Bez 2G se obejdeme, plošně jej nahradí 5G, která bude dostupná všude a i v krizových situacích, říká v rozhovoru pro Dotekománii CTO O2 Jan Hruška

Bez 2G se obejdeme, plošně jej nahradí 5G, která bude dostupná všude a i v krizových situacích, říká v rozhovoru pro Dotekománii CTO O2 Jan Hruška
2024-08-20T21:52:55+02:00
• 13. 8. 2024

O2_Jan Hruška

1

Jak se O2 připravuje na budoucnost mobilních sítí a co již v současnosti na území Česka implementuje? Kdy nás čeká 6G, jaké komplikace a přírodní živly mobilní síť zvládne? Odpovídal CTO (Chief Technology Officer) Jan Hruška z O2.

Kdyby O2 plošně zrušilo měsíční datový limit či FUP pro všechny své zákazníky, zvládne modernizovaná síť O2 pojmout kapacitně situaci, kdy všichni budou surfovat neomezeně?

Já jsem přesvědčený, že ano, O2 má momentálně po modernizaci sítě (poznámka red. modernizace začala v roce 2021), která vyšla na miliardy korun, poměrně velkou rezervu v kapacitě. Datový tok je limitován konkrétními aplikacemi, které používají zákazníci na mobilních zařízeních. Například při streamování hudby nebo videa je datový tok omezen kvalitou obsahu, například HD video vyžaduje určitý datový tok a nemůžete stahovat rychleji, než umožňuje kodek a formát videa. Největší datovou spotřebu zaznamenáváme při stahování map z Mapy.cz, kde jsou veliké balíky dat a nejsou žádná omezení rychlosti. Ukazuje se tak, kolik síť skutečně zvládne. V normálních aplikacích se datový tok většinou omezuje sám podstatou úlohy, kterou aplikace řeší. Když vidíme datový provoz u  uživatelů s neomezenými tarify, nemáme obavy o kapacitu sítě, ta je dostatečně dimenzovaná.

Představení 5G sítě od O2 při začátku modernizace na konci roku 2020.

ČTÚ nařídil pokrýt místa v Česku, kam signál nedosahuje. Dostaneme se jednou do bodu, kdy bude plošně po Česku dostupné pokrytí 5G?

Mobilní signál: pokryjí se bílá místa a také dojde k vylepšení

Ano, to je běžná povinnost, která je většinou spojená s licencí na užívání spektra od ČTÚ. Při každé aukci frekvencí dostáváme sadu povinností, které se týkají zlepšení kvality služby, a to samozřejmě včetně pokrývání míst bez signálu. Z poslední aukce máme zase dalších pár stovek míst k pokrytí. Co se týče 5G, očekávám pokrytí populace na úrovni 95 % kolem konce tohoto roku. Další významnější skok k téměř stoprocentnímu pokrytí očekáváme, až dojde k vypínání 2G. To zatím není úplně na pořadu dne, ale kolem roku 2030 se odhaduje, že by 2G mohlo zmizet.

Cetin modernizuje 5G síť

Zdroj: Dotekománie

2G, což je úzkopásmová služba, má totiž lepší vlastnosti ve smyslu pokrytí území než 5G na stejných frekvencích. Když bychom dneska místo 2G všude pustili 5G, tak se pokrytí zmenší, protože 2G se šíří lépe. Tento přechod budeme určitě řešit ve spolupráci s CETIN, protože infrastrukturu pro nás staví on (pozn. redakce stejně jako u O2 je majitelem PPF Group). Pravděpodobně to budeme dělat i ve spolupráci s ostatními operátory, zejména v ekonomicky problematických oblastech, kde by se to pro jednoho operátora nevyplatilo.

Sdílené sítě pod dohledem ČTÚ zajistí, že zákazníci budou mít služby dostupné i v místech, kam by jednotliví operátoři nedosáhli. Toho dosáhneme díky technologii MORAN (Multi-Operator Radio Access Networks), kde na jedné technologii funguje více operátorů zároveň. Každý operátor využívá svoje spektrum, ale hlavní operátor v dané oblasti používá svou aktivní technologii a vysílá i přijímá mobilní signál. Přenos dat je od tohoto bodu společný a dělí se až na core systémech jednotlivých operátorů, případně “po cestě” na transportní síti.

Podívejte se, jak O2 pokrývá sítí 5G Českou republiku. Můžete si porovnat plochu pokrytí s typy sítí 4G a 2G.

Když je u nás silná bouřka, vypadne připojení 5G a telefony se připojí pouze na 2G. Jak se taková situace bude řešit, až 2G bude vypnuté?

Máme plány pro tzv. business continuity management, tedy pro případ nějaké živelní katastrofy nebo větších havárií. Naše strategie spočívá v tom, že za prvé máme klasifikované základnové stanice (BTS, česky systém základnových stanic) a víme, které chceme zachovat v provozu a které můžeme ve složité situaci “obětovat”. Síť je do značné míry redundantní, stanice se staví jednak kvůli pokrytí, ale i kvůli kapacitě. V místech, kde nepotřebujeme kapacitu, ale pokrytí, tak v případě problémů řešíme hlavně pokrytí. Máme definované kritické strategické stanice, které musí zůstat funkční. Za druhé, na těchto stanicích jdeme po úrovních frekvencí a  technologií. Dneska tam nejdéle zůstává 2G, což je záměrně kvůli nižší spotřebě energie, takže stanice vydrží déle v provozu na bateriích. Pokud 2G nebude dostupné, nahradí jej LTE nebo 5G. Tento přechod je otázkou našeho rozhodnutí.

Nejčastější důvod výpadku základnové stanice je přerušení dodávky elektřiny. Pokud se jedná o kritickou stanici, kterou držíme v provozu, má záložní napájení. Všude jsou instalované baterie s určitou kapacitou, které se pravidelně kontrolují a dobíjejí, takže můžeme fungovat nějakou dobu na baterie. Běžně v takové krizové situaci necháváme běžet jenom 2G, abychom snížili spotřebu a prodloužili výdrž na baterie. V kritických situacích neřešíme gigabitové rychlosti, ale hlavně kontinuitu služby.

Pokud ani baterie nestačí, máme dieselové agregáty, které zajistí napájení. Víme, jak jsou dostupné a jakou trasou se tam dostane technik s agregátem. V případě delšího výpadku, což není časté, nastartujeme naftový agregát a napájíme stanici z něj. Takže máme strategii, která je navržena kvůli úspoře energie v kritických situacích. Tyto plány se budou muset přehodnotit, až 2G nebude. Zajistíme, aby LTE nebo 5G poskytovalo potřebné pokrytí i za těchto podmínek.

Tip redakce: sami se můžete podívat skrze aplikaci NetMonster, k jaké BTS jste připojeni, kde je umístěná, jaký máte signál a jak daleko jste od ní.

NetMonster
NetMonster
Developer: Michal Mroček
Price: Free

Budujete i energeticky soběstačné stanice, které berou energii například ze slunce či vzduchu?

Máme několik pilotních projektů. Máme jak větrné, tak solární zdroje a díváme se na to, jak je rozšířit. V současnosti však nevidíme cestu, aby mohly být stanice úplně soběstačné. Pokud se budeme bavit o budoucnosti, jedna z klíčových vlastností 6G má být mnohem udržitelnější provoz, s nižší spotřebou energie. Dnes, při současném výkonu a nárocích na energii těchto stanic, jsme schopni vykrýt spotřebu ve špičkách v zásadě pouze během intenzivního slunečního svitu u solárních panelů.

Solar BTS 5 1 1280x720x

BTS s se solárním a větrným zdrojem energie. Ilustrativní obrázek. Zdroj: sdexperts.co.za

Nicméně, nedokážeme navrhnout soběstačný provoz s rozumnou ekonomikou tak, aby energie stačila i na dobíjení baterií a vydržela mimo špičku slunečního svitu nebo v deštivých dnech. Zatím to vychází tak, že solární energie je dobrý dodatečný zdroj, který může snížit spotřebu klasické elektrické energie o desítky procent. Pro úplně soběstačný provoz to však není. Zajímavý problém, který řešíme, je designový. Většinou má základnová stanice malou plochu, protože se nikdy nepočítalo s potřebou místa na solární panely, často se v krajině jedná o malý pozemek s malým domečkem, panely není kam fyzicky umístit.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Jirka1or ok9jor

17. 8. 2024, 12:36

Pro úplně soběstačný provoz to však není.
Většinou má základnová stanice malou plochu, protože se nikdy nepočítalo s potřebou místa na solární panely, často se v krajině jedná o malý pozemek s malým domečkem, panely není kam fyzicky umístit.
——————————————————————————————-

Proč Vaše BTS nevybavíte Generátory BPG ?
Konstrukčně se jedná o poměrně jednoduché zařízení .

https://ibuilders-cs.techinfus.com/generatory/bestoplivnye/

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat