reklama

Apple již nebude tolik závislý na Samsungu, přechází k TSMC

Apple již nebude tolik závislý na Samsungu, přechází k TSMC
2013-06-30T10:38:11+02:00
• 30. 6. 2013

Skoro by se dalo říci, že celý proces osamostatnění Applu od Samsungu začal už v roce 2008, kdy společnost z Cupertina začala navrhovat vlastní čipy, ale samotná výroba stále zůstávala pod korejským výrobcem. O dva roky později začal Apple vyjednávat z TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) o výrobě zejména procesorů pro iPady a iPhony. Bohužel tehdy byly nároky americké společnosti až moc specifické, kvůli čemuž tchajvanský výrobce odmítl nabídku.

TSMC Apple Logo

Ovšem samotná jednání nebyla ukončena. Doposud se řešily problémy s množstvím, kvalitou a samotnou technologií. Podle The Wall Street Journal mělo dojít k podepsání dohody mezi Applem a TSMC, která se specifikuje na výrobu některých komponent pro mobilní zařízení. Nejde jen o samotnou výrobu, jelikož tchajvanský výrobce se také soustřeďuje na vývoj, přičemž v současnosti je jeho největší chloubou 20nm technologie. První iPhony a iPady s novými čipy se objeví v roce 2014.

Ovšem Apple se nezbaví závislosti na Samsungu. Korejský výrobce není jen největším výrobcem mobilů na světě, ale také největším výrobcem součástek pro mobilní průmysl. Stále zůstane výroba některých komponent pro Apple pod křídly Samsungu. Americká firma se jen tak asi nezbaví největšího konkurenta. Například za minulý rok musel Apple zaplatit 10 miliard dolarů za součástky, přičemž 5 miliard padlo na procesory.

Mohlo by se zdát, že Samsung pocítí tuto ztrátu zákazníka značně citelně, ale pokud se podíváme na současné portfólio smartphonů, tak si můžeme všimnout, že ne všechny jsou vybaveny procesory z vlastní dílny. Například do České republiky se dodává Galaxy S4 s procesory od Qualcommu. Někteří analytici předpokládají, že po ztrátě zákazníka v podobě Applu, přesune se výroba pro vlastní zařízení. Tím by se mohla pokrýt kapacita výroby a Samsung by nemusel utlumovat svou aktivitu.

Bohužel si zatím budeme muset počkat na oficiální stanoviska Samsungu a Applu, jelikož současné informace pochází z vedení TSMC a samotní výrobci se ještě nevyjádřili.

Zdroj: online.wsj.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat