Novinky v Androidu 15 – ochrana před juice jacking, notifikační lišta, delší výdrž

Novinky v Androidu 15 – ochrana před juice jacking, notifikační lišta, delší výdrž
2024-06-16T18:00:31+02:00
• 16. 6. 2024

Zdroj: Google

Nejnovější operační systém od Googlu pro mobily vyšel už ve verzi Android 15 Beta 2.2 a zanedlouho zde máme finální stabilní variantu. Opět se podařilo najít několik novinek a vylepšení.

Notifikační lišta

Android 15 dostane lehce přepracovanou notifikační lištu. Změní se uspořádání v režimu na šířku. Konkrétně budou k dispozici dva panely, takže budete mít jednoduší přístup k notifikacím a také k nastavení. Rychlé nastavení se pak zobrazí v dialogovém oknu. Toto rozvržení přejímá spíše z tabletů.

videoframe 20606 1496x672x videoframe 21415 1496x672x

Zdroj: androidauthority

Úložiště

Informace o úložišti bude o něco přesnější a přehlednější. Kromě seznamu typů souborů a jejich velikosti také uvidíte pod tímto seznamem sekci, kde se jednak dozvíte, kolik zabírá systém, ale také je zde zde informace, o jakou verzi se jedná. Tato sekce se dá nazvat systémovou, takže budete mít lepší představu, kolik místa máte ve skutečnosti pro své soubory.

Android 15 Files 1 216x480x

Zdroj: androidheadlines

Prodloužení doby

Android 15 obsahuje nejrůznější úpravy, vylepšení a opravy, ale jedna z nich se týká úspory energie. Mobil s Android 15 rychleji přejde do stavu Doze, tedy režimu spánku. Konkrétně došlo na zkrácení doby čekání o 50 %. Výsledkem má být prodloužení pohotovostního režimu až o 3 hodiny na některých zařízeních. Zde bude hodně záležet na samotné výbavě mobilu, jeho běžné spotřebě a podobně. I tak prodloužení je vítané. Tato funkce by se později měla dostat i na hodinky, takže i zde by mělo dojít k prodloužení.

Profilová fotka

Už v Androidu 14 můžete vybrat alternativní profilový obrázek pro svůj účet na mobilu, ale nově zde přibude možnost zvolit profilovou fotku z vašeho Google účtu. Jde spíše o sjednocení, jelikož současný stav nabízí jen výběr alternativního obrázku.

Updated avatar picker in Android 15 Beta 2jpg 1080x2340x

Zdroj: androidauthority

Přidání widgetu

Jedno drobné vylepšení je u přidávání widgetů. Do této chvíle byl systém méně intuitivní, jelikož jste museli na konkrétním widgetu podržet prst, abyste ho přesunuli na plochu. Nově je u každého tlačítko pro přidání.

Android 15 Beta 2 widget add 1 500x969x

Zdroj: phonearena

Lepší podpora pro naslouchátka

Android podporuje naslouchátka, tedy zařízení vylepšující poslouchání okolních zvuků. Systém vylepšuje o možnost používání dvou technologií současně, Bluetooth LE Audio (LEA) a Audio Streaming for Hearing Aids (ASHA). Současně upravuje nabídku rychlého ovládání pro pohodlnější přepínání.

Android 15 hearing aids with LEA and ASHA 1000x563x

Zdroj: Google

Ochrana před „juice jacking“

Google přidává další úroveň zabezpečení, zejména před útokem typu juice jacking. Jde o metodu, kdy se využívá datová signalizace u USB, tedy zařízení se snaží komunikovat přes USB, a to kdykoliv. Jakmile v Androidu 15 ale aktivujete režim uzamčení, tato datová signalizace je vypnuta. Maximálně zůstane nabíjení. Pro povolení je následně nutné zařízení odemknout.

Screenshot 20240615 132313 1080x2400x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Zastavení widgetů

Někdy je nutné, abyste aplikaci vynuceně ukončili, protože se například chová divně nebo nedělá to, co by měla. Pakliže jste měli od té samé aplikace i widget, tak zůstával fungovat dál. Pokud se ale problém týká i widgetu, restartováním aplikace nedojde k dočasnému vyřešení komplikace. Android 15 mění toto chování. Jakmile vynuceně ukončíte aplikaci, její widget zešedne a přestane fungovat v reálném čase. Znovu se nastartuje, jakmile spustíte danou aplikaci.

Zdroje: androidauthority.com, androidheadlines.com, androidauthority.com, androidauthority.com, phonearena.com, androidauthority.com, androidpolice.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat