítko fotoaparátu. Na horní straně dominuje samotný 3,5jack.
Notifikační proužek
Jedním z nejzajímavějších prvků celého telefonu je právě průhledný notifikační proužek pod displejem – Illumination Bar. Ten je inspirován loňskými xperiemi, přičemž ty na průhledném proužku měly i tlačítka. Ovšem jediná Xperia U jej uměla rozsvítit všemi barvami. U tohoto modelu se proužek skládá ze tří LED diod a jedná se nejen o pěkný doplněk, ale i o užitečnou věc. V nastavení si lze určit, jakou barvu chcete použít pro jednotlivé notifikace. Při nabíjení svítí proužek červeně do 15 % baterie, pak do 90 % oranžově a potom na konec zeleně. Co se mi moc líbilo, je blikání proužku do rytmu hudby v hudebním přehrávači Walkman a také přizpůsobení barvy proužku k zobrazované fotce ve výchozí galerii . Je však škoda, že v alternativních přehrávačích hudby není proužek využit a celkově v aplikacích třetích stran je jeho využití nepříliš časté.
Výdrž baterie
Xperia SP má nevyměnitelnou baterii s velmi pěknou kapacitou 2370mAh, což zajišťuje opravdu dobrou výdrž. Jelikož má telefon pouze dvoujádrový procesor, displej také není největší, a pokud si k tomu přidáme i režim STAMINA, který se stará o vypnutí mobilních dat a Wi-Fi při vypnutém displeji, dostaneme se při nenáročném používání i na dva dny výdrže. Při náročnějším používání se dostáváme na klasickou jednodenní výdrž, avšak většinou vám několik procent zbude do dalšího dne.
Displej
Displej, jak jsem již zmiňoval, má úhlopříčku 4,6“ s rozlišením 1280×720 a jemnost displeje je ideálních 319 PPI. Na papíře to vypadá hezky, ale ve skutečnosti už to tak růžové není. Jedná se totiž o klasický LCD TFT panel, jako byl i ve vlajkové lodi Xperii Z a jeho pozorovací úhly a barvy jsou mizerné. Viditelnost na sluníčku je průměrná a celkově je škoda, že Sony nepoužilo lepší technologii, jako třeba v 6,4“ Xperii Z Ultra, kde je displej již na technologii TRILUMINOS. Ačkoli se výrobce chlubí technologií Mobile Bravia engine 2, ta ale jen softwarově vylepšuje kontrast a saturaci, a to jen u fotografií a videí v aplikaci Album. V nastavení lze navíc ještě určit vyvážení bílé barvy.
Sony nazývá tuto technologii u modelu Xperia SP jako Glove, dříve známý jako Floating Touch u Xperie Sola, avšak jedná se o klasické bezdotykové ovládání. To zajišťuje možnost ovládat telefon bez problému v rukavicích. Je škoda, že tato technologie není nějak dál využita, jako to například dělá Samsung u modelu Galaxy S4.
Hardware
Uvnitř telefonu tepe dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro (MSM8960T) s jádry Krait na frekvenci 1,7GHz (výrobní technologie 28 nm). Ten obsahuje grafický čip Adreno 320, který zajišťuje bohatý výkon na hry, je to ten samý grafický čip, jenž je použit například u HTC One nebo Galaxy S4 (Snapdragon 600). To ještě doplňuje 1 GB operační paměti RAM. Vnitřní paměť o kapacitě 8 GB lze dále rozšířit paměťovými kartami microSD.
Co se týče konektivity, zde není co vytknout. Podpora Wi-Fi s funkcí Wi-Fi hotspot, HSDPA, LTE pro rychlé datové přenosy, NFC pro bezkontaktní platby, GPS s GLONASS pro navigaci, Bluetooth 4.0 a i podpora MHL, což je HDMI integrováno do microUSB konektoru. Dále telefonu nechybí FM rádio s RDS a samozřejmostí je pohybové čidlo, gyroskop a kompas.
Jelly Bean s příchutí od Sony
Operačním systémem je Android ve verzi 4.1.2 obalený nadstavbou od Sony. Systém je téměř identický s tím, který se nachází v Xperii Z. Musím velice pochválit optimalizaci a rychlost, ani jednou jsem se během testování nesetkal se sebemenším zaseknutím, vše funguje naprosto plynule a odezva systému je perfektní. Výrobce systém vybavil svými aplikacemi a vychytávkami, pojďme se na ně podívat. Začneme v nastavení, kde se pod položkou Xperia ukrývá spousta funkcí navíc. První z nich je možnost připojit k telefonu bezdrátový ovladač Dualshock 3 z konzole PlayStation 3, bohužel nemám k dispozici tento ovladač, abych to vyzkoušel. Dále se zde nachází funkce Throw, což je obyčejné DLNA, to funguje bezchybně, pak již jen nastavení internetu a služby MirrorLink.
V notifikační liště nalezneme tyto přepínače – zvukové profily, Bluetooth, Wi-Fi, mobilní data a přístup do nastavení. Klávesnice podporuje psaní tažením (swype) a v nastavení ji lze přizpůsobit – můžete změnit její barvu a také zobrazení tlačítka pro smajlíky, tečku a čárku. Z aplikací od Sony bych rozhodně zmínil Poznámky, kde můžete kromě psaní tučně, kurzívou, a různými barvami, také kreslit a to vše synchronizovat s Evernote. Povedená aplikace je také Smart Connect, jež vykoná přednastavenou činnost při určité události. Středisko aktualizací se zase stará o aktualizace systému. Jako výchozí prohlížeč zde nalezneme jen Google Chrome. Jak bývá už u Xperií zvykem, je zde integrována podpora pro Facebook, tím pádem se zobrazují vaše události z této sociální sítě v kalendáři. V rámci přepínání aplikací si lze na obrazovku zapnout do malého okénka některou z miniaplikací. Ve výchozím stavu zde nalezneme kalkulačku, poznámky, časovač a záznam zvuku, další lze doinstalovat z Obchodu Play.
Jako přehrávač hudby zde nalezneme WALKMAN. Ten je velmi povedený, kromě samotného přehrávání hudby a tvoření playlistů také podporuje ekvalizér a k písničkám si lze stáhnout pomocí služby Gracenote dodatečné ID3 tagy. S tím souvisí ještě TrackID, aplikace na vyhledávání názvu skladby podle 20 sekundové nahrávky, to funguje bez problémů. Album podporuje synchronizaci s Picasou a Facebookem a vaše fotky si lze zobrazit pěkně na mapě či na zeměkouli. V rámci přepínání aplikací si lze na obrazovku zapnout do malého okénka některou z miniaplikací. Filmy se zase postarají o vaši knihovnu filmů, a to i streamovaně přes DLNA z jiných zařízení.
Fotoaparát
Fotoaparát má rozlišení 8 MPx s použitým senzorem Sony Exmor RS. Údajně obsahuje vylepšený BSI light sensor, pro lepší fotky v noci a podporuje HDR pro fotografie. Na papíře vypadají tyto specifikace velmi nadějně, skutečnost je však jiná a výsledné snímky jsou zklamání. Fotky podléhají až přílišné kompresi a při přiblížení vidíme docela rozpité barvy a šum, obzvlášť při okrajích. Aplikace fotoaparátu disponuje režimem super auto, který vše nastaví za vás. Pak jsou zde k dispozici další režimy jako normální, panorama, efekty a scény. Naopak video s maximálním rozlišením FullHD (1920×1080) je kvalitní, ostré a i stabilizované právě díky vestavěnému stabilizátoru. Přední kamerka je pouze rozlišení VGA (0,3MPx) a to jak pro fotky, tak i video.
Závěr
Z tohoto telefonu mám opravdu dobrý pocit, až na drobné nedostatky v oblasti displeje a fotoaparátu umí Xperie SP zaujmout svou originalitou zabalenou v kvalitním těle. Rozhodně nezklame ani co se výkonu týče. Již dlouho jsem neměl k dispozici tak rychlý a hlavně bez chyby fungující Android. Dalším plusem může být výdrž baterie či bezdotykové ovládání. Abych to shrnul, tento model za cenu okolo 10 000 korun dost šlape na paty samotné vlajkové lodi, která vlastně nenabízí kromě voděodolnosti nic víc. Naopak Sony Xperia SP přichází s dalšími detaily, a tak se jedná o velmi zajímavou koupi. Za zapůjčení telefonu Sony Xperia SP do této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit za prodejní cenu ve výši 10 200 Kč.
Klady
- barevný notifikační proužek
- kvalitní zpracování
- rychlost systému
- bezdotykové ovládání
- výdrž baterie
- slot na microSD karty
Zápory
- pouze průměrný fotoaparát
- pozorovací úhly displeje
Domů » Recenze »
[Právě vyšlo] Riptide GP2 – pokračování mokré jízdy
Motorola je připravena vyrábět googlí mobily s 8jádrovými SoC
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Tomáš Valenta
24. 7. 2013, 12:42Porovnával jsem s mojí Xperií P a musím říct, že SP si mě okamžitě získala. Pravda, já bych nebyl až takový kritik u displeje (je mi to vcelku jedno), jen fotoaparát by mě mrzel – jinak ale Sony v mých očích potvrzuje, že je pro mě #1. Xperia P půjde s nějakými závadami na reklamaci a pokud mi řeknou že je to neopravitelné, SP by se pro mě rázem stala ideálním náhradníkem :-)
PS: 4,6″ odpovídá naprosto přesně 4″ u Xperie P – tam jsou totiž tlačítka pod displejem, takže ve výsledku přehmatáváte stejně, jako na 4,6″ u SP. :)
VladimĂr KadÄ›ra
24. 7. 2013, 9:48Telefon mám od začátku června a s recenzí se víceméně ztotožňuji. Telefon mě velmi zaujal designem a notifikační lištou. Osobně vnímám jako největší problém kvalitu fotek, která je subjektivně na srovnatelné úrovni jako 5 mpx Galaxy Ace. Naopak s displejem jsem zcela spokojen, ačkoli je mi jasné, že na špičkové amoledy použitá technologie nedosahuje. Výdrž baterie bez problémů 1-2 dny při aktivním používání. A malá perlička – po týdnu začal vrzat zadní kryt, což jsem řešil podložením kouskem papírového kapesníku. Toto by u telefonu za 10k být nemělo..